Vegánska “slanina” z kokosových chipsov

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Druh jedla: Ostatné
Vegánska "slanina" z kokosových chipsov
Ingrediencie:

2 lyžice sójovej omáčky
1/2 lyžičky tekutého dymu
1 lyžica sirupu (datlový, ryžový)
1 lyžica vody
100g kokosových lupienkov

Postup:

Túžite po chrumkavej vegánskej “slanine”, ktorú môžete ozvláštniť krémové polievky alebo šaláty? Skúsiť to môžete z osmažených či opečených tenkých plátkov tempehu či tofu, ale dnes vám poradím verziu s kokosovými chipsy.

V miske zmiešame sójovú omáčku s datlovým alebo ryžovým sirupom, lyžicou vody a tekutým dymom. Tých podľa všetkého ich existuje viac druhov, ja mám veľmi hustý, s ktorým je potrebné naozaj šetriť, má veľmi výraznú arómu a je dosť horký. Všetko dôkladne premiešam, pridáme kokosové lupienky a necháme aspoň niekoľko minút marinovať.

Medzitým predhrejeme rúru na 180 °C. Na plech vyložený papierom na pečenie rozvrstvíme do tenkej vrstvy lupienky. Pečieme len 7 -10 minút, kokos rýchlo zlatne a čoskoro sa by sa mohol spáliť. Necháme ho vychladnúť a skladujeme v uzavretej nádobe.

Variantu marinád sa dá vymyslieť viac. Ak nemáte tekutý dym, môžete použiť sójovú omáčku Tamari a údenú papriku.

Počet porcií:
2 procie
Doba prípravy:
20 minút
Tagy:
Kokos
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.