Kozonoha hostcová – jedlá burina, ktorá posunie bylinkarenie na vyšší level!

Bršlice kozí noha

S príchodom jari prišli prvé dary prírody. Niekto sa vyšantí na vlastnej záhrade, niekto sa odváži vyraziť do divokej prírody. Pokladov na nás v prírode čaká oveľa viac, než by hocikoho napadlo a divoké byliny sú toho žiarivým príkladom. Nenápadne si rastú v prírode, sú k dostaniu pre všetkých a ich prospešnosť telu je tichým a láskavým spôsobom, ako sa o nás príroda stará. A to si nenecháme ujsť!

Plevel alebo cenná bylina?

Kozonoha hostcová, ľudovo tiež husacia packa, sa z biologického hľadiska radí medzi buriny. Z hľadiska ľudového bylinkarenia sa jedná o rastlinu prospešnú pre organizmus, ktorá je na záhrade vítaným členom tímu.

Z rastliny sa využívajú podzemky, a to predovšetkým do čajov, a listy, ktoré sú sviežim spestrením na jar v kuchyni. Ich chuť je vďaka vysokému obsahu silíc aromatická, pripodobniteľná k vňate petržlenu alebo zeleru. Kozonohu nájdeme predovšetkým na tienistých a vlhkých miestach.

A prečo práve kozonoha? V ľudovom liečiteľstve sa verilo, že kozonoha je vhodným liekom pri ochorení dna, ktorého sprievodným prejavom je opuch nohy, ktorá potom pripomína kozie kopýtko. Dnes sa už takto dna nelieči, ale tento príhodný názov zostal.

Liečivé účinky

Aj keď je kozonoha hrdinkou predovšetkým prírodného liečiteľstva, je uznávaným prostriedkom na podporu trávenia. Babské rady potom tiež hovoria o priaznivých účinkoch na problémy s dolnými končatinami (vyššie spomínané dná, opuchy, bolesti kĺbov), ako podporný prostriedok pre správnu funkciu obličiek a udržanie zdravého pH organizmu. Využívaná je aj pre svoje močopudné účinky.

Z pohľadu nutričných hodnôt sú listy kozonohy priaznivé pre prirodzený obsah chlorofylu, ktorý je pre naše telo veľmi obohacujúcim prvkom. Priaznivo pôsobí na obehovú sústavu a podporuje produkciu hemoglobínu. Je tiež považovaný za prírodný dezodorant, pretože napomáha k eliminácii potenia. Ďalšími zastúpenými prvkami sú vitamín C, železo a mangán. Dôležitá je tiež prítomnosť boru, ktorý je ťažší pre správny chod metabolizmu minerálnych látok.

Kozonoha a jej sušenie

Zásoby nie je nikdy dosť! A najmä v prípade sezónnych divokých rastlín, ktoré si chceme vychutnávať po celý rok, nezostáva nič iné, než ich vhodným spôsobom zazimovať.

Na sušenie kozonohy sú najvhodnejšou časťou jej podzemky. Tie sa zbierajú od apríla do septembra (zber listov potom v apríli a máji), po zbere sa dôkladne umyjú a nechajú preschnúť. Potom sa nakrája na menšie kúsky (2 – 3 cm), rozloží vedľa seba a suší sa pri teplote 40 °C v sušičke alebo na najnižšej teplote v rúre. Usušené podzemky skladujeme v sklenenej vzduchotesnej dóze. Takto spracovaná kozonoha je ideálna na prípravu čaju.

Čaj z kozonohy

Milujete čajíčkovanie s voľne rastúcimi plodmi prírody? Kozonoha je pre odvary to pravé orechové. Dá sa piť samostatne po dobu niekoľkých dní až pár týždňov, alebo v kombinácii s inými bylinami na pravidelné a dlhodobejšie užívanie. Pre kombináciu s ostatnými rastlinami je vhodné použiť napríklad púpavu, žihľavu či skorocel.

Postupov na výrobu kozonohového čaju je viacero, ale aj tu platí staré dobré múdro: v jednoduchosti je krása! A jedna taká jednoduchá krása sa skrýva v tejto príprave čajového odvaru:

  • 50 g podzemku čerstvého alebo 10 g sušeného
  • 1 l vody

Vodu v hrnci privedieme do varu a potom vhodíme sušené podzemky, ktoré povaríme na miernom plameni 15 minút. Odvar popíjame pomaly v priebehu dňa.

Bršlicové pesto

Kozonoha – recepty

A teraz to hlavné! Ako kozonoha poteší naše chute? Listy ponúkajú využitie v teplej i studenej kuchyni – dajú sa uždibovať len tak samotné alebo zakomponovať do šalátov a nátierok.

Prihodením pár listov do smoothie získate nápoj s jarnou sviežosťou, ktorý nakopne organizmus energiou.

Na konzumáciu najlahodnejšie sú mladé listy. Vynikne ich aromatická, koreňová chuť s ľahko orieškovým nádychom. Vplyvom prítomnosti trieslovín však môže byť chuťový vnem občas mierne natrpknutý. Pri príprave je teda vhodné sa s chuťami pohrať a vyskúšať, ktoré kombinácie vám chutí. V šalátoch sa chuť kozonohy výborne snúbi s poľníčkom, rímskym šalátom, naklíčenými výhonkami a čerstvými bylinkami, napríklad s listami bazalky a koriandra. V teplej kuchyni potom so špenátom alebo mrkvou.

Keď si túto koziu nôžku prinesiete domov, po pár dňoch spoločného spolužitia zistíte, že sa dá hocikde len tak prihodiť a vykúzli jemne aromatickú, ale nenásilnú zmenu chuti obvyklého pokrmu. Týmto spôsobom si môžete obohatiť polievky, šaláty, kimchi, rizoto alebo nátierky.

Kozonoha však bravúrne zvláda stáť na scéne sama! Vo svetle gastronomických reflektorov sa tak teší obľube vo forme pesta alebo dusené kozonohy. Tu stačí na cibuľke osmažiť listy kozonohy a špenátu, mierne podliať a dusiť do zmäknutia listov. Po ochutení cesnakom a bylinkami, podávané s ryžou, semienkami a orieškami, sa jedná o výborný jarný obed, ktorý sa na vašom tanieri bude objavovať opakovane. Dusenú zmes môžeme využiť aj ako náplň do slaných koláčov, závinov či palaciniek.

Chcete špecialitu pre gurmánov divokých bylín? Kozonohové chipsy! Umyté a osušené listy brašne sa osmažia do chrumkava na oleji a ihneď potom ľahko obalia v koreniacej zmesi obsahujúcej údenú papriku, cesnak, soľ a karí.

Kozonohové pesto

Pre čo najintenzívnejšie vychutnanie si divokých rastlín vedie ľahká cesta – jednoduchosť. Na to je pesto ako stvorené!

  • 4 hrsti kozonohových listov
  • 150 ml kvalitného oleja (olivový, konopný, lieskový alebo avokádový)
  • 2 strúčiky cesnaku bez
  • píniové oriešky a slnečnicové semienka
  • soľ

Umyté listy kozonohy vhodíme do mixéra, pridáme kúsky cesnaku zbavené zeleného stredu, olej, píniové oriešky a slnečnicové semienka a všetko rozmiešame do hladka. Podľa chuti potom pridáme soľ, prípadne viac orieškov, či oleja do požadovanej konzistencie. Experimentovať môžeme výmenou orieškov a semienok za iné.

Vyrazíme na lov?

Okrem všetkých vyššie spomínaných výhod a benefitov, ktorými je kozonoha opradená, sa nám veľmi páči myšlienka zberu surovín vo voľnej prírode, ktorá dodá nášmu stravovaniu nový rozmer. Predsa len, loviť v regáloch a v prírode je rozdiel nabitý čerstvým vzduchom, prirodzenosťou a spojením s prírodou. A to si stojí za to vychutnať.

publikováno: 02. 04. 2024   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.