Polenta: ako Taliany preslávenú kŕmi použiť do koláčov, na knedle či gril?

Vegánstvo » Jedálniček » Obilniny » Polenta

Polenta

Kukuričná polenta sa pripravuje z krupice a jej využitie je naozaj pestré. Patrí medzi stálice talianskej kuchyne, kde sa podáva najčastejšie ako príloha v podobe kaše. Pripravíte z nej ale mnoho ďalších jedál. Od koláče, cez nákyp až po hranolky. Aj keď sa o polente tradujú rôzne zvesti, kvôli ktorým sa jej mnohí vyhýbajú, ale celé kúzlo spočíva v správnej príprave.

Čo je polenta? Jedná sa o kašu pripravovanú práve z kukuričnej krupice. K jej výrobe sa využíva kukurica siata, ktorá je v Slovenskej republike vôbec najrozšírenejším druhom. Tradične sa pripravuje v severovýchodnej Taliansku, a hoci bola považovaná za jedlo chudobných, je dnes pomerne využívanou a obľúbenou potravinou prakticky po celom svete.

Polenta z konvenčného, ​​alebo ekologického poľnohospodárstva?

Vráťme sa ale ešte k samotnej kukurici. Pestovanie, ktoré možno dnes označiť za normálne, v mnohých prípadoch používa geneticky modifikované odrody. Tie sú navyše ešte potom chemicky ošetrované herbicídmi, pesticídmi, fungicídmi a insekticídmi. Neznie to úplne lákavo a už vôbec nie v spojení s potravinami. Dajte preto radšej prednosť produktom z ekologického poľnohospodárstva. Dnes sú už pomerne dostupné a často sa objavujú aj na pultoch supermarketov.

Priemyselná i domáca výroba

Kukuričná krupica sa vyrába obvyklých spôsobom ako múky z ostatných plodín. Cesta zrna začína v násypke, odkiaľ putuje do čistiarne, kde dochádza k odstráneniu nečistôt. Nasleduje hydrotermicky príprava obilia, kde na zrno pôsobí vlhko a teplo. Vďaka tomu sa neskôr ľahšie oddeľuje šupka. Ďalším krokom je odstránenie klíčkov. Bohužiaľ kvôli tomu stráca rad výživných látok, ale na druhú stranu umožňuje rozšírenie sortimentu a najmä potom jeho dlhšie skladovanie. Kukurica zbavená klíčkov má tiež nižší podiel tuku. Po týchto úpravách už zrná čaká vlastný proces mlynského spracovania.

Zapečená polenta

Obľúbené recepty

Možností, ako využiť polentu v kuchyni, je nespočet. Začnime rozdelením na slané a sladké jedlá. V oboch prípadoch nebude o recepty núdza.

Polenta na sladko

Rozhodne by ste mali vyskúšať sladkú verziu. Najobľúbenejšie je polentová kaša. Pripravuje sa z hladkej krupice a môžete si ju ochutiť presne podľa svojho gusta. Veľkou výhodou je, že zasýti na dlhú dobu a je úplne bezlepková. Rovnako je na tom zapečená polenta, ktorú si môžete pripraviť už večer. Jej príprava je dokonca ešte menej náročná ako kaša. Pečená polenta nemusí byť len sladká.

Z hustej zmesi sa dá pripraviť polentový korpus na najrôznejšie koláče alebo torty. Pripravte si základ zo šiestich dielov vody, prípadne rastlinného mlieka a pridajte diel krupice. Zmes varte približne 45 minút a následne ju rozprestrite na papier na pečenie do formy. Polenta by potom mala niekoľko hodín odpočívať v chladničke, najlepšie cez noc. Do korpusu môže pridať oriešky, sušené ovocie, štipku škorice a podobne. Zvyšok torte už pripravte podľa svojho obľúbeného receptu, alebo vyskúšajte náš.

Polentový koláč

Je veľmi jednoduchý, svieži a zároveň zdravý. Polentový koláč je presne ten typ múčnika, ktorý si môžete sem tam dopriať bez výčitiek.

ingrediencie:

  • 100 g jemnej kukuričnej polenty
  • 150 g mletých mandlí
  • 150 g rozpusteného rastlinného masla
  • 60 kvapiek stevie
  • 2 lyžičky kypriaceho prášku bez fosfátov
  • 3 lyžice škrobu
  • kôra z 1 citróna

Zmiešajte dohromady všetky suché ingrediencie, až potom pridajte rozpustené maslo a steviu. Ak chcete použiť iné sladidlo, môžete ju nahradiť javorovým sirupom, ale pridajte o niečo viac mletých mandlí. Pečte na 180 °C približne 20 minút. Hotový koláč môžete ozdobiť čokoládovou alebo karobovou polevou, prípadne pripravte polevu z citrónovej šťavy a ryžového sirupu. Ak zvolíte citrónovou, koláč po upečení prepichajte špajdľou a až potom polejte. Poleva sa tak dostane aj dovnútra a múčnik bude chutiť ešte lepšie.

Slané recepty z polenty

Zmeňte spôsob dochucovanie a pripravte si tiež slanou polentu. Tradične sa podáva slaná polentová kaše, kde sladidlo a ovocie nahradí soľ a bylinky. Túto úpravu môžete podávať rovnako ako akúkoľvek inú prílohu. Prípadne môžete skúsiť polentu so zeleninou a riasou. Je to jednoduchý a pritom mimoriadne výživný obed.

U nás sa častejšie pripravuje tuhá zmes, ktorá po uležanie slúži ako základ pre prípravu pokrmov. Z tej sa potom ľahko vytvorí dokonca aj polentové hranolky alebo slaný koláč, ktorý môžete ochutiť zakaždým inak.

Grilovaná polenta

Sezóna grilovanie je opäť tu a tak nezostáva, než predstaviť tiež obľúbenou grilovanou polentu. Aj na tú si najprv pripravte tuhú zmes a ešte teplú ju prelejte na papier na pečenie, kde v chladničke stuhne. Po niekoľkých hodinách polentu nakrájajte na ľubovoľné tvary, ochuťte zmesou oleja s korením a môžete začať grilovať.

Polentová knedľa

Vy z vás, ktorí máte bezlepkovú diétu, už ju možno poznáte, ale ak nie, rozhodne vyskúšajte. Polentová knedľa je zdravšia, rýchlejšia a oveľa jednoduchšia na prípravu než ten zemiaková, nieto kysnutá.

ingrediencie:

  • 1 hrnček polenty (akékoľvek)
  • 3,5 hrnčeka vody
  • soľ a prípadne ďalšie koreniny podľa chuti

Večer si namočte kukuričnú krupicu a nechajte cez noc vo vode. Ráno ju neslievajte, ale celý obsah vlejte do hrnca a povarte. Počkajte do bodu varu a v ten okamih polentu osoľte a plameň stiahnite na minimum. Kým je v hrnci dosť vody, nemusíte ju miešať. Za 40 minút budete mať hotovo. Potom nechajte 10 minút odstáť a máte hotovo. Vytvarujte knedlík a môžete rovno krájať.

Tagy:
Polenta

Kupte si v eshopu kukuričnú krupici či kašu ešte dnes.

publikováno: 15. 08. 2021   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.