Kto je vegetarian? Aké sú druhy vegetariánstva a ich pre a proti?

Vegetariánství

Kto je vegetarian? Osoba, ktorá sa vzdáva konzumácia mäsa a mäsových výrobkov (vrátane napr. masti či želatíny), motivovaný myšlienkou nezabíjať živé tvory pre ľudskú obživu. Môže nadobúda pestrou paletou podôb.

Druhy vegetarianstva

Najrozšírenejšie je tzv. laktoovo-vegetariánstvo, ktoré toleruje konzumáciu vajec (ovo), mlieka a mliečnych výrobkov (lakto), prípadne jeho kombinácie. S vegetariánstvom spriaznené makrobiotiká stavajú predovšetkým na celozrnných obilninách, zelenine (hlavne tepelne upravenej a kvasenej) a strukovinách (čím má blízko k vegánstvu). Zdôrazňuje lokálne zdroje, v prímorských oblastiach to môžu byť aj ryby a morské plody. Snáď práve preto je častým omylom v Česku vžité presvedčenie, že vegetariáni konzumujú ryby.

V tom prípade sa jedná o tzv. pesco-vegetariánstvo, ktoré však nie je v komunite uznané za plnoprávne. Podobne ako pollo-vegetariánstvo (vynechanie červeného mäsa) odporuje hlavnej myšlienke – nezabíjať živé tvory pre ľudskú obživu. Mimochodom, striktne vegetariánske nie sú ani niektoré syry, ktoré využívajú živočíšne syridlá zo žalúdočných štiav teliat.

Veganstvo už je skôr životným než len stravovacím štýlom. Vegané a vegánky sa nielen vzdávajú všetkých živočíšnych produktov a aditív živočíšneho pôvodu, často ukrytých aj v zdanlivo nevinných potravinách. Vyhýbajú sa tiež kozmetike a drogérii testovanej na zvieratách, výrobkom z kože, peria, vlny alebo hodvábu. Dôvody k tejto askeze môžu byť etické, zdravotné, ekologické, náboženské, často ide o kombinácie niekoľkých z nich.

Cizrnové kari s dýní hokaido

Vitariánstvo (známe aj ako surová alebo živá strava, často sa používa aj anglický termín raw food) sa zameriava na nespracovanú rastlinnú stravu, prípadne tú, ktorá neprešla teplotou vyššou ako 42° C. V surovej strave sa hojne využíva namáčanie a klíčenie orechov a semienok, mixovanie, odšťavovanie alebo príprava živých placiek, krekrov, orechových burgerov i napríklad palaciniek v sušičke. Základom jedálnička sú ale predovšetkým rôzne varianty šalátov. Jeho odnožou je aj fruitariánstvo, ktoré sa obmedzuje iba na plody, ktoré je možné oddeliť bez poškodenia rastliny.

V súčasnosti vôbec najrozšírenejším a relatívne mladým prístupom je reduktariánstvo (podobným termínom je flexateriánstvo). Definíciu vegetarinstva v tomto prípade nevyhovojí, zástancovia tohto smeru cielene obmedzujú živočíšne produkty, ale úplne vzdať sa ich nechcú. Ich motivácia je predovšetkým enviromentálna, založená na myšlienke, že rastlinná strava potrebuje menej zdrojov plochy polí, spotrebovanej vody a produkuje menej emisií skleníkových plynov. Znížením spotreby živočíšnych surovín niektorí reduktariáni dúfajú aj v zlepšenie podmienok hospodárskych zvierat.

veganska-vyzivova-pyramida

Vegetarianstvo pre a proti

Zo zdravotného hľadiska je výhodou vegetariánstva väčšia konzumácia vlákniny, vitamínu C, fytonutrientov a naopak nižší príjem živočíšnych tukov, tvorených predovšetkým nasýtenými mastnými kyselinami. Treba si však dať pozor na niektoré minerálne prvky, ako napríklad vápnik, železo a tiež vitamín D. Tiež vitamín B12 sa vyskytuje vo väčšej miere v mäse ako v mliečnych výrobkoch. Napriek všeobecným predstavám potom, až na úplne nevhodne zostavený jedálniček, prakticky nehrozí nedostatok bielkovín. Tie sú zastúpené ako v mliečnych výrobkoch a vajciach, tak samozrejme v strukovinách, obilninách, semenách a orechoch av menšej miere aj v zelenine.

Vegetariánstvo môže mať kladný vplyv na zdravie, pokiaľ bude jedálniček postavený na celistných potravinách a pestrosti surovín, s veľkým podielom ovocia a zeleniny. Naopak veľké množstvo vyprážaných jedál, priemyselne spracovaných potravín, boťahých na cukor a naopak chudobných na mikronutrienty, môže stále spĺňať pravidlá vegetariánstva, ale dlhodobo zdraviu rozhodne neprospeje.

preto je aj v tomto prípade dbať na zásady zostavenia plnohodnotného rastlinného jedla a pretože je mäsový a mliečny priemysel prepojený, je z etického hľadiska žiaduce časť mliečnych výrobkov nahradiť orechy a semenami. Týmto spôsobom je možné tiež nahradiť nasýtené mastné kyseliny zdravotne prospešnejšími nenasýtenými.

Hľadáte recepty na vegetariánske jedlo? Všetky recepty na Vegmánii sú čisto rastlinné.

publikováno: 02. 06. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.