Judášovo ucho, známa aj ako čínska či čierna huba, patrí medzi drevokazné huby. Jeden z ich druhov, boltcovitka bazová, rastie celoročne aj v Česku. Ako už názov napovedá, väčšinou na starých bazoch, ale aj na agátoch, bukoch či vŕbach. Nájsť ju v prírode z mojej skúsenosti nie je tak jednoduché, v zdravých výživách či ázijských večierkach sa však dá kúpiť za priaznivú cenu v sušenej podobe.
Podobne ako hliva či shitake má Jidášovo ucho množstvo liečebných účinkov. Posilňuje obranyschopnosť organizmu a navodzuje psychickú pohodu, skvalitňuje vlasy, pokožku a nechty, znižuje krvný tlak, regeneruje pečeň, pankreas a obličky. Obsahuje bielkoviny a celý rad polysacharidov, vitamíny skupiny B a z minerálnych látok draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík a predovšetkým železo.
Čerstvé plodnice očistíme a povaríme vo vode zhruba 15 minút. Sušené huby je pred použitím v kuchyni treba namočiť aspoň na hodinu (najlepšie cez noc). V oboch prípadoch však nálev nevylievajte – môžete ho rovno vypiť ako liečivý nápoj alebo využiť ako vývar. Huby majú ľahko chrumkavú konzistenciu.
Kde využiť Judášovo ucho?
- ázijské wok panvice spoločne so zeleninou, tofu či orieškami a prílohovou ryžou alebo ryžovými rezancami
- do rizot, najlepšie pokrájané na menšie kúsky
- hustých i vývarových polievok – pridajte ich napríklad do klasickej zemiakové placky alebo hŕstkovej polievky