Cuketa hrá prím pri grilovaní, je stvorená pre raw špagety aj sladké pečenie

Cuketa

Cuketa, patriaca medzi tekvicovité plody, je pomerne čerstvým prírastkom v slovenskom jedálničku. Vyskytuje sa vo veľkom množstve farebných variácií, v kuchyni je obľúbená vďaka svojej neutrálnej chuti a univerzálnym možnostiam použitia. Menšie, pevnejšie plody využívame aj so šupkou, veľké cukety je okrem ošúpania vhodné zbaviť mäkkého vnútra plného semien.

Cuketových variantov, spôsobov využitia a receptov je toľko, že si každý nájde svoju obľúbenú cuketovú pochúťku. A nemusí o tom ani vedieť! Medzi ženami sa tradujú historky o tom, ako si ich muži, zaprisahaní odporcovia cukiet, radi pochutnávajú na cukete bez toho, aby o tom vedeli. Cuketu stačí pridať do zemiakov alebo buchty, kde jej chuť zanikne, ale cesto sa stane krásne vláčnym. Týmto však prínosy cukety nekončia. Čo ďalšie nám ešte môže ponúknuť?

Cuketa a jej prínos pre telo

Cuketu tvorí z deviatich desatín voda, preto má veľmi nízku energetickú hodnotu. Obsah minerálnych látok nie je nijako vysoký, ale kromobyčajne pestrý: zastúpený je draslík – zaisťujúci správnu funkciu srdca, fosfor a vápnik – dôležité a spolupracujúce prvky pre zdravé kosti a horčík , ktorý je dôležitou súčasťou pri procese správneho delenia buniek. Ďalej potom tiež železo, meď, fluór, zinok, nízky je obsah sodíka. Z vitamínov v cukete nájdeme vitamín C a zástupcov vitamínov skupiny B.

Plod talianskeho šľachtenia

Hoci je staršou sestrou cukety tekvica obyčajná, pochádzajúca z Ameriky, cukete dalo život Taliansko. Tamojší šľachtitelia ju vypestovali na konci 19. storočia. Až o niekoľko desiatok rokov neskôr bola z Talianska privezená do Kalifornie, kde získala pozornosť a rýchlo sa rozšírila. Pre cuketu existuje viacero uznávaných variantov názvov, stretnúť sa ale môžete najčastejšie s názvom zucchine. Na slovenské taniere sa dostala až v 80. rokoch minulého storočia, ale odvtedy sa tu teší značnej obľube ako v kuchyniach, tak na záhonoch záhrad.

Recepty z cukety

Jednou z neprehliadnuteľných vlastností cukety je jej pestré využitie v kuchyni. Pripravujú sa z nej jedlá na slano aj na sladko, je sa pečená, grilovaná aj surová a pridať si ju môžete tiež do smoothie. V letných dňoch je polievka z cukety skvelým ľahkým obedom. A že ide o recept vskutku rýchly a jednoduchý, vás presvedčí táto naša obľúbená cuketová polievka.

Výmenou zemiakov za cuketu získate vynikajúce cuketové zemiakové placky, ktorých benefitom je väčšia vláčnosť a nadýchanejšia štruktúra. Za skúšku rozhodne stoja napríklad tieto cuketové placky. Ak nie ste priaznivcom vyprážania alebo len nemáte čas stáť pri platni a strážiť placky na panvici, z veľmi podobného cesta vytvoríte cuketové fašírky. Na zahustenie sa väčšinou odporúča strúhanka az cesta sa tvarujú vyššie bochníčky namiesto tenších placiek. Pečením v rúre si fašírky uchovajú svoju šťavnatosť.

Zapečená cuketa je bezpochyby najľahším spôsobom prípravy pokrmu z cukety. Cuketu stačí očistiť a nakrájať na kolieska, pridať korenie, pokvapkať olejom a piecť do mäkka. Podobným postupom môžete pripraviť aj grilovanú cuketu, pri ktorej odporúčame kolieska cukety pri grilovaní posypať čerstvými bylinkami alebo z týchto čerstvých byliniek, olivového oleja a korenia urobiť marinádu, do ktorej cuketu naložíte cca dve hodinky vopred.

Veľkej obľube sa teší aj plnená cuketa, ktorá dáva dostatočný priestor na skúšanie nových kombinácií. Cukety sa rozkroja na pol a vydlabe sa ich stred, ktorý sa potom naplní zeleninovou zmesou – napríklad šampiňónovou, repovou, baklažánovou alebo paradajkovou. Cukety sa zapečú a následne podávajú napríklad so zemiakovou kašou, zeleninovým šalátom alebo s zelerovými hranolkami.

Cuketové špagety

Cuketa za surova

V vitariánskom jedálničku sa cuketa často používa na výrobu raw špaget – tie sa vyrábajú buď pomocou špeciálneho špagetovača, alebo nastrúhaním pod správnym uhlom na hrubom strúhadle. Máte chuť ochutnať cukety týmto netradičným spôsobom? Inšpirujte sa týmito raw cuketovými špagetami s paradajkovou omáčkou.

Ani cuketová nátierka nevyžaduje tepelnú úpravu. Vďaka tomu môžeme prijať živiny z cukety v ich najbohatšej forme bez toho, aby pri procese prípravy stratili podiel svojich živín. Potom, čo dve väčšie cukety nastrúhate na hrubo, presuňte ich do mixéra spolu s 2 lyžicami olivového oleja, 1 lyžicou citrónovej šťavy, 1 strúčikom cesnaku, semienkami podľa vašej chuti (slnečnicová, tekvicová, bazalková), pár kúskov korenia, 2 lyžicami lahôdkového droždia a čerstvými bylinkami. Potom ingrediencie vymixujte do hladka a podávajte na pečive ako nátierku či k čerstvej zelenine ako dip.

Cuketová pizza

Pizza z cuketového cesta začína byť na internete hitom. Pravdou je, že mnohým vegánom sa zdá zakázaná, pretože je postavená na živočíšnych produktoch. To však nie je prekážkou, pretože jej vynikajúcu verziu si môžeme vychutnať aj z čisto rastlinných surovín. Na letných záhradných stretnutiach a oslavách sa často objavujú aj cuketové minipizzy, po ktorých sa vždy len zaprášia – cuketa je nakrájaná na kolieska, ktoré tvoria korpus a následne sú ozdobené tým, čo na pizzi máte radi – paradajkovým pretlakom , nakrájanými šampiňónmi, špenátom, atď. Ak máte však chuť skôr na klasickú, prepečenú pizzu, avšak s netradičnou chuťou a bez múky, skúste si jednu rovno pripraviť. Recept si ale zapíšte, pretože kto túto pizzu od vás ochutná, bude ho po vás chcieť!

Budeme potrebovať: 500 g nastrúhanej cukety, 2 lyžice mletého ľanového semienka, 5 lyžíc teplej vody, 2 lyžice jemných ovsených vločiek, šampiňóny, baklažán, paradajkový pretlak, soľ, čerstvá baz.

Postup: v mištičke zmiešame ľanové semienko s teplou vodou a necháme chvíľu oddýchnuť. Medzitým ošúpeme a nastrúhame cuketu, pridáme k nej ovsené vločky, štipku soli a zmes ľanového semienka s vodou. Vypracujeme cesto (bude sa mierne lepiť), ktoré rovnomerne rozprestrieme na plech s papierom na pečenie a dáme piecť do rúry predhriatej na 180 ° C, zhruba na 20-30 minút. Potom pizzu ozdobíme paradajkovým pretlakom, na jemno nakrájanými šampiňónmi a tenkými plátkami baklažánu. Zľahka osolíme a posypeme čerstvou bazalkou. Podľa chuti môžeme pridať strúhaný vegánsky syr (napríklad Violife) alebo korenie podľa chuti, prípadne kukuricu, olivy, atď. Pečieme opäť na 180 ° C cca 15 min.

Cuketová buchta

Budeme potrebovať: 2 hrnčeky hladkej múky, 2 hrnčeky na hrubo nastrúhané cukety, 1 väčší mäkký banán, 1 prášok do pečiva, 3/4 hrnčeka oleja, 0,5 hrnčeka cukru, 3 lyžice medu, 1 škorica, malá štipka mletého kardamómu a badiánu (nemusí byť)

Postup: V mise zmiešame sypké suroviny a dobre premiešame, potom k nim postupne pridávame olej a roztlačený banán a miešaním či šľahaním spojíme v hladké cesto. Pre krémovejšiu konzistenciu je možné v tejto fáze pridať trochu rastlinnej smotany. Do hladkého cesta pridáme med a opäť zapracujeme miešaním. Nakoniec pridáme na hrubo nastrúhanú cuketu (bez šupky a semienok) a zľahka do cesta vmiešame vareškou. Prelejeme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme zhruba 30 min na 180 °C.

Tagy:
Cuketa
publikováno: 18. 07. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.