Kvaka zasýti bez pocitu ťažkosti. Chcete hranolky alebo polievku?

Tuřín

Kvaka alebo celým menom brukva repka kvaka, je koreňová zelenina, ktorá vám naservíruje samé výhody: ľahko sa pestuje, zasýti, má jemnú chuť, je ľahko stráviteľná a priaznivý je tiež obsah nutričných hodnôt. Bohužiaľ sa dnes veľmi nepoužíva v domácnostiach ani v reštauráciách, čo je dobrý dôvod, prečo sa na kvaka bližšie pozrieť a otvoriť mu dvere rovno na naše taniere.

Čo je kvaka?

Kvaka patrí medzi kapustovité rastliny a je pestovaná pre jeho buľvy. Tie majú jemnú, ľahko zemitú chuť, čo je s obľubou využívané, keď chcete v pokrme zvýšiť objem bez toho, aby sa chuťová povaha daného jedla zásadne zmenila. Kvaka bola v minulosti využívaná práve na zabezpečenie stravy počas vojny – ľahko sa pestovala a dostatočne zasýtila. Jej hlavnou rolou je zastúpenie zemiakov a využitie všade tam, kde si pripravovaný pokrm namiesto zemiakovej klasiky žiada zmenu alebo jemnejšiu chuť. Z kvaky sa využívajú aj jej listy, ktoré sú konzumované podobne ako špenát.

V tejto koreňovej zelenine nájdeme veľké množstvo vody, vlákniny a draslíka. Obsahuje tiež nemalé množstvo vitamínu C a nižší obsah vitamínov skupiny B, zinku a síry. Má ľahko močopudné účinky a vďaka vysokému obsahu vlákniny zvyšuje peristaltiku čriev.

Kvaka – recepty

Tak, čo si ale s takou kvakou počať a ako ju zapojiť pri varení? Ako už je spomenuté vyššie, kvaka si hravo poradí s tým, čo je parketa klasických zemiakov. Za zmienku určite stojí kvakové pyré, ako príloha. Hodí sa napríklad ku grilovanej zelenine alebo marinovaným a restovaným sójovým rezančekom.

Ako ľahký, ale výdatný olovrant sú tu pečené kvakové hranolky, ktoré sú ako stvorené na namáčanie do hummusu. Zapekať možno tiež kvakové plátky pokvapkané olivovým olejom a posypané čerstvými bylinkami hore. Skvelé kombinácie tvoria aj zapečený s inou koreňovou zeleninou, napríklad s mrkvou a repou.

Rovnako ako iná koreňová zelenina, aj koľník, ako sa jej inak hovorí, je stvorený na výrobu chutných placiek. Tie sa dajú vyprážať, piecť aj grilovať. Výborné sú so sviežim šalátom alebo do vege burgera, ktorý razom získa nový nádych a stane sa tak príjemnou zmenou po klasických repových a fazuľových vege burgeroch.

Pre trochu gastronomického cestovania z pohodlia našej kuchyne odporúčame vyskúšať indické kvakové karí alebo kúsky kvaky pridať do pikantnej mexickej zmesi.

Ak ste nadšencom kvasenej zeleniny, zbystrite! Kvaka je vhodná aj na naloženie a následné prekvasenie ako kapusta. Pridať ho preto smelo môžeme do kimchi alebo samostatne vytvoriť nakladanů kvaku.

A teraz by to chcelo sladkú bodku! Nastrúhaním kvaka najemno a jeho následným pridaním do cesta buchty, bábovky, perníka či slivkového koláča, získate vláčny a nadýchaný dezert. Pečenie s nastrúhaným tuřínom svedčia aj ovsené vločky, ktoré nasajú jeho vlhkosť a krásne zmäknú. To priamo nabáda k upečeniu kvakových ovsených sušienok.

Ani vňať nie je na zahodenie!

Ako už bolo povedané, z kvaky môžeme využiť aj jeho vňať. Nutrične je nabitá prínosnými látkami av kuchyni urobí nečakane veľa parády. Využíva sa podobne ako špenát a lahodí tak napríklad šalátom, polievkam alebo slaným závinom a koláčom. My odporúčame cibuľový quiche s listami kvaky!

Listy sa dajú prihodiť aj do šalátu. A aj tu je priestor na kvasenie. Medzi milovníkov kvasenej zeleniny je obľúbencom šalát z kvasených listov – listy kvaka, repy a reďkoviek sú skvasené vrkočmi dup a počas pár hodín je na svete živinami nadupaný, a pre telo prínosný, kvasený šalát.

Kvaková polievka

Najväčšou doménou kvaky je polievka! Kvaka zvládne hladké a husté krémy, skvele ladí do zeleninových vývarov a lahodné kombinácie tvoria aj v strukovinových polievkach.

Avšak pôvodným receptom našich predkov je tradičná dumlíkačka – pravá polievka, kedy za použitia iba pár základných surovín docielime vyladené chuti. A prečo dumlíkačka? Kvace sa totiž hovorievalo tiež dumlík.

  • 200 g koreňovej zeleniny – zeler, petržlen, mrkva
  • ½ kvaky (podla velikosti)
  • hrsť sušených húb – vopred namočených
  • 2 zemiaky
  • hladká múka
  • 3 lyžice tuku (odporúčame repkový olej)
  • korenie: soľ, rasca, majoránka

Do hrnca vlejeme 1 liter vody, pridáme soľ a rascu a privedieme do varu. Potom pridáme vopred namočené huby a na malé kúsky nakrájanú kvaku s koreňovou zeleninou.

Teraz si nachystáme zápražku – olej rozpálime a zasypeme múkou a miešame, kým zápražka nedostane zlatistú farbu a neprepojí sa do hladka. Potom prilejeme cca 200 ml studenej vody (je naozaj dôležité, aby bola studená a nevznikli hrudky) a starostlivo všetko rozmiešame.

Počas varenia zeleniny pridáme do hrnca zápražku prepasírovaním cez sitko a necháme spoločne variť do zmäknutia všetkých surovín. Na posledné tri minúty pridáme majoránku. Polievku podávame posypanú čerstvým libečkem.

Kvaka, čím začneme?

Keďže je možnosťou, ako využiť kvaka, prekvapivo veľa, stačí si len vybrať a smelo sa pustiť do preskúmavania kvachových chutí. Či už ako polievka, desiata alebo dezert, kvaka má rozhodne čo ponúknuť. Stane sa novým hitom vašej kuchyne?

Tagy:
Zelenina
publikováno: 16. 10. 2023   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.