Potraviny

Maca

Maca peruánská

29. 04. 2024   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny

Maca (žerucha peruánska) pochádza, ako už jej názov napovedá, z vysokohorských oblastí v Peru. Vo výžive tamojších Indiánov patrí medzi základné potraviny po tisíce rokov. Ide o tzv. adaptogén, ktorý začali pre … více

Rejuvelac

Rejuvelac

04. 03. 2024   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny

Rejuvelac je nápoj z prekvaseného naklíčeného obilia. Jeho chuť nie je nijako výrazná, ale môže byť vhodným štartérom na výrobu fermentovaného orechového syra alebo obilnej kaše. Ostatne podobný princíp sa využíva pri … více

zázvor

6 liečivých korenín, ktoré zatočia so zápalmi, nádchou alebo zlým trávením

08. 01. 2024   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny Výživa

Zvlášť v zimě, kdy ze všech stran útočí bacily, je třeba podpořit obranyschopnost organismu. Kromě studených sprch, konzumace velkého množsví ovoce a zeleniny je dobré se zaměřit na některé rostliny a koření, které fungují jako přírodní antibiotika a dovedou zatočit se záněty, nachlazením nebo podpořit trávení. Tady je šest tipů na největší “borce”:

Česnek

Strukoviny

Strukoviny

23. 07. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný | rubrika: Potraviny V kuchyni

V rastlinnej strave majú strukoviny úplne nezastupiteľnú funkciu. Obsahujú 20 – 30 percent bielkovín, kvalitné zložité sacharidy, ktoré zasýtia na dlhú dobu, vitamínov skupiny B, minerálov ako je vápnik, horčík, železo, zinok a ďalsie. Ich vláknina má celý rad užitočných funkcií, okrem iného slúži ako prebiotikum, teda cenná výživa pre prospešné baktérie v našom črevnom mikrobiomu.

E-mailov obenk Vegmania.sk

Chcete dostva uiton tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematick recepty poda ronch obdob do vaej poty? Venujte mi e-mail a ja vm 1x do mesiaca napem.