Sušičku G21 Breezer využijete nielen na ovocie, ale také jogurty či sušené placky

Sušičku G21 Breezer

Koniec leta je obdobím hojnosti as ním vyvstáva otázka, ako uchovať časť úrody čo najšetrnejším spôsobom na zimné mesiace, ktoré sú naopak na čerstvé potraviny pomerne chudobné. Predovšetkým pri ovocí, ale nielen pri ňom, sa priamo ponúka sušenie. Výhodou tohto spôsobu spracovania je fakt, že v ovocí zachováva pomerne veľké množstvo prospešných živín, vrátane tých tepelne citlivých, ako je napr. vitamín C.

Zvažujete kúpu sušičky potravín? Odporúčam vám premýšľať, či nemá zmysel investovať do kvalitnejšieho prístroja so širším využitím, ktoré využijete aj v iných obdobiach roka. Zakladné otázky, ktoré by ste si mali položiť, znie: “Čo budete chcieť sušiť?”, “Ako často budete sušičku používať?” a “A kam sušičku schováte, ak ju práve nebudete využívať?”. Sušičky sa všeobecne líšia tvarom, použitým materiálom, spôsobom sušenia (vertikálne alebo horizontálne) a tiež možnosťami nastavenia teploty a času.

Základné typy okrúhlych sušičiek s plastovými plátmi, ktoré sa skladajú na seba, nie sú z mojej skúsenosti tou najlepšou voľbou. Jednak často sušia nerovnomerne (dole je teplota hocikedy o 10 stupňov vyššia ako na horných plátoch) a musíte ich niekoľkokrát prekladať. Okrem sušenia ovocia, zeleniny alebo húb nemajú širšie využitie, pretože vás limituje výška medzi dvoma sitami. Niekedy sa navyše musíte spoľahnúť len na niekoľko prednastavených programov.

Profesionálnejšie prístroje síce stoja už niekoľko tisíc korún, ale ponúkajú oveľa “viac muziky”. Predovšetkým majú vysúvacie pláty, takže ich môžete napr. spodnú časť sušičky vybrať a vyskladať do nej napríklad poháre s jogurtom alebo misu s cestom. Ventilátor majú umiestnený zvisle a tým dochádza k rovnomernejšiemu sušeniu. Nastaviteľný je nielen čas, ale aj teplota, vrátane tých pod 40°C, ktoré sa zachovávajú enzýmy a všetky vitamíny podľa zásad raw food alebo živej stravy.

Vďaka dokúpiteľným silikónovým vložkám alebo sušiacim táckam potom môžete sušiť aj tekuté zmesi napríklad jablčné rolky alebo banánové palacinky. Niektoré zo sušičiek sú navyše vyrobené z nerezovej ocele a sľubujú tak väčšiu odolnosť pri náhodných pádoch plátov a celkovo väčšiu životnosť.

g21-breezer-platy.jpg

Sušičky G21

O kúpe sušičky som uvažovať už pri svojom niekoľkomesačnom očarení raw stravou. Dlhé roky som pokukoval po značke Excalibur, vyhlásenej medzi českými vitariánmi. Potom ale prišiel so svojím prvým typom sušičky výrobca mojich obľúbených mixérov G21 a bolo rozhodnuté. Na prvý pohľad ma zaujala svojim pevným celokovovým poňatím, ktoré kraľovalo medzi plastovým pelotónom ostatných sušičiek potravín na trhu.

Moja prvá sušička od G21, typ Harmony, mala ešte namiesto predných dvierok zasúvací rošt, ktorý ale pri pustení sušenia mierne vibroval a zvyšoval tak hluk, ktorý sušička spôsobovala. 10 naozaj veľkých plátov sa však do spočiatku mestskej domácnosti ukázalo byť zbytočne veľa a sušička tiež zaberala veľký priestor. Venoval som ju tak rodičom, ktorí majú veľkú záhradu a sád a prístroj podobných parametrov využijú oveľa lepšie.

V ponuke G21 sa medzitým objavil vyladenejší a rozmerovo kompaktnejší typ Breezer, už s oveľa praktickejšími otváracími dvierkami. Okamžite som si ju vďaka jej rozmerom obľúbil a začal ju využívať na mnoho spôsobov, či už to bola príprava rastlinných jogurtov (na kurz som potreboval pripraviť niekoľko druhov naraz) alebo ľanové raw placky, ktoré sú hitom mojich kurzov vegánskeho varenia.

Ľanové sušienky

Vďaka vysúvacím plátom môžem sušičku využiť na viaceré účely naraz a oveľa ekonomickejšie ju tak využívať. Napr. v spodnej časti pláty vyberiem a umiestnim tam poháre s jogurtom alebo zeleninou a v hornej časti mám dva pláty, napr. s kokosovou “slaninou”. To je z mojej skúsenosti jeden z hlavných argumentov, prečo má zmysel si priplatiť a kúpiť sušičku s horizontálnou ventiláciou a vysúvacími plátmi.

V letných horúčavách šetrím energiu a najskôr nechám ovocie a zeleninu zavädnúť pár hodín na plátoch na popoludňajšom slnku a až potom ich dávam cez noc doschnúť do sušičky. Vo vykurovacej sezóne zase využívam na zavädnutie radiátorov a dosušujem suroviny opäť cez noc.

Na čo využívam sušičku?

  • sušenie ovocia, zeleniny, húb alebo byliniek
  • inkubátor na jogurty alebo tempeh
  • ľanové krekry, sušené obilné placky
  • marinované sušené chipsy – z červenej repy, ale napríklad aj kokosovú slaninu z marinovaných kokosových lupienkov
  • raw dobroty – banánové palacinky, orechové burgre

Raw banánové palačinky

Zrada s tempehom

Pri využívaní som narazil aj na jeden nedostatok Breezeru. Keď som skúšal vyrobiť tempeh, narazil som na fakt, že limit časovača je 15 hodín. A pretože tempeh potrebuje cca 24 hodín, znamenalo to sušičku potom pustiť ešte raz na zvyšný čas. To samozrejme nebol žiadny problém. Bohužiaľ som si ale v rannom zhone nevšimol, že po vypnutí si už prístroj nepamätá pôvodnú teplotu a bohužiaľ začína pri nastavovaní trochu nelogicky na tej najvyššej, ktorú stláčaním gombíka postupne znižujete na požadovanú. Ja som nastavil iba čas, a tak sa sójové bôby vo zvyšnom čase namiesto hriatia na príjemných 35 °C “piekli” na 70 °C a tempeh som mohol vyhodiť. Odvtedy si radšej nastavenú teplotu dvakrát kontrolujem.

Pár tipov na sušenie a využitie sušičky

  • krájanie zeleniny či ovocia môže byť pracné, hodiť sa môže spiralizér
  • Ak túžite po sušených paradajkách, vedzte, že nie každá odroda je pre nich vhodná. voľte mäsité druhy paradajok, obľúbená je predovšetkým San Marzano s podlhovastými plodmi, silne “mäsitou” dužinou a nízkym obsahom semienok

  • využite rôzne zľavové akcie, sušením získate lacné a trvanlivé zásoby – cibuľu pokrájajte, nasušte, až sa bude lámať a rozmixujte na prášok – získate skvelé dochucovadlo
  • banány môžete okrem mrazenia na zmrzlinu tiež rozmixovať a usušiť na sladké palacinky, sušené trvanlivé rolky je možné vytvoriť aj z jabĺk
  • ako som spomenul, nízke teploty sušičky je možné využiť aj ako inkubátor na tempeh, jogurty, urýchlenie fermentácie či rýchle naklíčenie semienok
  • báječné sú rôzne verzie sušených zeleninových lupienkov, nebojte sa ich riadne okoreniť
  • sušené suroviny najlepšie skladujte vo vzduchotesných alebo aspoň dobre utesnených nádobách, bez prístupu vlhkosti, ktorá môže spôsobiť množenie plesní a baktérií

G21 Breezer – skvelý pomer cena/výkon/trvanlivosť

Moja spokojnosť so sušičkou G21 Breezer je po troch rokoch používania stále veľká. Iste, na trhu nájdete množstvo celkom slušných plastových sušičiek v cene medzi jedným a dvoma tisíckami (vrátane lacnejšieho radu G21 Paradiso).

Breezer s cenou okolo 180 euro (získať môžete 10% zľavu, viac na konci článku) už patrí medzi strednú triedu, ale som presvedčený, že pokiaľ si to môžete dovoliť, investícia do nej sa dlhodobo oplatí. Nielen v pohodlnosti používania, oveľa širším možnostiam využitia vďaka výsuvným roštom (ktoré sa mimochodom dajú šikovne v kuchyni aj domácnosti využiť aj mimo sušičky), ale aj v kvalitnom, takmer nezničiteľnom nerezovom prevedení.

Kvalitnú sušičku určite ocenia aj spriaznené duše vo vašom okolí a pokiaľ fandíte princípom zdieľanej ekonomiky, môžete za vypožičanie sušičky zase využiť iné prístroje a pomocníkov zo susedských domácností. V sezóne zrejúceho ovocia a zeleniny síce asi nebude toľko priestoru ju zdieľať, ale mimo nej už sme niekoľkokrát spoločne komunitne tvorili sušené krekry a placky (čo je ďalšia možnosť, pokiaľ ju nechcete dať z ruky).

Klady

  • kvalitné kovové prevedenie
  • byteľné sušiace rošty, využiteľné aj mimo sušičky
  • jednoduché intuitívne ovládanie
  • časovač s nastavením po 5 minútach
  • veľký rozsah teplôt (35 – 70 °C)
  • príslušenstvo
Zápory

  • po zapnutí začína teplota na najvyššej teplote a nie naopak
  • ľahko vyšší hluk

Kuchynské spotrebiče od českej firmy G21 používam celý rad rokov. Väčšina patrí k strednej triede a má veľmi dobrý pomer cena/výkon. Môžu sa pochváliť aj skvelým servisom (vyskúšal som ho osobne, mixér som mal späť doma opravený iba za 4 (!) dni). A pokiaľ si ich mixéry, odšťavovače alebo sušičky kúpite priamo v ich e-shope, získate predĺženú záruku na 2 + 2 roky. S firmou G21 som dohovoril dlhodobú spoluprácu a s kódom VEGMANIASK získate 10% zľavu na celý ich kuchynský sortiment.

zistite viac o kuchynských pomocníkoch G21

publikováno: 21. 08. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.