Vitariánstvo

Vitariánství

Vitariánstvo (známe aj ako surová alebo živá strava, či pod anglickým termínom raw food) je stravovací/životný štýl, ktorý sa zameriava na nespracovanú rastlinnú stravu, prípadne tú, ktorá neprešla teplotou vyššou ako 42°C (niektoré zdroje uvádza 45°C). Vitariánsky jedálniček je postavený predovšetkým na ovocí, zelenine a ďalej orechoch a semenách.

Akokoľvek sa môže pre laika zdať spektrum potravín obmedzené, aj živá strava môže byť mimoriadne pestrá a svoje vitariánske varianty má celý rad klasických konvečných jedál – od alternatív talianskych cestovín, cez nátierky, “syry”, majonézy po lahodné dezerty. Umožňuje ich niekoľko šikovných pomôcok a prístrojov.

Vitariánske pomôcky

Prvým z nich je kvalitný mixér s vysokým výkonom a otáčkami. Hodí sa na prípravu nevarených polievok, nátierok, hutných koktailov plných vitamínov – smoothies a mnoho ďalšieho. S výkonnejším typom si môžete trúfnuť aj na svätý grál mixovania – domáce orieškové maslá.

Ďalšou šikovnou pomôckou sú špiralizéry. Neslúžia zďaleka len ako ozdoba, ale umožňujú robiť zo zeleniny dlhé “rezance” a na rozdiel od strúhadla toľko nepoušia vodu. Jedným z evergreenov vitariánskych podnikov sú cuketové špagety s dipom z rozmixovaných čerstvých a sušených paradajok.

Neoceniteľným pomocníkom vo vitariáskej kuchyni je aj sušička. Využije sa nielen na sušenie ovocia, zeleniny a húb, ale aj placiek a krekrov, ktoré sú alternatívou k pečivu. Ich základom býva ľanové semienko, ktoré po namočení vytvára lepivý gél, ktorý slúži zároveň ako spojivo. Stačí ho len dochutiť štipkou soli a korenia a usušiť v tenkej vrstve, existuje však množstvo chuťovo bohatších variantov, najčastejšie s namočenou pohánkou, sušenou zelenininou (hodia sa napríklad prebytočné vody zbavené zvyškami z odšťavovača), bylinkami… V sušičke sa tiež dajú pripraviť raw palacinky – ak ustrážite správnu vlkosť, budú krásne ohybné.

S rozvojom živej stravy išla ruka v ruke aj propagácia tzv. superfoods, čiže potravín s vysokým podielom živín (vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov atď.) Medzi najznámejšie patrí zelený jačmeň, chlorella a spirulina, goji alebo chia semienka, z domácich potravín sú to predovšetkým lesné bobule (čučoriedky, maliny, černice).

Raw cuketové špagety s paradajkovou omáčkou

Raw jedlo

Základom vitariánskeho jedálnička sú predovšetkým zeleninové aj ovocné saláty, smoothies, ľanové krekry a ďalšie sušené placky s nátierkami a zeleninovou oblohou. Medzi hlavné chody patria napríklad cuketové špagety alebo mandľové burgre. A môžete si aj zamaškrtiť, nepečené koláče a torty sú dnes na kúpu aj v mnohých kaviarňach. Nechce sa inšpirovať našimi tipomi na vitariánske recepty.

Skusenosti s vitariánstvom

Osobne som si vitariánstvo vyskúšal počas niekoľkých mesiacov. Cítil som sa skvele, schudol som 10 kilogramov (ale bohužiaľ nielen tuk, ale aj časť svalovej hmoty). Neskôr sme zaradil čiastočne aj varené jedlá, ale stále s veľkým podielom surovej zložky, predovšetkým zeleniny. So zimným obdobím mi ale raw strava prestala vyhovovať, po jedle mi bola zima.

Dnes prirodzene tiahnem k raw food predovšetkým v letných mesiacoch, keď je dostatok čerstvého lokálneho jedla, v zime ním varené jedlá, ale stále sa snažím na dostatok surovej oblohy v podobe zeleniny alebo klíčkov.

Riziká vitariánstva

Vitariánstvo má bezpochyby mnoho benefitov – nech je to vysoký príjem vlákniny, enzýmov zo surových jedál, vitamínu C, beta-karotefov a mnohých fytochemikálií. Striktné vitariánstvo je však rizikové predovšetkým z hľadiska deficitu niektorých minerálov. Napríklad získať dostatok vápnika z rastlinných zdrojov nie je práve jednoduché, pretože mnoho potravín obsahuje antinutričné látky, znižujúce jeho vstrebateľnosť (čo je príklad špenátu, mangoldu, maku a ďalších olejnatých semienok).

Medzi priaznivcami “raw food” síce koluje sebauspokojujúce motto “telo si samo povie”, ale ak sa bavíme o raw food vegánstve, potom platia rovnaké zásady ako pre vegánstvo samotné. Raw strava by mala byť dostatočne pestrá a okrem ovocia, zeleniny, orechov a semien by sa v jedálničku mali nachádzať naklíčené strukoviny a obilniny, vrátane doplnkov, ako je vitamín B12 alebo v zime vitamín D.

publikováno: 10. 06. 2022   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.