Pomelo nie je nedobytné! Vieme, ako ho pohodlne otvoriť a aké nápoje z neho pripraviť

Pomelo

Pomelo si u nás v posledných rokoch s gráciou získalo svoje stále miesto. S chuťou si ho občas kúpime s vychutnáme si lúpací obrad, v ktorého cieli sa lesknú šťavnaté a svieže plody. Alebo naopak patríte k tým, ktoré zdĺhavé lúpanie nedobytného pomela odrádza? V tom prípade zbystrite! Vieme o pár dôvodoch, prečo sa tým nenechať odradiť a s chuťou si rozbaliť všetky pomelové dary.

Shaddock nám priviezol šedok

Za domovinu pomela sa považuje juhovýchodná Ázia, konkrétne Thajsko a Malajzia. V týchto končinách rastie pomelo vo voľnej prírode, avšak jeho zámerné pestovanie sa stalo veľmi obľúbeným napríklad v Číne, ktorá je v súčasnej dobe stále jeho najvýznamnejším producentom. Brány Ázie opustilo pomelo údajne až v 17. storočí, keď námorný kapitán Shaddock priviezol semienka pomela na Barbados. Odtiaľ sa potom už pomelo začalo šíriť do ostatných končín sveta. A práve tento kapitán Shaddock dal pomelu jeho druhé meno šedok, s ktorým sa stále môžeme v bežnej reči stretnúť.

Poklad živín z hlbín pomela

Veľkou odmenou za nedobytnosť pomela je jeho obsah živín. Dobre strážená dužina obsahuje len veľmi malé množstvo kalórií, tuku a sodíka – ten sám o sebe nie je škodlivý, ale jeho zvýšený príjem môže organizmus zaťažovať. Pomelo obsahuje veľa vody a vlákniny, z minerálov je potom bohaté na draslík, ktorý je pre naše telo zásadný – prispieva k pravidelnému a zdravému srdcovému rytmu a správnej funkcii svalov, nervov a buniek. Významná je tiež hladina mangánu, ktorý sa podieľa na správne fungujúcom procese metabolizmu cukrov a cholesterolu. Prítomné sú aj minerály ako fosfor, železo a horčík. Z vitamínov pomelo ponúka vitamín A, C, B2 a B1.

Ako olúpať pomelo?

Niet divu, že príprava pomela na konzumáciu môže byť trochu krkolomná – jedná sa o najväčší citrus, ktorého priemerná váha je 600 g, pričom najväčšie kúsky dosahujú s prehľadom okolo 3 – 5 kg. Pod mohutnou šupkou sa nachádza samotný plod pomela a jeho jednotlivé dieliky sú od seba oddelené tenkou, avšak veľmi tuhou šupkou zvanou albedo. Túto vrstvu je potrebné tiež odstrániť, pretože nie je pre svoju tuhú štruktúru a horkú chuť, určená na konzumáciu. Takže ako na to, aby sa lúpanie pomela nestalo od jeho konzumácie odrádzajú?

Ešte než prejdeme k lúpaniu samotného pomela, je potrebné odstrániť vždy prítomnú sieťku a priehľadnú fóliu. Napadlo vás niekedy, prečo práve pomelo je vybavené touto nadštandardnou výstrojou, ktorú iné citrusy nemajú? Odpoveď je až nečakane jednoduchá – pomelo je náchylné na vysychanie a ak by cestovalo za vami nahaté, najskôr by sa vám do rúk dostalo scvrknuté a vysušené. Z tohto dôvodu sa odporúča ho doma udržiavať zabalené, ak si dáte len jeho časť a zvyšok chcete uchovať v chladničke.

A teraz už priamo na lúpanie pomela. Návodov a postupov existuje niekoľko, avšak za najosvedčenejšie považujeme tento:

Vrchnú a spodnú časť pomela odrežeme tak, aby bola odstránená iba šupka, nie zasiahnutá aj dužina. Tým vznikne do pomela “náhľad”, vďaka ktorému sa ďalšie rezy budú vykonávať lepšie a aj odstraňovanie kôry bude komfortnejšie.

Teraz si pomelo postavíme na jednu zo zrezaných strán, čím sa nebude plod prevracať na stranu, ale bude pekne v stabilnom sede čakať, až ho vylúpnete. Následne nožom urobíme rez od vrchnej zrezanej časti k tej spodnej tak, aby nôž prešiel kôrou, ale nerozrezával dužinu. Po celom obvode urobíme postupne 4-6 týchto rezov. Potom jednotlivé dieliky kôry ľahko olúpeme a následne plod ešte očistíme od mäkkej bielej časti kôry na jeho povrchu.

Olúpaný plod rozdelíme na pol, z čoho potom už ľahko oddelíme jednotlivé kúsky na mesiačiky. Šupku každého dielika na jeho vnútornej vydutej strane narežeme nožíkom, aby sme porušili albedo a následne ho ručne odstránili z povrchu dužiny.

Pomelo – ale kam s ním?

Hoci akokoľvek spracované pomelo v receptoch skôr nestretávame, neznamená to, že by si nenašlo svoje zaujímavé využitie v kuchyni. Samozrejme, že na plnej čiare vedie vychutnať si pomelo len tak za surova, ale trocha spestrenia môže vniesť do spolužitia s pomelom nové rozmery chutí.

Do šalátov

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako viac začleniť pomelo do svojej kuchyne, je pridanie jeho surových plodov do šalátov. Svojou ľahkou chuťou nerozladia zeleninové tóny, naopak dodá šalátu sviežosť. Vhodnú kombináciu tvorí s najrôznejšími druhmi listových šalátov, reďkovkami, kalerábom aj uhorkou. Rozumie si ale aj so semienkami a orieškami, takže šalát nezabudnite posypať slnečnicovými alebo sezamovými semienkami či kešu orieškami.

Nápoje

Pomelo je ako stvorené aj na prípravu nápojov – pomelovej smoothie alebo odšťavená pomelová šťava s pomarančmi, jablkami a mrkvou nielen zasýti, ale tiež nakopne dávkou energie.

A nadšencov pečených ovocných čajov poteší tento citrus tiež – ľahko si tak vytvoríte menej známy, ale o to viac chuťovo zaujímavý pomeľový čaj, ktorý je zároveň milým darčekom.

Pomelový sirup zaistí pomelovú limonádu vo svojej stálej domácej ponuke. Jeho príprava nie je nijako zložitá a keď ho budete mať v zásobe, poskytne vám výborné a rýchle nápojové občerstvenie pre nečakané návštevy.

Na sladko

Trochu exotickejší nádych v sebe nesie kandovaná pomelová kôra, ktorá v sebe snúbi horké a sladké sfarbenie chutí a stane sa tak obľúbenou malou chuťovkou. Na výrobu ale odporúčame zvoliť taký plod, ktorý nebol chemicky ošetrený a v jeho kôre sa teda nedržia nazhromaždené nežiaduce chemické látky.

V zásobe sa tiež hodí mať domácu pomelovú marmeládu, ktorá dodá lievancom na raňajky nový šmrnc!

Citrusový velikán telom i dušou

Hoci nemá pomelo takú slávu ako jeho ostatní citrusoví súrodenci, neochvejne a sebavedome stále viac a viac preniká do našich jedálnych lístkov. Prehliadať ho by bola veľká škoda, pretože v sebe ukrýva mnoho benefitov pre potechu nielen organizmu, ale aj chuťových buniek. A keď už sme sa navyše odprostili od predsudkov, že olúpať ho je zdržujúce a komplikované, nič už nestojí v ceste dopriať si ho pravidelne a s radosťou sa tešiť jeho pôvabom. Už na vás tiež jedno čaká v kuchyni?

publikováno: 11. 03. 2024   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.