Tekvicové semienka využijete do kaší, ale i na rostlinné mléko či “sezamezán”

Dýňová semínka

Tekvicové semienka sú semenami tekvice obyčajnej. Z nej sa neskôr vyšľachtilo veľké množstvo druhov. Bežne predávané tekvicové semienka smaragdovo zelenej farby pochádzajú z tekvice olejnej, špeciálneho druhu nahosemennej tekvice, ktorá nemá šupku. Nie je tak nutné pracne lúpať.

Tomu sa nevyhnete, pokiaľ budete chcieť zužitkovať semienka z vydlabaných vnútrajškov vlastných vypestovaných tekvíc. Fígeľ spočíva v tom, že ich osušené vložíte do rúry rozohriatej na 150 ° C a necháte za niekoľkonásobného premiešania piecť cca pol hodiny. Tvrdá šupka vďaka tomu skrehne.

Benefity tekvicových semienok

Tekvicové semienka sú zhruba z polovice svojho objemu tvorené tukmi, v ktorých prevládajú predovšetkým omega-6 mastné kyseliny. Významné je aj zastúpenie bielkovín, ktorých tu nájdeme okolo 25 percent. Tekvicové semienka sú tiež bohaté na minerály, ako sú mangán, horčík, meď, fosfor, zinok alebo železo a tiež vitamíny skupiny B a vitamín A.

V alternatívnej medicíne je obľúbené ako prostriedok, ktorý dokáže telo zbaviť črevných parazitov.

Využitie tekvicových semienok

Do kaší a müsli ich môžete pridať zľahka pražené tekvicové semienka na panvici na sucho. Výživnejšie sú ale pochopiteľne surové, namočené cez noc vo vode. Chutné a výživné je z nich rastlinné mlieko. Naopak po niekoľkých pokusoch som vzdal ďalšie experimenty z jogurtom z nich. Fermentované totiž majú pomerne nevábny odér. Kde tu tekvicové semienka využijete?

  • tekvicové “maslo” – semienka mixované tak dlho, až stekutia, podobne ako tahini
  • kúpiť sa dá aj v podobe za studena lisovaného oleja
  • gomasio – dochucovacia zmes opražených semienok zmiešaných so soľou
  • “sezamezán” – rozmixované semienka s lahôdkovým droždím a práškom zo sušenej cibule
  • opražené alebo namočené semienka pridajte do kaší, ale aj do šalátov
  • pridať ich môžete k ostatným semienkam pri domácej výrobe müsli alebo granoly,

Zaobstarajte si naturálne aj opražené tekvicové semienka. Do kaší, šalátov alebo na gomasio či sezamezán.

publikováno: 12. 10. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.