Fazuľa mungo? Úplná klasa, keď ide o klíčenie…

Fazole mungo

Čo sú mungo? Malé fazuľky s veľkými prínosmi pre telo aj kuchyňu. To vďaka nim sa z tuzemskej šalátovej klasiky: paprika-paradajka-uhorka-razom stane šalát exotickým zážitkom. Aj keď v našich reštauráciách veľmi používané nie sú, ázijské reštaurácie sa bez nich nezaobídu. Je až prekvapujúce, že sa u nás mungo klíčky používajú tak málo. Možno za tým stojí nutnosť klíčenia fazule mungo, ktorá hocikoho stihne odradiť skôr, než si stačí zistiť, že klíčenie mungo nie je žiadny obtiažny, tajný a pradávny rituál. Pokiaľ aj vás mungo odrádza práve svojou nutnosťou klíčenia, možno po prečítaní tohto článku zmeníte názor a nové recepty vo vašej kuchyni zrazu vyklíčia.

Pôvod fazule mungo

Už podľa samotného názvu je jasné, že mungo fazuľa nie sú pôvodom lokálnou plodinou, hoci sa v slovenských podmienkach dajú pestovať tiež. Pochádza z Indie, kde sú dnes tradične podávané opražené k čaju. Ďalšou krajinou, v ktorej boli zaznamenané prvé zmienky o fazuliach mungo, je Čína. Odtiaľ sa potom šírili po celej Ázii do ostatných častí sveta vrátane Európy.

Mungo patrí spoločne s adzuki medzi fazule rodu Vigna, ktoré majú množstvo odlišných vlastností od zvyšku fazule rodu Phaseolus, pochádzajúceho zo strednej Ameriky. Na rozdiel od nich je možné ich klíčiť a tiež sa namáčajú a varí kratšiu dobu.

Obsah živín

Na fazuľach mungo je sympatické, že bez toho, aby sme poznali obsah ich živín, môžeme si ľahko odvodiť, že sú bohaté na látky prospešné pre naše telo. Čo klíči, to rastie! Čo rastie, to potrebuje silu a mnoho živín. A práve tie sú aktivované namáčaním. Vlhkosť simuluje pôdne podmienky, suchá rastlinka sa vďaka vode odomkne a myslí si, že je čas na stvorenie nového cyklu života. V tejto fáze je teda doslova narvaná všetkým prospešným, živým a blahodarným, čo potrebuje k svojmu rastu – a my to skrze ňu môžeme prijať. A navyše vďaka ich primárnej spotrebe za surova, nedochádza k strate živín pri tepelnej úprave.

A o aké blahodárne zložky sa jedná? V najvyššom zastúpení je to predovšetkým vláknina, ktorú si môžeme predstaviť ako kefu pre naše črevá, ktorá z nich vymetá nepriaznivé usadeniny a znižuje vstrebávanie cholesterolu z čriev. Významné je tiež zastúpenie bielkovín, vďaka čomu sú vhodnou potravinou do vegánskych jedleníčkov. Opomenúť sa nedá, že sú v mungu prítomné antioxidanty, ktoré, laicky povedané, neutralizujú účinky voľných radikálov – tie sú agresívne a poškodzujú bunky nášho organizmu. Výhonky obsahujú aj chlorofyl.

naklíčené mungo

Ako naklíčiť mungo fazuľa

Postupov pre klíčenie je nespočetné množstvo a pokiaľ s klíčením ešte len začínate, iste zo všetkých tých rád nejako získate pocit, že je to malá alchýmia. V mnohých diskusiách sa dočítate, koľkým ľuďom sa klíčenie nepodarilo, hoci presne dodržali spomínaný postup. Vôbec vás nenapadlo, že sa toho dá na klíčenie toľko pokaziť, však? Avšak je tá ešte druhá stránka veci. Kľúčom k úspešnému klíčeniu je jednoduchosť. Neodmeriavať každý mililiter pridanej vody a zapojiť trochu intuície. Odraziť sa tak môžete od veľmi jednoduchého spôsobu a postupne potom prejsť ďalšie cesty možného klíčenia. Keďže spôsobov, ako naklíčiť mungo, je naozaj veľa, vyhneme sa tým zložitejším (napríklad stavanie klíčiacej veže z kvetináča s prevŕtanými dierami) a pozrieme sa na tie rýchlejšie a efektívnejšie spôsoby:

  • Na tanieriku: najjednoduchší spôsob, ku ktorému je potrebné iba mungo, voda a tanierik. Mungo prepláchnite a ponorte do dostatočného množstva vlažnej vody na 5-12 hodín. Potom preceďte, prepláchnite a rovnomerne rozprestrite na tanierik tak, aby fazuľky neboli na sebe príliš na tesno a vo vrstvách. Potom zalejte vodou, aby bola každá fazuľka vo svojej dolnej časti obklopená vodou, ale vyložene v nej neplávala.
    Uložte na miesto mimo priameho slnečného svetla, prvé tri dni sa odporúča priamo tmavé miesto a nechajte klíčiť pri izbovej teplote. Dvakrát denne klíčky prepláchnite cez sitko a dodajte čerstvú vodu. Po troch dňoch je možné klíčky premiestniť na svetlé miesto, nie však na priamy slnečný svit. Optimálna doba na klíčenie je 3-5 dní, podľa izbovej teploty.
  • Kľúčiaca miska: frajerinka pre tých, ktorí klíčenie už majú ako bežnú súčasť života. Pokiaľ váhate, či sa táto investícia oplatí a nebude to len ďalší nástroj v kuchyni, ktorý skončí zasunutý hlboko v útrobách kuchynskej linky, stačí si odpovedať na jednoduchú otázku: ako často a koľko toho klíčim?
    Klíčiace misky nie sú nevyhnutné, ak klíčite pre príležitostné spestrenie svojho jedálnička. Avšak pokiaľ si už bez chrumkavých výhonkov svoje jedlá neviete predstaviť a klíčite aj viac plodín naraz, klíčiace misky sú ideálne. Majú premyslený systém závlahy aj možnosť oddeleného klíčenia rôznych druhov strukovín v jeden čas.
  • Klíčenie v krabici – pod tlakom: Spôsob klíčenia, ktorý je hojne používaný v Ázii. Je potrebné mať kartónovú krabici od džúsu s viečkom – tú dôkladne (naozaj dôkladne a opakovane) prepláchnite a na dno krabice urobte diery na odtok vody. Lepšie je mať viac malých dierok ako menej veľkých. Aj tu je potrebné mať mungo fazuľku namočenú najlepšie cez noc.
    Takto namočené fazuľky – cca 100 g, preceďte a vsypte uzáverom do krabice. Uzáver už zaskrutkovať viečkom nie je potrebné. Škatuľu postavte do misky alebo plastovej krabičky a 2x denne dôkladne prepláchujte. Akonáhle sa krabica nafúkne, sú výhonky pripravené na zahryznutie.
Mungo
Mungo
Mungo

Fazuľa mungo v kuchyni

Pýta sa, či je možné mungo zužitkovať inak ako na klíčenie? Áno, ale najskôr ich musíte namočiť a uvariť. Výhodou je, že mungo majú oproti iným druhým fazuľám kratší čas namáčania aj varenia. Vo vode ich stačí nechať napučiavať dve hodiny. Vodu potom zlejte a prilejte čistú. Nebojte sa ich osoliť a na miernom plameni ich varte 25 – 30 minút.

Výsledná konzistencia je skôr mäkšia a vizuálne nie úplne lákavá, takže je dobré ich skôr niekam schovať: ponúka sa napríklad prejsť z mungo a krúp, indický vánok vnesie do kuchyne pikantnejšie mungo dháľ. Pripraviť si z nich môžete ako samostatnú polievku, tak mungo pridať do hŕstkoviek s niektorou z obilnín.

V neposlednom rade ich využijete aj do nátierky – skúste osvedčenú kombináciu s cesnakom, majoránom. Nezabudnite na kvalitné, za studena lisovaný olej. Ako z dôvodov vitamínov rozpustných v tukoch, tak aj preto, že tuk je nositeľom chuti.

Výživový tip: Meníte svoje stravovacie návyky? Predovšetkým skokové zaradenie väčšieho množstva strukovín môže spôsobiť tráviace problémy. Na výraznejšie zmeny jedálnička či typu stravovania musí postupnou premenou reagovať aj váš črevný mikróbiom. V prípade strukovín na väčšie množstvo oligosacharidov a vlákniny. Preto platí zásada, aby ste strukoviny spočiatku jedli často, ale v menšom množstve. Pridajte si ich lyžicu do polievky, na tanier k hlavnému jedlu, do šalátu. Mungo sú uvarené pomerne rýchlo, ale rovnako ako pri ďalších strukovinách si ich môžete uvariť rovno viac naraz – uskladnené v chladničke vydržia 3 dni.

Fazuľa mungo – šalát

Ako prvé každému určite napadne pridať fazuľku mungo do šalátu, posypať si nimi chleba alebo ako súčasť zeleninovej oblohy na obed. To všetko sú skvelé voľby, o to viac, že ​​pre šalát z výhonkov mungo nepotrebujete žiadny špeciálny recept, aby sa v ňom jednotlivé potraviny chuťovo neprebíjali. Pokiaľ však chcete chuť mungo výhonkov v šaláte ešte viac podčiarknuť, kombinujte ich s najrôznejšími čerstvými bylinkami, obzvlášť vhodný je potom čerstvý koriander.

Chuť zdôrazní aj sezamové semienka a pre súčasť dresingu sa nebojte staviť na tamari – bezlepkovú sójovú omáčku, ktorá v kombinácii s mungo klíčkami tvorí malú Áziu vo vašej slovenskej kuchyni. Rozhodne by ste mali skúsiť tiež skombinovať naklíčené mungo s inými klíčkami a vytvoriť si napríklad zeleninový šalát s zeleninovým šalátom, naklíčenou šošovicou a mungom.

Mungo, ale také adzuki, pinto, černé oko a další druhy fazolí koupíte online v eshopu Grizly.cz.

publikováno: 14. 10. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.