Čirok je stvorený pre bezlepkové pečenie, výživné raňajky aj lahodné rizoto

Čirok

Čo je čirok?

Pre mnohých z nás je čírok tajuplná plodina, o ktorej sme počuli v súvislosti s bezlepkovou stravou, ale vlastne už ďalej nevieme, ako cirok chutí, ako ho použiť a čím nás môže obohatiť. Ide teda o obilninu z čeľade lipnicovitých, ktorá je veľmi odolná a má nízke nároky na pestovanie, vďaka čomu je obľúbená v krajinách s horšími poľnohospodárskymi podmienkami.

Pochádza z Afriky, odkiaľ sa rýchlo rozšírila do sveta. Hlavným producentom čirokov je Afrika spolu s Áziou, avšak jeho pestovanie je bežné takmer po celom svete, vrátane Českej republiky. Využíva sa predovšetkým na kŕmenie zvierat, to však neznamená, že pre ľudí je táto obilnina nevyhovujúcou potravinou. Naopak obsahuje množstvo prospešných látok a variabilita možných čirokových pokrmov je až prekvapujúca.

Čirok dvojfarebný je najvhodnejšou odrodou na konzumáciu

Odrôd čiroku je hneď niekoľko druhov. Na ľudskú konzumáciu sa najlepšie hodí čirok dvojfarebný, ktorý je v obchodoch bežne v predaji. Aj v pestovaní a produkcii je najčastejšie zastúpený. Vďačí za to jeho priaznivým vlastnostiam a obsahu látok, ktoré je pre ľudské telo najvhodnejšie.

Žiaľ, nie všetky odrody čiroku sú pre náš organizmus bezpečné. Medzi čirokmi nájdeme aj jedovaté druhy, ktoré sú nevhodné kvôli ich obsahu kyanidov a nitrátov. Jedným z takto toxických druhov je čírok obyčajný.

Nutričné ​​hodnoty čiroku

Obsah živín v čiroku je bez pochyby blahodarný. Najviac je v ňom zastúpená vláknina, ktorá na seba viaže vodu a zvyšuje tak pocit sýtosti. Ďalej potom bielkoviny, ktoré stoja v hlavnej úlohe pri stavbe a obnove buniek a podieľa sa aj na tvorbe dôležitých protilátok.

Z vitamínov sa v čiroku nachádza vitamín B7 alebo biotín, vďaka ktorému v našom organizme funguje správny metabolizmus makroživín a vitamín B3 – inak povedaný niacín. Ten pomáha udržovať zdravú pokožku a prispieva k duševnej pohode. Zvýšené množstvo niacínu sa dokonca lekársky predpisuje ľuďom trpiacim schozofréniou. V čiroku sú prítomné aj horčík, fosfor, draslík, magán i selén.

Čiroková múka

Pokiaľ je vám blízke bezlepkové stravovanie, čiroková múka vám má veľa čo ponúknuť. Nielen vďaka jej zachovanému obsahu živín a antioxidantov, ale aj vďaka jej neutrálnej chuti. Možno ju teda použiť pre domáce pečivo, slané placky aj múčniky bez toho, aby výsledná chuť bola ovplyvnená. Táto múka má jemnú konzistenciu a béžové sfarbenie a pokrmom dodáva ľahko červenkastú farbu. Odporúča sa čirokovú múku kombinovať s inou, a to až do jej podielov dvoch tretín.

Vďaka tomu, že čirok je bezlepková obilovina, môžu si múku z neho dopriať aj celiáciu alebo ľudia vyhýbajúci sa lepku. Nie nadarmo sa čiroku hovorí “pšenica celiakov”. Čiroková múka je zdatnou alternatívou k pšeničnej múke a pripraviť si z nej môžete pečivo, pizzu, placky, buchty aj palacinky.

Varenie a pečenie s čirokovou múkou nevyžaduje žiadne špeciálne zaobchádzanie. Na začiatok ju skúste len postupne pridávať do svojich obľúbených receptov a nahradiť tak iný druh používanej múky. Príjemnou zmenou je využitie čirokovej múky pre zahusťovanie omáčok či polievok.

Čirokové rizoto s tempehem

Využitie čiroku v kuchyni

Keďže sa s čirokom na tanieri bežne veľmi nestretávame, nie je mnohokrát také jednoduché nájsť si k nemu cestu. Zmieni sa vám kamarátka len tak medzi rečou, že včera urobila výborné čirokové palacinky? Vidíte niekedy v reštauračnom menu čirokové rizoto? Aj tieto malé detaily, s ktorými sa bežne nestretávame, robia z čiroku takmer neviditeľnú potravinu, s ktorou nemáme odvahu, motiváciu alebo ani vôbec nápad experimentovať.

Kto však túto nedôveru prelomí, získa cennú zložku jedálnička. A čirokové kuchtenie nekončí pri vyššie spomínanej náhrade čirokovej múky za iný druh. Príprava čiroku je obdobne porovnateľná s ostatnými obilninami – uvarte ho v dvojnásobnom množstve osolenej vody, hotový je za cca 20 minút. Po krátkom zoznámení sa už s čirokom varí samo. Čo všetko si z neho môžeme v kuchyni vykúzliť?

Čirokové rizoto

Nielen príloha, ale aj hlavné jedlo – čirok sa skrátka vie smelo postaviť aj do hlavnej úlohy našich obedov. Výborný je s restovanými šampiňónmi, bielou kapustou a orechmi. Alebo je libo čírokové rizoto s tempehom? Čirok však ladí aj k exotickejším chutiam a rizoto z neho si stojí za to spestriť napríklad nakladaným bambusom alebo naklíčenými výhonkami mungo.

Čiroková kaša

Ak ste milovníkmi kaší na všetky spôsoby, táto čiroková by vás nemala minúť. Má priaznivý obsah živín, neobsahuje lepok a skvele chutí. Pre uponáhľané rána môžete siahnuť po bežne dostupnej instantnej verzii, ktorá je hotová doslova za pár minút. Hodí sa na cesty aj do práce, pretože zaistí potrebnú energiu a postupné využitie potrebných živín, ktoré je pre organizmus efektívnejšie.

Ovocie, orechy, kokos či rastlinný sirup – všetky tieto ingrediencie čirokovej kaši pristanú. Pridať si môžete tiež semienka podľa vlastných preferencií alebo si zaexperimentovať s korením a vdýchnuť tejto kaši škoricový alebo kardamómový podtón.

Na prípravu kaše z čiroku budeme potrebovať: 50 g hrubo mletého čiroku, 250 ml rastlinného mlieka, štipka soli a anízu, ovocie podľa chuti, javorový sirup
Do horúceho mlieka pridáme malú štipku soli a anízu a potom postupne vmiešame čirok. Za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Nakoniec osladíme sirupom. Ozdobíme podľa chuti ovocím a ďalšími ingredienciami.

Čirok ako príloha

Zaradiť čirok ako prílohu vedľa ryže, kuskusu či krúp, prináša do jedálnička nové chute a možnosť ich ľubovoľného kombinovania. Sójové rezančeky s čirokom alebo čírok s marinovaným tofu sú lahodným spestrením bežných receptov. Čirok je tiež vhodný na servírovanie s ostatnými prílohami, skvele sa hodí k ryži či bulguru. Dobrou správou je, že čírok sa pripravuje rovnako ako ryža a pri kombinácii týchto dvoch surovín ich môžete rovno zmiešať a pripraviť dohromady v jednom hrnci.

Čirokové halušky

Nočky s restovanou zeleninou, špenátom, hubami alebo na sladko makom – variantov je toľko a príprava je jednoduchá. Ideálny recept na víkendový obed, na ktorom si pochutí celá rodina.

Ako na čirokové halušky: 3 hrnčeky uvareného čiroku, 1,5 hrnčeka múky, soľ
Čirok uvaríme do mäkka a necháme vychladnúť. Potom ho rozmixujeme na hladkú kašu, osolíme a postupne prisypávame múku, kým nevznikne nelepivé cesto. Z cesta vytvarujeme halušky požadovanej veľkosti a varíme vo vriacej osolenej vode, kým nevyplávajú na hladinu.

Tagy:
Čirok

Kúpte si poctivý čirok v eshopu Grizly.sk.

publikováno: 18. 11. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.