Škodná pre záhradkárov, vítaná pre bylinkárov. Púpava je jedlá od koreňa po kvety

Pampeliška

Svoje poklady príroda nezamkla iba do výživových doplnkov, pripravila nám k nim oveľa jednoduchšiu cestu. Stačí vyraziť do prírody a natiahnuť ruku… napríklad práve k púpavám. Pochutnáme si a telu doprajeme pár kvapiek blahodarnosti.

Púpava lekárska

Púpava, známa tiež pod názvom smotanka lekárska, je burinnou bylinou rastúcou na lúkach a trávnikoch. Nájde si miesto na záhradách av parkoch, dokonca vyrastie aj malou skulinkou medzi betónom. Skrátka, púpava je silná nielen v raste, ale aj vo svojich účinkoch. Preto sa stala dôležitou rastlinou ľudového liečiteľstva.

Celý rad babských rád smotanku velebí za jej mocné účinky, ktoré sa však dokázali presadiť aj vo svete modernej medicíny. Púpava si tak vyslúžila miesto v mnohých výživových doplnkoch a preparátoch podporovaných samotnou farmáciou.

Čo všetko nám môže púpava ponúknuť, nielen zo spracovaných preparátov, ale priamo zo srdca prírody? Prospešné látky sa nachádzajú doslova v každej jej časti.

Koreň púpavy

Podzemná časť púpavy sa využíva predovšetkým na prípravu čaju, kávy alebo tinktúry. Korene sa dobre sušia a dajú sa tak pohodlne uchovať na neskoršiu konzumáciu.

Koreň smotanky lekárskej je bohatý na rozpustnú vlákninu zvanú inulín. Nájdeme tu tiež vysoké percento trieslovín, sterolov a horčín. Z minerálnych látok je púpavový koreň zásobáreň horčíka, vápnika, cholínu, medi a železa. Prítomné sú aj vitamíny A, E, C a B.

Vďaka tomuto unikátnemu zloženiu bolo koreňa púpavy schválených niekoľko zdravotných účinkov. Medzi nimi je napríklad uvedené, že podporuje normálne funkcie žalúdka, pečene, močovej sústavy a kardiovaskulárneho systému. Napomáha tiež tráveniu a metabolizmus sacharidov. Overená bola tiež protizápalová funkcia.

Púpavové listy

Púpavové listy sa najčastejšie používajú čerstvé, najlepšie pár hodín po odtrhnutí. Pridať ich môžeme do šalátov a nátierok. Avšak aj vňať púpavy sa však využíva na prípravu čaju, v tomto prípade sa odporúča listy usušiť.

Táto časť rastliny je bohatá na vitamín C, mangán, draslík a chlorofyl. Listy majú močopudné a detoxikačné účinky, čím sú prospešné pre udržanie zdravej močovej sústavy. Môžu napomôcť k prečisteniu organizmu a prispievajú k stimulácii trávenia. Známe sú aj pre svoje antibakteriálne účinky.

Púpavové kvety

Púpavy kvety nežiari len farbou, ale aj svojím využitím. Najčastejšie ich môžeme stretnúť vo forme púpavového medu alebo sirupu. Milovníci jedlých kvetov potom priniesli recept na polievku z kvetov púpavy alebo tieto žiarivo žlté kvety používajú na dekoráciu najrôznejších pokrmov. A pre skutočne netradičný zážitok sú tu vyprážané púpavové kvety v cícerovom cestíčku. Smotanka jednoducho ponúka nevídané jarné menu, ktoré prežiari naša kuchyňa.

Kvety púpavy obsahujú predovšetkým flavonoidy, ktoré sú známe pre svoju funkciu antioxidantov. Babské rady tiež odporúčajú kvety púpavy pri liečbe chrípky, avšak tieto účinky zatiaľ neboli potvrdené.

Púpavový čaj

Hlavnou parketou smotanky lekárskej je čaj. Najčastejšie sa pripravuje zo sušeného koreňa, avšak často ho nájdeme v kombinácii so sušenými listami púpavy. Bežne je k dostaniu v obchodoch aj lekárňach, avšak ani jeho domáca príprava nie je nijako zložitá. Použiť sa dá aj koreň čerstvý. Viac ako kde inde teda záleží na chuťových preferenciách každého a nájdenie si vlastnej čajovej prípravy k svojej maximálnej spokojnosti. Na doladenie chutí možno čaj z púpavy kombinovať aj s inými bylinami či korením, napríklad s mätou, harmančekom, nechtíkom, badiánom, kardamómom či anízom.

Čaj z koreňa púpavy

Základná príprava púpavového čaju je jednoduchá. Stačí priviesť do varu 250 ml vody a potom prihodiť 1 čajovú lyžičku sušeného koreňa púpavy. Po krátkom, 3-5 minútovom povarení odstavíme z platne a necháme zhruba 10 minút odstáť. Potom scedíme a pomaly popíjame.

Púpavová káva

Vychutnať si v podvečer kávičku a nezaťažovať organizmus dávkou kofeínu? Áno, presne túto výhodu púpavová káva ponúka. Väčšina alternatív kávy je vyrobená z koreňa čakanky. A práve púpava je čakanca chuťovo podobná. Z pražených koreňov si teda môžeme pripraviť náhradu kávy s mierne horkastou chuťou. Miesto kofeínu je nabitá priaznivými benefitmi, ktoré púpavový koreň ponúka a vychutnať si ju tak môžete aj večer pri knižke.

Káva sa dá pripraviť z doma nasušeného a opraženého koreňa, rovnako ako je dostupná v obchodoch a zdravých výživách ako už hotová zmes. Odporúčame osladiť púpavovým medom a pokiaľ nie je čisto “čierna káva” vaša šálka kávy, pre zjemnenie chuti použite kešu mlieko.

Púpavový sirup

Domácich sirupov nie je nikdy dosť! Poskytnú zásobu cenných látok na zimu, v ktorej sa perfektne hodí do horúceho čaju av lete naopak vyniknú vo vychladenej limonáde. Púpavový sirup sa hodí ako osvieženie perného pracovného dňa do kancelárie, rovnako ako lahodné občerstvenie pre návštevy.

Chuťovo sa púpavový sirup skvele dopĺňa s citrónom, čiernou bazou a mätou.

Vyrobiť si domáci púpavový sirup nie je žiadna alchýmia. Príjemným bonusom je však aj fakt, že túto lúčnu šťavu môžeme pripraviť bez varenia, s maximálnym možným zachovaním cenných látok z kvetov. Takto vyrobený sirup sa dá skladovať v chladničke niekoľko týždňov až mesiacov, ale nie je určený na celoročné zásoby do ďalšej jari. Tým sa však nenecháme odradiť, pretože aj pár mesiacov s týmto raw sirupom stojí za to!

  • 100 ks púpavových kvetov (nazbieraných za plného kvetu)
  • 500 g trstinového cukru
  • 2 citróny
  • 1 pomaranč (možno vynechať)
  • 200 ml vody

Púpavkám oddelíme stonky, kvety rozložíme na čisté a suché miesto a necháme pár hodín odpočinúť. Kvety mierne zavädnú a vylezú z nich živí návštevníci, ktorí inak nejdú ani vidieť.

Medzitým si pripravíme veľký zavárací pohár, starostlivo umytý a usušený. Keď sú púpavy pripravené, pokladáme do pohára menšiu vrstvu, ktorú zasypeme vrstvou cukru. Týmto vrstvením prenesieme do pohára všetky kvety a cukor. Pohár uzavrieme a postavíme na slnečné miesto, na ktorom ju ponecháme 2 – 3 dni. Po celý čas pohár pravidelne otáčame a jeho obsah ľahko premiešavame.

Po uplynulom čase pridáme vodu – prevarenú a odstátu na izbovú teplotu. Do zmesi vytlačíme citróny a pomaranč, dobre premiešame, uzavrieme a necháme opäť na slnečnom mieste odpočívať 1-2 dni. Nakoniec zmes precedíme cez čisté plátno. Podľa chuti je možné pridať med na ochutenie. Hotový sirup uchovávame v chladničke.

Púpavový med

Med! Do čaju, do ranných kaší, pri pečení – svoje miesto si nájde v každej kuchyni. O to lepšia správa je, že všetku prácu nemusíme nechávať na včelách, ale chutný púpavový med si vyrobíme sami. Ponúka tiež veľa priestoru na kúzlenie nových chutí – a to jednoduchým pridaním ďalšej ingrediencie podľa svojej chuti. Vyrobiť si tak môžeme korenený med pripojením škorice, klinčekov a badiánu, ktorý zažiari pri pečení perníčkov. Ďalšie príchute pričarujeme pridaním iných ingrediencií, napríklad levandule, medovky, materinej dúšky, vanilkového struku alebo chilli.

  • 400 ks rozkvitnutých kvetov púpavy
  • 2 litre vody
  • 2 kg trstinového cukru
  • 2 väčšie BIO citróny (je dôležité, aby neboli chemicky ošetrené)

Kvety premiešame pod tečúcou vodou, zbavíme všetkých nečistôt a nasypeme do veľkého hrnca. K nim pridáme umyté a na kolieska nakrájané citróny, vrátane kôry. Prilejeme vodu a necháme variť – od bodu varu 20 minút. Potom necháme odpočívať do druhého dňa.

Zmes precedíme cez plátno a púpavový vývar vrátime späť na platňu. Prisypeme cukor a na miernom plameni varíme, až získa med požadovanú hustotu (90 – 120 min). Prelejeme do uzatvárateľných pohárov a uchovávame na tmavom a chladnejšom mieste.

Kúsok lúky v kuchyni

Pre život v súlade s prírodou nie je potrebné žiť v drevenej zrube na kraji lesa. Jednoduchým krokom je využívať lokálne a sezónne suroviny, čím práve púpava je. Na dosah tak máme možnosť si v správnom čase obstarať púpavový poklad a tešiť sa z jeho výhod. Tento rituál prinesie na jar radosť zo stravovania v rytme prírody, v zime zase z lahodných zásob v podobe medu a sušeného koreňa na čaj. A to je poriadny dôvod si uloviť košík plný púpav, nie? Tak sa stretneme na lúke.

publikováno: 08. 05. 2023   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.