Obaľovaný sírovec so zemiakovo-repovým šalátom

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Kuchyňa: Bezmäsité jedlá
Druh jedla: Hlavné chody
Obaľovaný sírovec so zemiakovo-repovým šalátom
Ingrediencie:

Huby
300 – 500 gr sírovke (prípadne iné huby)
cícerovú múku na obaľovanie
čierna sól

Šalát
4 stredne veľké zemiaky
2 väčšie červené repy
1 menšia cibuľa
1/4 menšieho zeleru
1/2 hrnčeka sterilizovaného alebo mrazeného hrášku
1/3 hrnčeka sojanézy

Postup:

Sírovec žltooranžový je drevokazná huba z čeľade trúdnatcovitých. Objavuje sa na kmeňoch živých listnatých stromov, ako ovocných stromoch v alejach, sadoch a záhradách, tak aj na vŕbach, agátoch a ďalších listnáčoch pri riekach alebo v lese. Zatiaľ čo pre strom znamená parazita, vyvolávajúce hnilobu a tým aj zánik stromu, mladé plodnice tohto druhu sírovce sú jedlé a chutné. Majú ľahučko kyslastú chuť, hodia sa do polievok, gulášov, omáčok alebo klasicky obaľované ako rezeň. Tak si ho pripravíme aj dnes. Ale začneme zemiakovo-repovým šalátom (môžete pochopiteľne zvoliť aj menej pracnú prílohu, napr. varené zemiaky.)

Zemiaky a červenú repu olúpeme a pokrájame na zhruba centrimetrové kocky. Vložíme ich do remosky alebo zapekacej misky, posolíme a zľahka pokvapkáme olejom. Pečieme do zmäknutia zhruba pol hodiny na 200 ° C a necháme vyhladnúť.

Zemiaky a repa

Medzitým ošúpeme cibuľu a nakrájame ju najemno. Olúpeme zeler a postrúhame na jemnom strúhadle.

Hrášok zeler cibule

Do misy vložíme vychladnutú repu, cibuľu, zeler, hrášok a sojanézu, poriadne premiešame a necháme ešte vychladiť.

Základ šalátu

Sírovec očistíme a podľa toho, aké máme veľké plodnice, prípadne aj pokrájame. V miske zmiešame cícerovú múku s čiernou soľou s vodou na konzistenciu horčice, namáčame do nej plátky sírovca ​​a na panvici vyprážame z oboch strán do zlatista. Rovnakým postupom môžeme pripraviť aj iné huby (hlivu, šampiňóny…)

Sírovec plátky

Počet porcií:
2 porcie
Doba prípravy:
40 minút
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.