Bôb – v množstve bielkovín sa táto strukovina vyrovná aj sóji

Bôb

Niektoré plodiny jeme s úplnou samozrejmosťou, k iným si musíme nájsť cestu. Medzi také plodiny patrí jednoznačne Bôb – tajuplná rastlina zo Severnej Ameriky. Používa sa často ako krmovina na kŕmenie zvierat a k zelenému hnojenie. Jej plody sú struky, ktoré obsahujú semená, tvarovo pripomínajú plochejšie fazuľe. Radí sa medzi strukoviny a sú vhodné aj pre ľudský jedálniček. Celé bôby sa tiež praží ako alternatíva ku klasickej káve a melie sa z nej aj múka. Veľmi obľúbená je v Stredozemí a v Austrálii.

U vysokého obsahu bielkovín jej pozitíva nekončí

Bôb je odporúčaný športovcom pre jeho vysoký obsah bielkovín. Ten dosahuje podielu 35 až 40 percent, čím sa dorovnáva sóje. Avšak na rozdiel od nej má iba 10% tuku. K priaznivému zloženie prispieva tiež vyšší podiel vlákniny. Celiaci určite radi počujú, že táto plodina neobsahuje lepok a lupinová múka tak príjemne spestruje možnosti bezlepkového pečenia.

Ďalšou dôležitou zložkou je lecitín, ktorý zlepšuje pamäť i ďalšie funkcie mozgu a urýchľuje štiepenie tukov v organizme. Lecitín tiež plní emulgačný funkciu podobnú vajciam – má schopnosť premiešať a spojiť jednotlivé zložky potravín.

Pestovanie bôbu

Najvýznamnejším producentom bôbu je Austrália, ktorá pestuje viac ako polovicu z celkovej svetovej produkcie. Ve Slovenskej republike je lupina pestovaná na niekoľkých tisícoch hektároch, vďaka zvýšenému povedomie a záujmu sa jej produkcia postupne zvyšuje. Táto plodina je totiž prínosná nielen pre zvieratá a ľudí, ale aj pre pôdu. Vďaka dusíkatým zlúčeninám sa jedná o zlepšujúce plodinu, ktorá dodáva pôde potrebné živiny pre ďalšie úrodu a zvyšuje sa tým jej kvalita. Pestovanie bôbu však musí byť riadené a regulované, aby zostali zachované kvalitatívne hodnoty tejto plodiny.

Tiež voľne rastúce odroda vlčieho bôbu nie je žiaduce, pretože vplyvom vyššieho obsahu alkaloidov môže byť jedovatá. Pri správnych podmienkach je však jeho pestovanie veľmi výhodné, a to nielen z krátkodobého, ale aj dlhodobého hľadiska. Vedci sa domnievajú, že bôb je vhodnou plodinou pre krajiny tretieho sveta, a to ako kvôli priaznivému výnosu, tak nutričným hodnotám.

Odrody bôbu

Ako už bolo vyššie spomenuté, nie je bôb ako bôb. Celkovo sa doteraz vyšľachtilo vyše 200 odrôd tejto jednoročnej strukoviny, pričom nie všetky sú rovnako prospešné – naopak niektoré môžu byť po konzumácii nielen nepríjemné ( môžu spôsobovať alergiu), ale aj jedovaté. Medzi najznámejšie odrody bôbu patria:

  • bôb biely: používa sa v potravinárstve a kozmetickom priemysle, v poľnohospodárstve je využívaná menej. Je ideálny odrodou pre výrobu múky, avšak veľkej obľube sa tešia aj ako príloha hlavného jedla či ingrediencie do šalátu. Vyrába sa z nej aj alternatíva kávy neobsahujúce kofeín, potravinové doplnky alebo rastlinné mlieko. V kozmetike je využívaná pre jej schopnosť regenerácie pokožky.
  • bôb mnoholistý: jedovatý kultivar vlčieho bôbu, ktorý sa invazívne šíri krajinou a vytláča iné rastliny. Vďaka svojmu vzhľadu a farebným variáciám našla lupina mnoholistá svoje uplatnenie na záhradách či v parkoch ako okrasná rastlina. Jej voľné šírenie na lúkach a poliach je však nežiaduce už z toho dôvodu, že je jedovaté aj pre zvieratá – napríklad pre dospelú ovcu je požitie 100 g semien životu nebezpečné.
  • bôb úzkolistý: využívaná najmä v poľnohospodárstve ako krmivo, v potravinárstve najčastejšie na výrobu múky
  • bôb žltý: používa sa v gastronómii ako príloha alebo predjedlo. Nakladaná semená sa v Brazílii konzumujú ako alternatíva orieškov.

Bôbová múka

Uprednostňujete bezlepkovú stravu a už vám pomaly dochádza nápady, s čím si ešte spestriť svoj jedálniček? V tom prípade je správny čas vyskúšať múku z bôbu. Táto múka má žltkastú farbu a je dobre spracovateľná – ľahko sa premieša s ostatnými surovinami. Napríklad v Grécku je s obľubou využívaná na prípravu placiek a pečiva. Múka z bôbu predlžuje trvanlivosť pečiva .

Využitie lupinová múky je takmer neobmedzené. Je možné s ňou pracovať ako s pšeničnou múkou a využiť ju pri výrobe pečiva, placiek, múčnikov i palaciniek. Bohužiaľ nie je však vhodnou ingrediencií pri príprave kysnutého cesta. Túto múku možné využívať samostatne aj v kombinácii s inými múkou. Výborné sú z tejto múky tiež cestoviny. Pri príprave zeleninových fašírok alebo zemiakových placiek je práve lupinová múka skvelou voľbou pre prepojenie jednotlivých ingrediencií, ktoré vďaka nej držia pri sebe a dobre sa s výslednou zmesou pracuje. Vhodná je tiež pre zahusťovanie omáčok či polievok.

Hľadáte inšpiráciu na letné sviežou obed plný chutí i farieb? Vyskúšajte z lupinová múky pripraviť gnocchi so špenátom . Gnocchi budú mať vďaka lupinová múke žltkastú farbu, čím bude jedlo nielen dobre chutiť, ale aj krásne vyzerať. Hore môžete pridať napríklad píniové oriešky, sezamové alebo slnečnicové semienka.

Varenie s bôbom

Hoci je bôb v gastronómii využívaný zriedka, dokázal celý rad ľudí nadchnúť pre svoje široké využitie a lahodnú, jemne orieškovú chuť. Okrem vyššie spomenutej múky a spektre možností jej využitia, tu máme ešte celá semená. Využívať ich môžete podobne, ako fazuľa – do gulášov, polievok či pikantných zmesou so zeleninou.Bôb je možné tiež využiť do nátierok a rovnako ako väčšina strukovín aj pre výrobu tempehu.

Semená bôbu kúpite v zdravých výživách. K dostaniu tiež už uvarená, naložená v pohári, čo zníži dobu prípravy jedla. Takto naložený bôb sa predáva najčastejšie pod názvom Tremosa.

Grécka špecialita pre dlhé večery

Snáď najobľúbenejšie pokrm z bôbu je až prekvapivo jednoduchý. Obľúbený je najmä v prímorských oblastiach, kde sa považuje za pochúťku len tak na zobanie pri večernom posedení s priateľmi.

Bôb namočíme na cca dva až tri dni do vlažnej vody, pričom každý deň vodu vymeníme za čerstvú. Potom ho preperieme a uvaríme cca 30 min do zmäknutia, následne zlejeme, prepláchneme vo vlažnej vode a rozprestrieme na tácku. Pokvapkáme citrónom, osolíme a posypeme mletým rímskou rascou. A tým je lahôdka na večerné zdravé maškrtenie hotová. Skúsite to taky?

Bôbová káva

Hitom posledných rokov je tiež bôbová káva. Narozdiel od tej klasickej neobsahuje kofeín. Boby bialeho bôbu sa šetrne opražia. Potom sa pomelú a starostlivo balia tak, aby sa zachovalo ich plná aróma. Príprava je rovnaká ako u klasickej kávy – zalejete ju vriacou vodou.

publikováno: 29. 10. 2021   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.