Remoska kraľuje v pečení a zapekaní. Ušetrí vám energiu aj pracné umývanie

Zapečené zemiaky s vegánskym syrom

Druhým mojím najpoužívanejším kuchynským pomocníkom, hneď po stolnom mixéri, je Remoska. Používam ju aj na svojich kurzoch a zatiaľ čo účastníci stredného veku väčšinou pridajú poznámku o tom, že starší typ má ich babička, niektorí mladší sa pýtajú, čo to vlastne je. Ak patríte medzi nich? Potom sú vám určené nasledujúce riadky.

Čo je Remoska?

Remoska je prenosná rúra na pečenie, ktorú tvorí nádoba z nepriľnavého povrchu a horné veko s rukoväťou, v ktorom je vykurovacia špirála. Jej použitie je jednoduché – naplníte nádobu surovinami, priklopíte veko a zapnete tlačidlo. Tak jednoduché je to.

História originálneho českého patentu siaha do roku 1957, kedy bol v Kostelci nad Čiernymi lesmi ručne zmontovaný jeho prvý kus. Nádoba na pečenie sa postupne stala užitočnou pomocníčkou mnohých českých gazdiniek.

Po revolúcii Česi žijúci v zahraničí inšpirovali na použitie Remosky aj svojich susedov, a tak sa začala predávať aj za hranicami. Napríklad v Anglicku v roku 2001 sa za jeden týždeň predalo 1500 remosiek. Ako darček k narodeninám ju vtedy dokonca dostal vtedajší princ a dnešný anglický kráľ Charles.

V roku 2019 firma oslávila 5 miliónový predaný kus a predstavila aj nový rad Remosiek aj ďalších elektrospotrebičov pod touto značkou, ako je teplovzdušná fritéza a kontaktný gril.

V našej rodine má Remoska dlhoročnú tradíciu. Moja deväťdesiatročná babička má jeden z úplne prvých typov a dodnes ju používa. Novší typ je častým pomocníkom je aj v kuchyni mojich rodičov. A práve od nich som dostal svoju prvú Remosku ako darček do svojej vlastnej domácnosti. Vydržala mi vyše 20 rokov, nedávno som starší typ nahradil modernou Remoskou tria.

V čase spotrebného tovaru, ktorý nevydrží dlhšie ako pár rokov, je taká vytrvalosť nevídaná. Keď mi asi pred 10 rokmi prestala fungovať, šikovný český elektrikár ju dokázal ľahko opraviť aj dlho po záruke.

Pečený seitan na cibuli

Prečo používať Remosku?

Remoska býva často spájaná so spomienkami na pečenie našich babičiek, ale svoje použitie rozhodne nájde aj modernú kuchyňu. Predovšetkým má až 3x – 6x nižšiu spotrebu ako klasická elektrická rúra, čo v súčasnej energetickej kríze rozhodne nie je na zahodenie. Zariaďujete si vlastné bývanie? Potom siahnite po Remoske. Je to nižšia investícia ako do rúry, nezaberie príliš veľa miesta a vziať si ju so sebou môžete aj na chatu alebo na dovolenku.

Remoska pečie pri nižších teplotách 160 – 180 stupňov. Vykurovacie teleso je zabudované v hornom veku, odparená vlhkosť sa tak na ňom zráža a odkvapká späť. Pečené jedlá tak zostávajú krásne šťavnaté. Vyložene sa nehodí snáď len na jedlá, ktoré potrebujete pečením naozaj „vysušiť“.

Parametre Remosky (typ tria)

Hrniec je ošetrený trojvrstvovým ochranným povrchom s čiastočkami titánu, ktorý zaistí výbornú nepriľnavosť. Objem remosky na varenie je 4,5 litra. Na pečenie potom výrobca odporúča objem 3 litre, aby zostal dostatočný odstup od povrchu pečeného jedla. Priemer misy je 28 cm, čo je dostatočné aj na pizzu alebo koláč. Najnovší typ Remoska Tria potom kombinuje tri druhy viek, pre rôzne typy použitia:

  • Veko na pečenie – klasické použitie Remosky na pečenie
  • Sklenená pokrievka – nádobu tak môžete využiť na sporáku na bežné varenie, zvláda aj indukčné platničky
  • Soft-tlaková pokrievka – primárne slúži je skrátenie doby varenia. Tvorcovia ju predovšetkým zamýšľali na dusenie mäsa, ale v rastlinnej kuchyni ju môžete využiť na prípravu strukovín alebo celozrnných obilnín.

Ďalšie podrobnosti k jednotlivým typom Remosiek nájdete na adrese www.remoska.eu/sk/produkty

Klady a zápory Remosky

Klady

  • jednoduché a rýchle použitie
  • príkon len 610 W, výrazne nižší ako bežné rúry
  • kvalitná (hoci ťažšia) nádoba s nepriľnavým povrchom, ktorý sa nepripaľuje a ľahko čistí
  • odnímateľný kábel na jednoduchšie skladovanie
Zápory

  • vyššia cena pri type Tria
  • nemá regulátor teploty – to ale v drvivej väčšine prípadov nevadí

remoska-tria

Na čo sa hodí Remoska?

Jej hlavnou prednosťou sú pečené a zapekané jedlá. Pripravíte v nej napríklad skvelú pečenú zeleninu, francúzske zemiaky, zapečené cestoviny, staročeského kubu a mnohé ďalšie dobroty. Priaznivcov alternatív mäsa určite nadchne báječný pečený seitan alebo sójové výpečky. Hodí sa ale aj na pečenie múčnikov, či už je to žemlovka, bábovka, koláč alebo obilný nákyp. Mnohí priaznivci kváskového pečenia v nej pripravujú aj vlastný chlieb.

V remoske je možné tiež vyprážať cibuľu. Hlavnou zásadou je príliš neodklápať veko, ale vďaka nepriľnavému povrchu nádoby ju nie je nutné toľko miešať. Tiež nie je potrebné použiť toľko tuku.

Staročeský hubový kuba

    Ingrediencie:

  • 500 g jačmenných krúp
  • lesné huby (čerstvé alebo sušené a cez noc namočené) – alternatíva – shitake
  • 2 väčšie cibule
  • 3 strúčiky cesnaku
  • olivový olej
  • rasca (drvená aj v celku)
  • hubové korenie (rozomleté sušené huby)
  • soľ, korenie, majoránka

Postup: Balíček krúp prepláchneme, vložíme do hrnca so studenou vodou, osolíme a varíme zhruba pol hodiny, kedy sú krúpy tak akurát. Necháme ich ešte pár minút dôjsť a scedíme. Na oleji opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme mletú rascu a na plátky nakrájané huby, z ktorých necháme vydusiť prebytočnú vodu.

Zapekaciu misu remosky ľahko vymažeme olejom (v tradičnom recepte pochopiteľne figurovala masť, okrem neho je však recept úplne vegánsky), zmiešame v ňom krúpy s hubami, okoreníme, osolíme a pridáme rozotretý alebo jemne nastrúhaný cesnak a majoránku. Priklopíme veko a necháme cca 30 minút zapiecť.

Krúpy zapečené s naklíčeným hrachom a brokolicou

Výpečky zo seitanu

    Ingrediencie:

  • 1 balenie seitanu natural (cca 350 – 400 g)
  • 2 veľké cibule
  • 4 strúčiky cesnaku
  • olej
  • korenie (paprika, korenie, tymian…)

Postup:
Nachystáme si marinádu – cibuľa nakrájame na mesiačiky a najemno cesnak, pridáme 2 – 3 lyžice repkového oleja, 2 lyžice sójovej omáčky a podľa chuti okoreníme. Premiešame dohromady. Seitan nakrájame na kocky a zamiešame v miske, aby dobre nasal marinádu. Necháme marinovať aspoň 2 hodiny, ale najlepšie cez noc.

Kocky aj s cibuľou premiestnime do remosky, zvyšok marinády si necháme na podlievanie. Pečieme zhruba 1,5 hodiny. Každých 15 minút všetko premiešame a pokiaľ už je “mäso” príliš suché, podlejeme zvyškom marinády. Kocky by mali mať vo výsledku na povrchu aspoň ľahkú kôrku, ale vo vnútri zostanú šťavnaté. Cibuľa zároveň skaramelizuje.

Ďalšie recepty

V našej receptovej sekcii nájdete priamo tipy na jedla z remosky.

Získejte slevu

Do konca roku 2023 môžete pri objednávke v eshope Remosky využiť kód REMOSKAAFFIAL a získať 10% zľavu na všetky produkty značky Remoska. Chcem vedieť viac
Tagy:
Remoska
publikováno: 03. 07. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.