10 tipov, ako v kuchyni využiť orechové a semienkové maslá

orechove maslo

Orechové a semienkové maslá sú často vnímané ako zdravšia forma maškrtenia. Ale ich využitie môže byť oveľa širšie a každodennejšie. Akým spôsobom? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch. Mimochodom, kvôli legislatíve musia výrobcovia používať namiesto masla, vyhradenému pre mliečne produkty, slovo orechový krém. Čo môže byť rovnako zavádzajúce, takže zostaňme pri maselách.

Výživové prínosy orechových masiel

Orechy a semená patria z výživového hľadiska medzi najhodnotnejšie potraviny. Ich prednosťou je vysoký obsah vitamínov (predovšetkým radu B), minerálnych látok (vápnik, horčík, zinok alebo selén v prípade para orechov), bielkovín (15 – 25%) a nenasýtených mastných kyselín. A všetky tieto vlastnosti pochopiteľne platia aj na orechové a semienkové maslá. Dôvod je prostý – maslá sú tvorené celými orechmi a semenami.

A z toho pramení aj odporúčanie im dávať prednosť pred olejmi, kdekoľvek sa to len chuťovo alebo konzistenčne hodí. Pripravené jedlá tak budú mať nižšiu kalorickú a naopak vyššiu výživnú hodnotu, ako pri použití olejov, ktoré sú takmer 100 % tvorené iba tukom (len s niektorými vitamínmi).

Druhy orechových masiel

Medzi cenovo a prakticky dostupné orieškové maslá patria tahini a arašidové maslo. Veľa výrobcov už ponúka aj maslo mandľové, kešu a mnohé ďalšie. Ale z pochopiteľných dôvodov sa už ceny za kilogram pohybujú vo vyšších stovkách korún. A aj keď je možné rastlinné maslá vyrobiť podobným spôsobom prakticky z mnohých olejnatých semien a orechov, z niektorých druhov sa nevyrábajú. Môžu za to ako chuťové vlastnosti, tak napríklad rýchla oxidácia, typická predovšetkým pre suroviny bohatšie na omega-3 mastné kyseliny. Poďme si predstaviť najpoužívanejšie druhy.

Sezamová pasta tahini

Tahini je to pasta z rozmixovaných sezamových semienok, používaná predovšetkým v kuchyniach Blízkeho aj Stredného Východu. Oproti čistému sezamu obsahuje o niečo viac tuku (väčšinou sa pre lepšie mixovanie aj použitie riedi sezamovým olejom), okolo 20% bielkovín, vitamíny E, skupiny B a karotény, z minerálnych látok potom vápnik, fosfor, železo, zinok alebo draslík. Predáva sa vo variantoch ako z pražených, tak nepražených semienok.

V tuzemsku je známa predovšetkým vďaka cícerovej nátierke hummus. Mnohí si však s jej ďalším použitím nevedia rady. S kľudom ju môžete použiť aj do iných strukovinových nátierok (dobre si rozumie s hrachom alebo bielymi maslovými fazuľami). Hodí sa aj ako poleva na ovocné šaláty alebo do dresingov. Len pozor, často býva horkastá, čo môže nepriaznivo ovplyvniť chuť niektorých jedál.

Tahini pasta

Arašídové maslo

Arašidy sú považované za orechy, hoci ide z botanického hľadiska o strukovinu. Môže za to predovšetkým veľký obsah tukov (okolo 50%), ale aj bielkovín (okolo 25%). Snáď práve preto je obľúbené aj vo svete fitness. Arašidových masiel existuje viac druhov, niektoré sú slané, niektoré miešané s kakaom a čokoládou a niektoré tiež obsahujú kúsky celých arašidov, ktoré príjemne chrumkajú.

Arašidové maslo sa hodí na zlepšenie rôznych exotických omáčok. Tou najznámejšou bude arašidová omáčka na namáčanie jarných závitkov, dochutená sladkastým druhom misa. Tiež ho môžete použiť do nátierok, zvláštne upečené druhy škrobnatej zeleniny, ako sú tekvica alebo batáty, si s jeho sladkastou chuťou dobre notujú.

Mandľové maslo

Mandľové maslo je skvelou surovinou do domácich čokoládových nátierok, rôznych sladkých receptov aj na spestrenie ovocných šalátov. Využijete ho ale aj na slano. Líšia sa chuťou aj farbou, podľa toho, či použijete lúpané alebo nelúpané mandle a tiež či ich využijete priamo surové alebo šetrne upražené v rúre. Pokiaľ sa chystáte na domácu výrobu, vybavte sa trpezlivosťou a silným mixérom.

Kešu maslo

Kešu maslo má sladkú smotanovú chuť. Šikne v kuchyni pri pečení. Môžete ho pridať aj do ovsenej kaše, natrieť na obľúbené pečivo alebo zmiešať s rastlinným jogurtom. Výborne chutí ako poleva na čerstvom ovocnom šaláte.

Lieskovorieškové maslo

Lieskovoorieškové maslo je známe predovšetkým vďaka Nutelle a sa skvele hodí v spojení s čokoládou, kakaom a karobom. Pokiaľ ho máte doma, môžete ho použiť v recepte na cícerovú nutellu a ušetriť si tak prácu. Platí pre neho rovnaké použitie ako u iných masiel – napríklad na namazanie na rozkrojené polovice jablka.

Inzercia: Široký výber orechových a semienkových masiel nájdete v eshope Grizly.cz.

Domáca výroba orechových masiel

Orechové a semienkové maslá si môžete vyrobiť aj doma. Podmienkou je predovšetkým dostatočne výkonný stolný mixér. Na výrobu masiel použite vždy úplne suché orechy a semienka. Aj v prípade, že ste ich aktivovali namáčaním ich najprv vysušte. Túžite po výraznejšej chuti? Potom ich najskôr upražte v rúre alebo na panvici. Pozor na spálenie, predovšetkým pri menších semienkach, kde sa zdanlivo dlho nič “neodohráva”.

Nechajte ich potom vychladnúť len krátko, teplé semienka lepšie uvoľňujú mastné kyseliny. Ďalej už je postup rovnaký, či už použijete upražené alebo surové orechy alebo semienka. Nasypte ich do mixéra / robotu a začnite mixovať. Najskôr sa vytvorí hrubý prášok, potom jemnejšia múka. V tejto fáze musí byť mandle skutočne dokonale suché.

Aj keď sa môže zdať, že točíte suchú múku, ale až v tej chvíli sa začnú uvoľňovať mastné kyseliny a zmes postupne začne kvapalnieť. Skúste mať trpezlivosť a neprilievať olej. Od tohto okamihu bude treba mixovanie prerušiť a tu a tam odlepiť zvoľna tekutiacu zmes stierkou zo stien nádoby.

Výhodou je v tomto prípade väčšie množstvo orechov a vtláčadlo. Podľa výkonnosti mixéra/robotu ho prípadne nechajte pár minút odpočinúť a vychladnúť, mixovanie orechov im dáva zabrať. Podľa výkonu prístroja môže doba mixovania trvať 5 – 20 minút. Rýchlo “zmáselnatelé” sú sezamové semienka alebo už pražené arašidy, naopak pri mandliach je dobre sa vybaviť trpezlivosťou, aj keď máte silnejší mixér.

Orechové maslá v kuchyni

Pár tipov na použitie orechových a semienkových masiel už sme vystrieľali v texte, poďme si to ale zhrnúť. Kde všade ich môžete využiť?

Slané jedlá (najmä tahini)

  • Na oživenie a dochutenie nátierok (“tuk je nositeľom chuti”). Do strukovinových nátierok (hummus, hrachová nátierka) sa hodí tahini, ktorá sa používa aj do baklažánovej nátierky baba ganoush. Naopak v tekvicovej či repovej nátierke môže prekážať jej horkastá chuť, v tomto prípade odporúčam skôr arašidové maslo.
  • Zamiešajte do tahini roztlačený strúčik cesnaku, štipku soli a pár kvapiek citrónovej šťavy a môžete ju použiť namiesto tatarky, napríklad k zemiakom.
  • Použite ich ako sýty dresing do zeleninových šalátov alebo k pečenej zelenine (zvýšite tak podiel bielkovín, zdravých tukov).
  • Zmiešajte sa s nasekanými čerstvými bylinkami ako pesto na cestoviny

Sladké jedlá (najmä sladké orechové maslá)

  • Tenkou vrstvou môžete na pečive nahradiť napríklad maslo.
  • Poľava na ovocný šalát na raňajky (jablká, broskyne, hrušky…)
  • Poľava na palacinky, do dezertov, dokonca aj ako náplň do rolády…
  • Pridajte ich do smoothies – predovšetkým jablkové či hruškové smoothie je pomerne vodnaté, s orechovým maslom bude krémovejšia
  • Ak vás naháňa maškrtná, zmiešajte pár lyžíc tahini s nejakým tekutým sladidlom (datlový, agávový či iný rastlinný sirup). Vlastne ide o variant chalvy, len v tekutejšom skupenstve. Ale pozor – spoločná kombinácia väčšieho množstva rýchlych cukrov a tuku sa veľmi rada ukladá do nechcených tukových zásob.
publikováno: 05. 08. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.