6 liečivých korenín, ktoré zatočia so zápalmi, nádchou alebo zlým trávením

zázvor

Zvlášť v zime, keď zo všetkých strán útočia bacily, treba podporiť obranyschopnosť organizmu. Okrem studených spŕch, dobrého spánku, konzumácie veľkého množstva ovocia a zeleniny, klíčených semien a zrniečok a kvasených potravín je dobré sa zamerať na niektoré rastliny a korenia, ktoré fungujú ako prírodné antibiotiká.

Dokážu zatočiť s nepriaznivými baktériami, zápalmi, prechladnutím alebo podporiť trávenie. Tu je šesť tipov na najväčších “borcov”:

Cesnak

Dnešná podoba cesnaku pochádza zo Strednej Ázie. Má svoje nezastupiteľné miesto v mnohých národných kuchyniach, v ľudovom liečiteľstve je používaný ako prírodné antiseptikum a antibiotikum. Posilňuje obranyschopnosť organizmu, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospieva srdcu a prečisťuje cievy, účinkuje proti nadúvaniu, kôrnateniu tepien a ničí parazity v črevách.

Strúčiky cesnaku sú presýtené silicou obsahujúcou síru – tá je zdrojom jeho liečivých síl, ale má na svedomí nepríjemný zápach z úst po jeho konzumácii (naň sa odporúča zjesť jablko, žuť čerstvú petržlen alebo rozhrýzť niekoľko kávových zrniek). Cesnak je bohatý na vitamíny A, B a C, selén, vápnik a jód. Má pozitívne účinky predovšetkým na obranyschopnosť organizmu a trávenie.

Zázvor

Zázvor je korenie získané z podzemkov zázvoru pravého a už po tisícročia hrá významnú úlohu v čínskej a indickej medicíne aj kuchyni. Za jeho liečebnými i výraznými chuťovými prednosťami stoja éterické oleje, zázvorová silica a “pálivá” látka zvaná gingerol, chemickým zložením podobná látka ku kapsaicínu, vyskytujúcim sa v chilli. Čerstvý, sušený, varený aj nakladaný zázvor pôsobí priaznivo na ľudské zdravie. V liečiteľstve sa využíva predovšetkým najemno nastrúhaný alebo nakrájaný vo forme odvaru či čaju.

Aké sú jeho liečivé prednosti: pomáha pri žalúdočných a zažívacích ťažkostiach (nevoľnosti, nadúvanie) napríklad aj tým, že podnecuje tvorbu tráviacich štiav, pôsobí antibakteriálne a protizápalovo a jeho pálivá chuť výrazne zahrieva telo. Pri chrípke a prechladnutí pomáhajú zázvorové kúpele, naparovanie a čaj. V neposlednom rade je tiež vyhláseným afrodiziakom.

Chren

Chren sedliacky je rastlina z čeľade kapustovitých, pestovaná pre svoj silne aromatický koreň, ktorý sa používa ako korenie, zelenina i liečivý prostriedok. V obchodoch je síce dostať rad krémov, horčic či omáčok z chrenu, ale jeho čerstvo nastrúhanému koreňu nesiahajú ani po členky. Hodí sa ho pristrúhať do šalátu, pridať do nátierok alebo urobiť samotný, zjemnený trochou citrónu.

Chren obsahuje vysoký obsah vitamínu C, ďalej vitamíny E, skupiny B a provitamín A, z minerálnych látok je zastúpený predovšetkým vápnik, horčík a draslík. Tiež chren má silné antibakteriálne účinky, prečisťuje dýchaciu aj tráviacu sústavu a pri prechladnutej pomôže s rozpúšťaním hlienov. V tradičnej medicíne sa používa aj na obklady proti reumatizmu, opuchom a bolestiach svalov a kĺbov.

škorica

Škorica

Škorica pochádza z Ázie, jej použitie sa napospol zúžilo na korenenie sladkých jedál, pritom ale patrí k prírodným liekom s blahodarnými účinkami, čo potvrdzujú mnohé výskumy posledných rokov. Vďaka výrazným dezinfekčným a antibiotickým schopnostiam sa využíva proti prechladnutiu, kašľu a chrípke, rovnako ako dobré poslúži aj pri problémoch zažívacieho traktu, ako sú hnačky, nadúvanie alebo kolika.

Známe sú jej zahrievacie účinky, skvele tak poslúži predovšetkým v zimných mesiacoch. Škorica ďalej podporuje chuť do jedla, znižuje krvný tlak, či zlepšuje trávenie. Nové výskumy ukazujú jej priaznivý vplyv pri ochoreniach cukrovkou 2. typu, kedy pomáha zlepšiť necitlivosť telových buniek na inzulín. Škoricou teda rozhodne nešetrite, pridávajte ju do čajov a ďalších nápojov, hodí sa pridať aj do smoothies, kaší, müsli a podobne.

Klinček

Klinček je sušeným pútetom klinčekovca vonného a dováža sa do tuzemska predovšetkým z Madagaskaru. Aromatická silica v klinčekoch má skvelé protizápalové a antioxidačné účinky. Pravidelné umiernené užívanie klinčekov môže poslúžiť na posilnenie prevencie srdcových chorôb, zápalov, spomalenie poškodzovania kostí a chrupaviek artritídou a u niektorých ľudí tiež napomáha zlepšeniu funkcií inzulínu.

Pri bolestiach zubov je najlepšie dať si do úst niekoľko klinčekov a nechať ich zmäknúť slinami. Potom ich zdravými zubami zľahka pohrýzť, aby sa uvoľnila silica. Nakoniec ich umiestnite do blízkosti zuba (napríklad medzi ďasná a tvár), silica má znecitlivujúce účinky a tiež ničí baktérie.

Chilli

Chilli papričky (sušenému prášku z nich sa tiež často hovorí kajenské alebo kayenské korenie) sú plodom exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch. Pálenie v ústach pri konzumácii jedál s pridaným chilli spôsobuje alkaloid kapsaicín, ktorý má celý rad zdravotných benefitov.

Okrem iného prispieva k podpore krvnej cirkulácie, zrýchleniu metabolizmu, stimulácii žalúdočnej sekrécie a tým k podpore zažívania. V primeraných dávkach pôsobí čili na žalúdok lepšie ako korenie. Chilli je tiež považované za protizápalové a antioxidačné, prebiehajú prieskumy o jeho protirakovinnotvorných účinkoch. Jedna štúdia preukázala tiež prospešný vplyv pri predchádzaní výkynom glukózy v krvi.

publikováno: 08. 01. 2024   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.