Yerba Maté je zeleným zlatom indiánov. Nakopne aj váš deň?

Yerba Maté

Chcete čaj bohov? Teda, on to vlastne nie je tak úplne čaj, ale netreba lipnúť na detailoch. S obľubou sa podáva teplý aj vychladený, skvele chutí, a ešte prospieva nášmu zdraviu. Tak prižmúrte oko a ponúknite si. Čoskoro zistíte, že tento nápoj v sebe rozprestiera aj rituálny presah – pri jeho správnej príprave sa budete cítiť takmer ako v kruhu indiánov, ktorí sa nikam neponáhľajú a nechajú svoje telo prestúpiť všetkou blahodarnosťou, ktoré pre nich maté vo svojich rukou má.

Cezmína paraguajská – tajomstvo amazonských pralesov

Kde sa vlastne maté berie? Je dôležité si uvedomiť, z ako jedinečného a krehkého ekosystému pôvodnej cesmína paraguajská, zdroj Yerba maté, pochádza.

Stálozelený strom cezmíny paraguajskej dorastá v bežných podmienkach až 20 metrov. Tak veľké cezmíny by sme našli na pôvodných stanovištiach, teda okolo potokov av lesoch, cca 500 metrov nad morom. Cezmína má biele kvety a plodí červené ovocie.

Na účely zberu sa ale udržujú vo výške kríkov, teda maximálne osemmetrové. Pestovaniu cezmíny sa venujú farmári v Paraguaji, Uruguaji, Argentíne a na juhu Brazílie.

Arzenál prírodných stimulantov

V hlavnej úlohe Yerba maté vystupuje kofeín, vďaka ktorému má nápoj silne povzbudzujúce účinky. A že nejde o žiadne indiánske šarlatánstvo potvrdzuje fakt, že je maté bežne využívanou a uznávanou zdravou alternatívou kávy, ktorú využívajú ľudia naprieč svetom i životným poslaním – pre svoje povzbudzujúce účinky je maté s obľubou bežne používané domorodými kmeňmi, rovnako ako špičkovými korporátnymi manažérmi. Spolu s kofeínom má výrazne stimulujúce účinky aj mateín, povzbudzujúca látka prítomná iba v maté, ktorá na rozdiel od kofeínu nie je návyková.

Medzi ďalšie obsiahnuté látky patria triesloviny, teofylín (ten stimuluje nervový systém, zrýchľuje srdcový tep a zvyšuje krvný tlak), vitamíny A, B, C, antioxidanty a silice, vďaka ktorým má nápoj výraznú chuť a arómu.

V maté sú tiež prítomné saponíny, ktoré majú močopudný účinok a kyselina chlorogénová, ktorá je bežnou súčasťou zelených káv a stimulujúcich nápojov. Ďalej potom minerály a ďalších, až 190 účinných látok.

Yerba maté a jeho účinky

Hoci výluh z lístkov paraguajské cezmíny pripravovali už indiáni, až v 80. rokoch minulého storočia potvrdili vedci jeho mimoriadne dopady na zdravie. Aké teda blahodárne účinky môžu byť pri pravidelnom pití maté zaznamenané? Podľa dobre ozdrojovaného článku na webe Brainmarket sa náš organizmus môže stretnúť s týmito účinkami:

  • V prvom rade povzbudzuje myseľ aj telo. Stimuluje, bráni únave, zlepšuje koncentráciu, prejasňuje myseľ.
  • Pokiaľ ide o zažívanie, konzumácia nálevu potláča pocity hladu, podporuje trávenie a prispieva k rýchlejšiemu odbúravaniu tukov.
  • Je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom.
  • Maté má aj protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri chorobe alebo bolestivosti zubov, svalov či kĺbov

Neľútostný súboj: maté vs. káva a čaj

Či už ste zaprisahaní stúpenci kávy alebo kopete za čajový tím, v oboch prípadoch sa ponúka otázka, čo od maté v porovnaní s kávou a čajom vlastne čakať.

Spoločný rozdiel maté oproti čaju a káve je vyšší obsah organizmu prospešných látok.

Ďalším rozdielom sú povzbudzujúce účinky. Všetky tri nápoje obsahujú stimulanty, avšak pri čaji sa ich vyskytuje najmenšie množstvo. Uvádza sa, že jedna šálka čierneho čaju obsahuje zhruba 40 mg teínu (teín je špecifické označenie kofeínu v čaji). Oproti tomu káva má v jednej šálke zhruba 100 mg kofeínu a maté v rovnakom množstve obsahuje priemerne 80 mg kofeínu.

Takže ako to, že keď je obsah kofeínu v matej nižší ako v káve, sú jeho povzbudzujúce účinky efektívnejšie? Jedným z hlavných dôvodov je vstrebávanie. Zatiaľ čo pri káve prichádza stimulačný efekt rýchlo a za pomerne krátku dobu odznie, uvoľňovanie povzbudzujúcich látok z maté je pomalšie a postupnejšie – tým dochádza k stimulácii po dlhšiu dobu a obmedzuje sa tým šok z rýchleho nakopnutia organizmu.

Yerba Mate

Kalabasa s bombilou pre správne vychutnanie

Tradične sa nápoj podáva vo vydlabanej tekvici s bambusovou alebo kovovou slamkou, ktorá má na svojom konci drobné sitko. Toto špeciálne slamku sa nazýva bombila a tekvicovej nádobe sa hovorí kalabasa – tú môžete ju nájsť vo viacerých veľkostiach podľa toho, či si nápoj chcete dopriať v súkromí alebo sa oň podeliť s priateľmi. Zdieľanie tejto tradičnej nádoby na spoločné pitie maté, je známkou priateľstva a medziľudských väzieb.

Kalabasa sa tradične vyrába z vydlabanej tekvice, v dnešnej dobe sa však na výrobu používajú najrôznejšie materiály – drevo, sklo, keramika a silikón.

Zaobstaranie si vlastné kalabasy so sebou nesie rituálny nádych. Pokiaľ zakúpite kúsok vyrobený z vydlabanej tekvice, väčšinou vás čaká doma pred prvým použitím ešte náležitá príprava. Zahŕňa nechánie prvého nálevu maté v tekvici na 24 hodín odstáť, potom vyliať a z vnútorného priestoru kalabasy vydlabať lyžicou zvyšky dužiny a následne steny uhladiť. Postup sa potom opakuje ešte raz, avšak už bez opracovania tekvice lyžicou z vnútornej strany. Na záver je možné tekvicu vyliať karamelom, medom alebo javorovým sirupom.

Čaj Yerba maté – rozmanitá lahodnosť naprieč nálevmi

Aj keď je Yerba maté už pomerne známym nápojom, pre mnohých je ešte stále opradený tajomnom. Čo sa teda skrýva za oponou tohto (ne)čaja?

Yerba maté má výraznú, dymovú a zemitú chuť. Na rozdiel od čaju má nízky obsah tanínu, vplyvom ktorého čaje chutia niekedy až horko a trpko. Chuť Yerba maté je silná, nie však horká.

Ďalším aspektom výrazne ovplyvňujúci chuť, je počet nálevov pripravených z jednej dávky sušených lístkov. Spočiatku môže maté chutiť až veľmi silno, ale je to len o tom, nájsť si pre seba tú pravú mieru. Čoskoro potom zistíte, aké množstvo cezmíny je pre vás to pravé, aby bol chuťový pôžitok maximálny a s nadšením ste sa vydali na ďalšie putovanie za poznaním najrôznejších odleskov chutí… postupne nálev po náleve.

Faja mieru medzi nápojmi

Cezmína je považovaná za symbol priateľstva a mieru – tradične sa pije v kruhu priateľov z jednej spoločnej kalabasy, ktorá obieha v kruhu a prepája tak všetkých jeho členov. Možno to znie ako milá, no pradávna zvyklosť indiánov, na ktorú sa dnes už spomína. Opak je pravdou! Tento zvyk je stále živý a s obľubou je dodnes využívaný po celom svete. Pozvanie na spoločné pitie maté je teda veľmi dôverným prejavom priateľstva, mieru a súdržnosti.

Príprava Yerba maté

Ako teda maté správne pripraviť, aby sme získali správne podávaný nápoj so všetkými jeho benefitmi?

  • Kalabasa sa naplní sypkým mate asi do polovice, prípadne do troch štvrtín. Potom sa otvor nádoby zakryje rukou, prevráti sa a pretrepe sa. Na dlani vám priľne časť prachovej zložky maté (pokiaľ vám tento prach vadí pri pití, možno kúpiť preosiate listy bez prachovej zložky, niekto naopak tento prach schválne pridáva). Toto môžete urobiť niekoľkokrát a na záver obrátite kalabasu na stranu, tak aby sa maté zhromaždilo na jednej strane nádoby.
  • Následne nádobu postavíte a maté by malo vytvoriť kopček, zvažujúcu sa (pod uhlom cca 45°) od vrcholu nádoby na jednej strane až na dno. V tejto chvíli sa maté zaleje trochou studenej vody. Tým zaistíte, že maté po zaliatí horúcou vodou “nespálite”.
  • Po niekoľkých minútach do kalabasy zasuniete bombillu tak, že ju zastrčíte do svahu, ktorý tvoria maté, a od tej chvíle už ju nevyťahujete.
  • Potom sa všetko zaleje horúcou, ale nie vriacou vodou (cca 80 °C) tak, aby sa nezboril zvážok a nad hladinou zostal malý ostrovček suchého maté. Maté sa nezlieva a lístky sa ponechávajú v nádobe po celú dobu pitia (z toho dôvodu sa používa na pitie bombilla).
  • Ortodoxní priaznivci pijú maté bez príchuti, ale možno ho ochutiť karamelom, sirupom, medom alebo citrónom.

Vyladené zmesi sú trefou do čiernej

Cezmína je dokonalým parťákom do tímu! Stáva sa tak obľúbenou na pitie v zmesiach, ktoré svojím zložením mieria na najrôznejšie ciele. Niektoré sú čisto chuťové, iné aj účelové. Pridaním ďalších zodpovedajúcich zložiek tak dostaneme efektívnejšie zameranú zmes – napríklad na zvýšenie koncentrácie i spaľovanie tukov. Z príchutí sa potom s obľubou vyhľadávajú zmesi s citrónom a ostatnými citrusmi, čučoriedkami a ďalšími lesnými plodmi, tropickým ovocím, ale aj s levanduľou a bylinami. Ponuku cezmínových zmesí nájdete napríklad na stránkach eshopu Brainmarket.

Už máte maté?

Trúfam si povedať, že či už holdujete káve alebo čaju, Yerba maté svojimi vlastnosťami vzbudzuje pocity zvedavosti a túžbu po bližšom zoznámení u priaznivcov oboch táborov. Nie je nad čím váhať, vrhnite sa na ochutnanie. A kto vie, napríklad po pár vypitých šálkach už doma uvoľníte miesto aj svoje vlastné kalabase s bombilou a stanete sa tak pravým vychutnávačom Yerba dúškov.

publikováno: 07. 07. 2023   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.