Sušené paradajky: spoznajte odrody vhodné na sušenie a tipy, kam s nimi

susene-paradajky

Hoci sušené paradajky nie sú žiadnou novinkou, do povedomia širšej verejnosti sa aspoň v Česku dostali až v posledných pár rokoch. Treba uznať, že odvtedy sa hrdo usadila trón gastronomických obľúbencov a ich sláva stále stúpa. Paradajky, ako je známe, pochádza z Južnej Ameriky a pred šľachtením mali ich plody veľkosť nie oveľa väčšie ako ríbezle.

Mimochodom, aj pestovanie týchto pôvodných divokých paradajok sa stáva populárny, pretože sú odolnejšie proti plesniam. Úroda je trochu pracná. A na sušenie sa prakticky nehodí. A ktoré sa hodia, možno sa pýtate? Než si prezradíme vhodnú odrodu, poďme chvíľu nakuknúť do histórie ich sušenia.

Prvá zmienka o sušených paradajkách bola zaznamenaná u Aztékov, zhruba okolo roku 700 rokov n.l. Aztékovia si vytvorili spôsob na uchovanie paradajok na neskoršiu konzumáciu tým, že plody nasolili a potom sušili na slnku. Taliani neskôr na tento praktický zvyk nadviazali a začali sušiť paradajky na keramických strechách svojich domov a zaistili si tak kvalitný zdroj živín na zimné obdobie.

Sušenie paradajok

Pokiaľ sa vám zdajú paradajky trochu drahšou lahôdkou, je potrebné si uvedomiť spôsob ich vzniku. Pri sušení paradajok dochádza k odparovaniu vody a najčastejšie sa jedná o vyparenie 90 percent obsiahnutej vody v plode. Na výrobu jedného kila na slnku sušených paradajok je potrebných zhruba 8-14 kg čerstvých paradajok (množstvo závisí od použitých odrôd paradajok).

Paradajky sa pred sušením nasolia (v konvenčnom prístupe tiež ošetria oxidom siričitým), aby sa uchoval podiel živín a plody boli chránené pred nepriaznivými vplyvmi procesu sušenia. Na slnku sa paradajky sušia 4-10 dní. Na účely skrátenia sušiaceho procesu sa využíva sušička alebo rúra, ktorá zníži dobu sušenia na cca 8 hodín. V obchodoch sú dostať sušené paradajky naložené v oleji alebo balené v sáčku na sucho.

paradajky san marzano

Na domáce sušenie paradajok je vhodné voliť mäsité odrody paradajok. Najideálnejšou voľbou sa javí odroda San Marzano – jej plody sú podlhovasté, silne mäsité, s pevnou dužinou as nízkym obsahom semienok. Vďaka vyššiemu obsahu aromatických látok je chuť týchto paradajok plná a sladkastá. Krája sa na polovicu, ľahko sa vyberie stredná časť so šťavou a semienkami a potom už sa položí na sušiaci rošt. Výhodné je paradajky v prvej fáze nechať zaschnúť na prudkom letnom slnku a do sušičky ich premiestniť až s večerom.

Ich sušenie síce trvá dlhšie, ale San Marzana majú vďaka silnej dužine intenzívnu a výraznú chuť aj po ich usušení. Aj napriek odpareniu vysokého percenta vody sa vďaka šetrnému sušeniu uchováva vysoký podiel nutrične hodnotných látok, a to predovšetkým lykopénu, ktorý zastáva podobnú funkciu ako beta karotény. Sušené paradajky sú ale nabité nielen prospešnými látkami a tiež chuťami, spájajúce slanú, kyslú a onú piatu chuť umami.

» kupte si sušené paradajky online

Naložte si vlastné paradajky

Kupované naložené sušené paradajky sú okamžite použiteľné, ale mnoho bežných značiek používa lacnejší slnečnicový olej (ktorý, ako už možno viete, má nevhodný pomer omega 3 a omega 6 mäsových kyselín) a paradajkami v pohári celkom šetrí.

Domáca výroba je pritom jednoduchá, či už budete mať vlastné sušené paradajky alebo kupované. Postup je jednoduchý: dajte paradajky do misky a zalejte vlažnou vodou a nechajte ich 2 hodiny nabobtnávať. Potom ich osušte (ochutenú vodu môžete využiť na ďalšie varenie) a premiešajte s menším množstvom oleja a korením. Vložte ich do vyvareného pohára, dolejte olejom tak, aby bol úplne ponorený a uložte do chladničky.

Obľúbené ingrediencie na nakladanie sú:

  • bylinky: bazalka, tymian, rozmarín
  • cesnak
  • chilli papričky
  • kapary

Na kombináciu so sušenými paradajkami, cesnakom a bazalkou sa hodí predovšetkým panenský olivový olej (ten ale v chladničke tuhne, takže je dobré ho prípadne zriediť za studena lisovaným repkovým olejom).

Topinky s raw paradajkový tatarákem a sezamezánem

Recepty ze sušených rajčat

Uplatnění sušených rajčat je hodně široké:

  • Naložená se hodí do těstovin, stačí je pokrájen a zamíchat. Suchá můžete pokrájet na menší kousky, zalít vlažnou vodou a nechat pár minut nabobtnat.
  • Výborná jsou také s namočenými a na jemno nasekanými vlašskými ořechy – evokují pak mleté maso a získáte z nich skvělou veganskou alternativu boloňské omáčky
  • Výrazná chuť sušených rajčat se hodí do pomazánek – zkuste třeba fazolovou pomazánku se sušenými rajčaty
  • Zimní dovážená rajčata mají mdlou chuť. Když je ale rozmixujete se suchými sušenými rajčaty, vtáhnou jejich šťávu a výsledek bude mnohem výraznější. Podobný fígl využívám v tomto tataráku na hrianky.
  • A poslední tip: přesušená rajčata a nevyužité kousky prožeňte stolními mixérem a získáte tak prášek, který funguje jako skvělé dochucovadlo.