Čierna šošovica

čierna šošovica

Čierna šošovica alebo beluga patrí ich medzi šošovicami tou úplne najmenšou. Hoci má čiernu farbu, vo vnútri je biela. Prezýva sa jej aj šošovkový kaviár. Tiež môžete v ázijských špeciálkach zohnať jej lúpanú verziu, zbavenú čiernej šupky. Možno by vás nenapadlo, že ide o tú istú strukovinu. Hovorí sa jej biela šošovica a pod názvom urad dhal je základom mnohých indických pokrmov.

Výživové kvality čiernej šošovice

Rovnako ako ďalšie druhy šošoviek sa môže pochváliť slušným zastúpením bielkovín, okolo 25 percent. Obsahuje tiež komplexné sacharidy, slušné množstvo vlákniny, minerály ako je horčík či železo a vitamíny skupiny B. Za jej čiernu farbu môžu podobné pigmenty, aké sa nachádzajú v černiciach či čučoriedkach. Ostatne po namočení sa časť farbiva rozpustí vo vode a šošovica sa stane skôr tmavo fialovou. Čierna šošovica je tak skvelou možnosťou, ako sa držať dôležité zásady jesť čo najfarebnejšiu paletu potravín a získavať tak zo stravy čo najpestrejšiu škálu antioxidantov z týchto prírodných farbív.

Príprava čiernej šošovice

Čierna šošovica rovnako ako ďalšie druhy nelúpaných šošoviek uvíta namáčanie na dve až tri hodiny. To napomáha lepšej stráviteľnosti a skráti dobu následného varenia. Vodu potom zlejeme, doplníme čerstvú a uvaríme podľa požadovanej konzistencie 20 – 25 minút. Ktoré krenie sa hodí k čiernej šošovke? Dobre sa snúbi s indickými zmesami (rôzne druhy masal, karí), kurkumou, rímskou rascou, rovnako dobre sa ale vyníma aj s majoránom či cesnakom. Vyniká v omáčkach s kokosovým mliekom, ale nestratí sa ani v paradajkových variáciách.

kľúčená čierna šošovica

Klíčenie čiernej šošovice

Klíčenie čiernej šošovice je vhodné aj pre klíčiacich začiatočníkov. Beluga klíči rýchlo a nemá sklon k plesniveniu. Naklíčiť ju môžete na tanieriku, v pohári alebo špecializovaných miskách.

Na tanieriku: najjednoduchší spôsob, ku ktorému je potrebná iba čierna šošovica, voda a tanierik. Čiernu šošovicu prepláchnite a odstráňte prípadné polovičky a úlomky. Ponorte ju na tanieriku na pol dňa do studenej vody tak, aby bola celá ponorená. Potom vodu pomocou druhého tanierika sceďte, prepláchnite a nechajte druhý tanierik priklopený na prvom tak, aby dovnútra mohol vzduch, ale semienka zbytočne neosychali. Preplachujte 2x denne a podľa teploty za 2-3 dni šošovica vyklíči.

V pohári: šošovicu pretriedime a nasypeme do klasického zaváracieho pohára. Zalejeme ju aspoň dvojnásobnom vody a necháme pol dňa napučať. Potom vodu zlejeme pomocou cedníka, šošovicu ešte raz prepláchneme. Zbavíme ju prebytočnej vody, na klíčenie samotné stačí iba povrchová vlhkosť. Preplachujeme aspoň 2x denne a opäť do 2-3 dní môžeme očakávať zhruba polcentrimentrové klíčky.

Klíčiaca miska: Pokiaľ si bez chrumkavých výhonkov svoje jedlá neviete predstaviť a klíčite aj viac plodín naraz, klíčiace misky môžu byť dobrou voľbou. Majú premyslený systém závlahy aj možnosť oddeleného klíčenia rôznych druhov strukovín v jeden čas. Len pozor na spoločné klíčenie so semienkami, ktoré majú tendenciu tvoriť šlam, ako je napr. pohánka, quinoa (a obzvlášť ľanové a chia semienko, ktoré nie je na klíčenie vhodné vôbec). Postup je veľmi podobný – najskôr nasleduje namáčanie časť a potom už semienka len preplachujeme.

Využitie čiernej šošovice

Čierna šošovica má ľahko orieškovú chuť a aj v nelúpanom variante aj po dlhšom varení drží tvar. Jej drobná veľkosť ju priamo predurčuje na to ju pridať do rôznych jedál a zvýšiť tak ich výživovú hodnotu. Či už sú to zeleninové šaláty aj rôzne druhy polievok. Môžete ju ale aj ľahko rozvariť a použiť ako základ nátierky. Vhodná je aj na naklíčovanie. V indickej kuchyni sa čierna šošovica využíva aj na husté dhály, ale ich príprava naozaj dlho. Našinci radšej odporúčam siahnuť po lúpanej červenej šošovke.

čierna šošovica

Recepty z čiernej šošovice

Hrstková polievka zo šošoviek

    suroviny

  • hrnček jačmenných krúp
  • hŕstky rôznych druhov nelúpaných šošoviek (červená, tmavozelená, beluga)
  • zemiaky, koreňová zelenina
  • cesnak, majoránka
  • sypký zeleninový bujón / soľ

Postup: Krúpy a šošovice zalejeme studenou vodou a necháme aspoň 2 hodiny namáčať. Potom vodu zlejeme a dolejeme aspoň na dvojnásobok čerstvou vodou. Osolíme a necháme dôjsť k varu. Oheň stiahneme a pridáme na menšie kocky pokrájame zemiaky a koreňovú zeleninu. Varíme do zmäknutia. Ku koncu pridáme prelisovaný alebo nadrobno postrúhaný cesnak a majorán a finálne dochutíme. Polievku môžeme pripraviť aj s menším množstvom vody veľmi hustú ako hlavné jedlo. Určite sa k nej hodí ale čerstvá surová zelenina.

Čierna šošovica na kyslo

    suroviny

  • hrnček suchej čiernej šošovice
  • lyžice strukovinovej múky (na zahustenie)
  • ume ocot
  • olej
  • väčšia cibuľa

Postup: šošovicu aspoň na dve hodiny namočíme do studenej vody. Tú potom zlejeme, pridáme čerstvú (zbavíme sa tak časti nadúvavých látok) a dáme variť. Medzitým na oleji opražíme na miernom ohni až do hneda nahrubo nakrájanú cibuľu. Tú potom vyberieme na tanier a na panvici v troche oleja zasmahneme strukovinovú múku (na zahustenie je výživnejšia ako klasické obilninové múky). Pridáme do mäkka uvarenú šošovicu aj časťou vody, ktorá s múkou po chvíli miešania utvorí hustú kašu. Ochutíme ume octom, ktorý šošovicu zároveň osolí aj okyslí. Servírujeme s celozrnným chlebom a sterilovanou uhorkou alebo kyslou kapustou.

Kari z čiernej šošovice

Tekvicové curry s čiernou šošovicou

    suroviny

  • 3/4 hrnčeka suchej čiernej šošovice
  • 1/4 strednej tekvice hokkaido
  • 1 lyžička curry pasty
  • 1 lyžička trstinového cukru
  • plechovka kokosového mlieka
  • kokosový olej
  • limetka
  • 1 hrnček ryže (ako príloha)

Postup: Čiernu šošovicu namočte na 2 – 3 hodiny do studenej vody. Vodu potom vylejte, doplňte čerstvú, zľahka osoľte a dajte variť na mierny plameň. Medzitým tekvicu hokkaidó očistite a umyte. Prekrojte ju napoly a lyžicou vydlabajte mäkké vnútro so semienkami. Tekvicu pokrájajte na mesiačiky, osoľte a pokvapkajte olivovým olejom a dajte piecť na 180 stupňov na cca 20 – 25 minút. Stačí do polomäkka, ešte sa bude chvíľu dusiť. Pokiaľ máte väčšiu tekvicu, časť odoberte vopred na náš recept (stačí 1/4) a zvyšok dopečte (zvlášť pokiaľ ju budete ešte ďalej mixovať na polievku či nátierku).

Až budete mať uvarenú šošovicu a upečenú tekvicu, na panvici rozohrejte lyžicu kokosového oleja. Krátko na ňom opražte na menšie kúsky pokrájanú tekvicu. Pridajte lyžičku trstinového cukru a nechce ho rozkúriť a ľahko skaramelizovať. Pridajte lyžicu thajskej curry pasty (zelenú alebo červenú), nechajte ju na oleji krátko rozvoňať. Pridajte uvarenú šošovicu a zalejte všetko kokosovým mliekom. Duste bez pokrievky niekoľko minút, kým sa mlieko čiastočne nezredukuje.

Na záver pokvapkajte pár kvapkami limetkovej šťavy (čiastočne stiahne pálivosť) a pridajte nasekanú čerstvú vňať koriandra. Minútu premiešajte a odstavte z ohňa. Vhodnou prílohou je ryža.

Pomančeka z čiernej šošovice

    suroviny

  • 1 hrnček čiernej šošovice
  • 1 väčšia cibuľa
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 lyžice repkového oleja
  • soľ, korenie, majoránka
  • ume ocot

Postup: šošovicu opäť namočte na 2 – 3 hodiny do studenej vody, potom vodu vymeňte a uvarte do mäkka. Medzitým na olej osmažte cibuľu pokrájanú na drobno do zlatista. Na konci pridajte posekaný cesnak a len krátko zasmahnite spoločne, kým sa nerozvonia. Potom všetko rozmixujte na hrubšiu konzistenciu. Pokiaľ by bola nátierka príliš hustá, môžete ju ľahko nariediť trochou vývaru zo šošovice. Ochutíme soľou, čiernym korením, prípadne pár kvapkami ume octu do ľahko kyselkavých tónov.

Nebojte sa čierne šošovice

Ako môžete vidieť, čierna šošovica je vďačnou surovinou. Pokiaľ ešte nepatríte medzi jej fanúšikov, neváhajte po nej siahnuť, až budete nabudúce nakupovať.

publikováno: 09. 01. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.