Výber rastlinných jogurtov stále rastie. Poradíme vám, ako si medzi nimi vybrať

Rostlinné jogurty

Ako to vyzerá s ponukou rastlinných jogurtov v slovenských obchodoch? Zoženiete v nich ochutené aj naturalné varianty, ktoré majú širšie spektrum využitia. Medzi surovinami dominujú predovšetkým tie sójové a kokosové, v menšej miere potom mandľové, ovsené alebo ryžové. Ako sa ale v ponuke zorientovať?

Ako si vybrať rastlinný jogurt?

Najdôležitejším kritériom by mal byť obsah živých jogurtových kultúr, ktorý poukazuje na to, že jogurty boli skutočne vykysané. Môže sa to zdať paradoxné, ale mnoho rastlinných jogurtov živé probiotické baktérie neobsahuje, sú to len dezerty. Skôr sa snaží nalákať na sladkú chuť (vylepšenú sladidlami) a krémovú konzistenciu (často za cenu rôznych škrobových zahusťovadiel).

Samotné zloženie a pôvod zastúpených surovín je nemenej podstatný argument a často ovplyvňuje výslednú cenu. Najviac je to viditeľné pri kokosových jogurtoch, ktoré majú najväčší cenový rozptyl. Napr. jogurty značky Wild & Coco sú prirodzene husté vďaka vysokému podielu dužiny z mladých kokosov, lacnejšie kokosové jogurty si väčšinou k optimálnej konzistencii vypomáhajú nutrične chudobnejšími škrobmi. Jogurty Optimistic (predtým Nemlieko) zase vďaka oddeleniu pevnej a tekutej zložky možno nepôsobia v priehľadných pohároch lákavo a fotogenicky, ale neobsahujú žiadne umelé emulgátory. Podstatný je aj podiel suroviny, ktorá býva predovšetkým u orechových mliek a jogurtov celkom malá.

Podiel bielkovín môže byť ďalším aspektom, ktorým sa môžete pri výbere jogurtu riadiť. Jednoducho platí, že najlepšie na tom budú sójové jogurty, pretože sója má nielen slušný podiel proteínov (cca 34 g na 100 g suchých bôbov), ale aj najlepší profil esenciálnych aminokyselín. Na druhú stranu pochopiteľne sójové výrobky medzi rastlinnými alternatívami mäsa i mlieka dominujú, takže je vhodné sa poobzerať aj po iných druhoch. Všeobecne sa dá tvrdiť, že orechové jogurty budú mať väčší podiel tuku (a vďaka tomu prirodzene lepšiu naturálnu chuť), v obilných bude prezmenu vyšší podiel sacharidov.

Z hľadiska nutričných hodnôt získavajú body rastlinné jogurty obohatené o vápnik, ktorý je v tejto forme dobre vstrebateľný, prípadne aj o vitamíny B12 alebo D, ktoré sú v rastlinných zdrojoch prirodzene zastúpené zriedka alebo vôbec. V neposlednom rade osobne oceňujem u nových českých značiek ( napr. Wild & Coco) orientáciu na sklenené či priamo vratné obaly, dôraz na čerstvosť a kvalitné zdroje surovín.

optimistic nemleko

Značky vegánskych jogurtov

Ponuka rastlinných alternatív mliek a jogurtov sa rozrastá a okrem dlhoročných európskych producentov (Alpro, Provamel, Sojadé) a už spomínaných nových českých značiek sa na rýchlo rastúci trh snažia dostať aj tradiční výrobcovia mliečnych produktov. Čo je prípad firmy OLMA, ktorá prišla s množstvom ovsených jogurtov Green Day. Nasledujúci zoznam značiek tak nemusí byť úplný.

Alpro
Tradičná značka Alpro ponúka široké spektrum rastlinných alternatív mliečnych výrobkov a teda aj jogurtov, predovšetkým na báze sóje. Je široko rozšírená v supermarketoch (Billa, DM) aj zdravých výživách.

Harvest Moon
Harvest Moon sú rastlinné jogurty z kokosu a kešu v rôznych príchutiach od firmy zo susedného Nemecka. Kvalitnejšie a drahšie suroviny bohužiaľ znamenajú aj dosť vysokú cenu. Na zohnanie je v reťazci Tesco.

K-Take it Veggie
Súkromná značka vege výrobkov supermarketu Kaufland vyrába okrem iného alternatívy mlieka, smotany alebo práve jogurty (sójové a kokosové). Môžu sa pochváliť veľmi dobrým pomerom cena/výkon.

My life My love
My Love My Life je mladá rakúska firma, ktorá bola založená v roku 2016. Zameriava sa na orechové alternatívy mliečnych výrobkov z kokosu a mandlí, v bio kvalite a iba z prírodných surovín. Nájdete ich predovšetkým vo vybraných zdravých výživách.

Optimistic (predtým Nemlieko)
Česká firma, dlhé roky známe ako Nemléko, nedávno zmenila názov a rozšírila záber. Ich kľúčovou surovinou sú mandle, ale aj lieskové orechy alebo mak. Svoje “nejogurty” dodáva do zdravých výživ, bezobalových obchodov a e-shopu rohlik.cz.

Provamel
Okrem sójových, ryžových a ovsených nápojov firma vyrába zo sóje aj jogurty, či už prírodné, alebo ochutené. Zoženiete ich v zdravých výživách a môžu sa pochváliť dlhou tradíciou a výbornou kvalitou.

Sojade
Pod touto francúzskou značkou nájdete síce drahšie, ale jedny z najchutnejších rastlinných jogurtov na trhu, navyše v bio kvalite. Vyrábajú sa v mnohých príchutiach, variant natural je potom vhodný aj na varenie. Zoženiete ich v zdravých výživách.

Wild & Coco
Česká firma Wild & Coco sa zameriava na výrobky z mladého kokosu. Ich jogurty skvele chutia a firma tiež ponúka sadu na domácu výrobu (ktorá obsahuje kokosovú vodu, dužinu a probiotické kapsule ako štartér), ale nevýhodou je vysoká cena. Zoženiete ich v niektorých zdravých výživách a predovšetkým v ich vlastnom e-shope.

Domácí sójový jogurt

Domáce kysnutie rastlinných jogurtov

Pár postrehov k prvým pokusom s výrobou domácich rastlinných jogurtov som popísal na konci článku o fermentácii. Z môjho niekoľkoročného experimentovania sa môžem predovšetkým podeliť o skúsenosť, že spoľahlivo zhuste z bežných surovín len sójový jogurt (môže za to vysoký podiel bielkovín aj prirodzene emulgujúci lecitín). Odporúčam tak k prvému pokusu kvalitné sójové mlieko s vyšším podielom bielkovín a kvalitný sójový jogurt ako štartér.

U ostatných druhov musí byť dostatočne hustá už naočkovaná kultúra alebo si treba vypomôcť rôznymi fígľami. Väčšinou však na úkor výživových hodnôt alebo si priplatíte za kvalitné suroviny. To je prípad chuťovo skvelého kokosového jogurtu Wild & Coco. Na neho si môžete kúpiť celú jogurtovú sadu a probiotické kapsule ako štartér. Bohužiaľ obstarávacia cena je veľmi vysoká.

Čo sa týka iných rastlinných surovín, treba si predovšetkým uvedomiť, že každé semeno, orech či zrnká má menej či viac iný obsah makro aj mikro živín a jogurt vyrobený z takého “mlieka” môže mať podstatne odlišné vlastnosti , ako do hustoty, plnosti chuti aj samotnej kyslosti (pri rovnakej dĺžke kysnutia). Dosť dobre tak nejde použiť jeden univerzálny postup. A naopak riedka konzistencia alebo oddelenie pevnej a tekutej zložky nemusí znamenať, že sa vám jogurt nepodaril. Len možno máte nereálne očakávania.

publikováno: 06. 04. 2023   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.