Kuskus nie je len rýchla príloha. Vyskúšajte ho na sladko, zapečený alebo v šaláte

Vegánstvo » Jedálniček » Obilniny » Kuskus

kuskus

Táto netradičná cestovina pôvodne pochádza zo severoafrickej kuchyne, kde tvorí jednu zo stálic jedálnička. Ale dnes už je kuskus rozšírený po celom svete a vďaka jednoduchej príprave a pomerne neutrálnej chuti sa stal aj pomerne obľúbeným. Vyskúšali ste už zeleninový kuskus alebo niektorý zo sladkých variantov?

Střípky z histórie

O histórii kuskusu toho príliš nevieme. Už som spomenula, že kuskus pochádza zo severnej Afriky a práve odtiaľ sa postupne dostával do celého sveta. Svoj podiel na tom majú tamojší prisťahovalci, ktorí so sebou privážali svoju kultúru a samozrejme aj národné pokrmy. Po 2. svetovej vojne sa rovnakým spôsobom dostal do Izraela, kde si ho natoľko obľúbili, že sa kuskus stal súčasťou miestnej národnej kuchyne.

Výroba kuskusu

Kuskus sa vyrába z pšenice, jačmeňa alebo prosa. Výroba kuskusu sa postupom času výrazne zjednodušila. Vo svojej domovine sa vyrábal, a mimochodom stále vyrába, z pšeničnej krupice, ktorá sa rozprestrie na slnečné miesto, postrieka vodou so soľou a dlaňami sa rozdrobí na malé guličky. Potom sa krupica preberie, tie najmenšie guličky sa odstránia a celý proces sa opakuje, a to až do doby, kým sa nezačnú tvoriť zrniečka. Akonáhle je hotové, nechá sa kuskus usušiť na slniečku, čím vydrží dlhé skladovanie. Celý proces je tradičný a je považovaný takmer za rituál. V Afrike sa na výrobu využíva celozrnná pšenica, u nás je obľúbená hlavne semolina.

Vzhľadom na masovú produkciu po celom svete sa proces výroby zjednodušil. V obchodoch tak zakúpite takmer výhradne iba instantný produkt, ktorý sa jednoducho zaleje teplou vodou a behom pár minút napučí. Výroba je rovnaká ako pri všetkých instantných potravinách z múky. Je teda namieste si pripomenúť, že týmto procesom prichádza o značnú časť cenných látok.

Nutričné ​​vlastnosti

Kuskus je veľmi výživný, pretože obsahuje množstvo sacharidov, vlákniny a tiež menší podiel bielkovín. Dominuje tiež vápnik, železo, fosfor a z vitamínov predovšetkým E a skupina vitamínov B. Vďaka tomu rýchlo dodá energiu a zároveň zasýti. Pritom je ale ľahký a ľahko stráviteľný.

Samozrejme záleží na vstupnej obilovine. Semolínový kuskus obsahuje najväčšie množstvo sacharidov, ale v ostatných zložkách je pozadu. Porovnateľné množstvo sacharidov má aj jačmenný kuskus, ale ten má oproti svojmu konkurentovi oveľa väčší podiel bielkovín a je teda vhodnejšou voľbou. Naopak najmenšie množstvo sacharidov obsahuje kuskus z celozrnnej pšenice, ale bohužiaľ nemá také vysoké množstvo bielkovín. Možno ich ale ľahko doplniť pridaním vhodnej suroviny, napríklad strukovín.

Ako uvariť kuskus?

Ako už bolo povedané, príprava kuskusu je veľmi jednoduchá. Stačí ho zaliať teplou vodou v netradičnom pomere 1:1,15, pridať lyžičku oleja a nechať približne 5 až 7 minút odstáť pod pokrievkou. Pomer je veľmi dôležitý, pretože málo vody spôsobí, že niektoré guličky budú tvrdšie, a naopak viac vody znemožnia, aby bol kuskus našuchorený. Bude skôr pripomínať kašu.

Ďalej už pokračujeme podľa receptu, ktorý si vyberieme. Určite vyskúšajte kuskus so zeleninou, na sladko alebo niektorý z mnohých šalátov. Verím, že si túto netradičnú cestovinu obľúbite tiež.

Kuskus s hlivou ustricovou

Recepty z kuskusu

Receptov z kuskusu je skutočne veľké množstvo. Už preto, že ho možno použiť všade tam, kam by ste inak pridali ryžu, bulgur, ale aj krúpy. Ide síce o druh cestovín, svojimi výživovými vlastnosťami sa im podobá, ale inak kuskus zaraďujeme do rovnakej kategórie ako spomínané prílohy.

Zeleninový kuskus

Prvým receptom, ktorý rozhodne stojí za skúšku, je kuskus so zeleninou. Je nesmierne ľahký, ľahký, a pritom dostatočne zasýti. Ja ho volím na večeru av letných dňoch aj na obed. Zeleninu obmieňam a snažím sa vždy používať sezónne.

Ingredience

  • 1 hrnček kuskusu
  • voda, alebo zeleninový vývar (v pomere 1:1,15)
  • 1 stredná cuketa
  • 2 papriky
  • 1 menší pór
  • ďalšia zelenina podľa chuti a úrody (paradajky, baklažán, brokolica,…)
  • 1 lyžica olivového oleja
  • soľ
  • čerstvé korenie (bazalka, tymian, rozmarín,…)

Samotný kuskus nasypeme do misy a zalejeme zodpovedajúcim množstvom vody alebo zeleninového vývaru. Pridáme lyžičku oleja a necháme pod pokrievkou 5 až 7 minút. Po uplynutí doby vidličkou premiešame a pustíme sa do prípravy zeleniny. Cuketu, pór, baklažán alebo brokolicu tepelne upravíme, napríklad paradajky ale pridávame radšej surové. Na troške oleja zeleninu orestujeme a necháme dusiť do zmäknutia. Na záver kuskus zmiešame s pripravenou zeleninou, pridáme čerstvé bylinky, osolíme a môžeme podávať.

Kuskus na sladko

Obvykle pripravujeme cestoviny so zeleninou, bulgur akoby smel, ale kuskus je predsa len niečo medzi a na sladko chutí až prekvapivo dobre. Na prípravu môžete využiť sezónne ovocie, niekedy siahnuť aj po nejakom tom tropickom druhu.

Sladký kuskus trochu pripomína pšeno nákyp, ale jeho príprava je oveľa rýchlejšia.

Kuskus s jablkami a hrozienkami

Ovocie môžete samozrejme meniť podľa svojej chuti a momentálnych zásob. Mne osobne najviac chutí práve táto kombinácia.

Ingredience

  • 100 g kuskusu
  • rastlinné mlieko v pomere 1:2 (najlepšie sa hodí akékoľvek orieškové)
  • javorový sirup
  • hrozienka
  • škorica
  • jablká

Kuskus najprv pripravíme obvyklým spôsobom, iba pomer sa trochu líši. Už do základu pridáme hrozienka, ktoré vďaka tomu stihnú zmäknúť. Po 5 až 7 minútach vidličkou premiešame a pridáme javorový sirup a nakrájané jablká. Keď mám viac času, nakrájané jablká na troche Alsanu a javorového sirupu nechám zmäknúť na panvici a až potom pridám do kuskusu. Na záver zasypem škoricou a je z toho výborné víkendové raňajky.

Zapečený kuskus so špenátom

Kuskus môžete nechať zapiecť, či už ho pripravujete naslano aj na sladko. Získa tým zase trochu inú chuť. Skladá sa len z pár ľahko dostupných ingrediencií a príprava je veľmi jednoduchá. Hotový pokrm potom zasýti na niekoľko hodín a navyše zásobuje telo celým radom vitamínov.

Ingredience

  • 1 hrnček kuskusu
  • krájané paradajky (čerstvé, alebo v plechovke)
  • poriadna hrsť čerstvého špenátu
  • 3 strúčiky cesnaku
  • jarná cibuľka

Tentokrát nezačíname s prípravou kuskusu, ale pustíme sa do zeleniny. Jarnú cibuľku nakrájame na malé kúsky a krátko opražíme. Pridáme čerstvý špenát a necháme pár minút pod pokrievkou. Potom prídu na rad ešte nakrájané paradajky a nastrúhaný cesnak. Až teraz pridáme kuskus v sypkej podobe. Zmes dôkladne premiešame a vložíme do zapekacej misy.

V rúre pečieme na 180 ° C asi 30 minút. Nie je potrebné pridávať vodu alebo vývar. Na vrch môžeme pridať ešte rastlinný syr. A ak vám táto úprava zachutí, vyskúšajte tiež zapečený kuskus s cuketou, paradajkami a údeným tofu.

Kuskusový nákyp s „tvarohom“

Tento recept skôr pripomína koláč, ale je zdravý, výživný, a tak ho radšej nazývajme nákypom as chuťou si ho dajme na obed.

Ingredience

  • 200 g kuskusu
  • 370 ml rastlinného mlieka
  • 2 balenia bieleho tofu
  • citrón
  • vanilková hraška
  • 2 vanilkové cukry
  • 750 g jabĺk
  • hrsť orechov
  • škorica
  • javorový sirup

Najprv začneme prípravou „tvarohu“, pretože potrebuje chvíľu odležať. Tofu rozmixujeme spolu so šťavou z polovice citróna a necháme aspoň pol hodiny v chladničke. Keď ho pripravíte predchádzajúci večer, bude ešte lepšie.

Potom sa vrhneme na prípravu kuskusu. Ten zalejeme rastlinným mliekom, ale necháme si 50 ml na neskôr. Kuskus bude štandardne trvať 5 až 7 minút. Medzitým môžeme vytiahnuť z chladničky tofu, pridať k nemu vanilkový cukor, zvyšné rastlinné mlieko a pokojne aj kôru z citróna. Tvaroh potom zmiešame s hotovým kuskusom a pridáme lyžicu vanilkovej hrašky, ktorú môžete vopred krátko povariť.

Polovicu hotovej zmesi premiestnime do zapekacej misy, poukladáme nastrúhanými jablkami zmiešanými so škoricou, orechmi a javorovým sirupom, navrch rozotrieme druhú polovicu kuskusu a dáme piecť na 30 až 40 minút na 180 °C.

Tagy:
Kuskus

Závratný výber kuskusu kúpite v eshope Grizly.sk.

publikováno: 06. 12. 2021   napsal/a: Alena Teclová

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.