Tekvica hokaido – kráľovná jesene

Dýně hokaido

Okolo tekvice hokaido sa vznáša zvláštna hmla, ktorá ju zahaľuje do akéhosi tajomného hávu, kvôli ktorému si veľa ľudí drží od hokaido odstup. A kvôli čomu? Nie je tak bežne zastúpená v našich jedálničkách, nie je veľmi používaná v reštauráciách, robí dojem, že s ňou bude veľa práce, že je zložitá na prípravu… My ale vieme, že to tak nie je a tiež vieme o rade ich dobrých vlastností, ktoré z nej robia kráľovnú jesene. Poďme sa teda s tekvicou hokaido bližšie zoznámiť!

Odkiaľ prišla?

Ako už názov napovedá, tekvica hokaido pochádza z japonského ostrova Hokkaidó, odkiaľ sa rozšírila do Ameriky. Vďaka jej odolnosti a takmer nulovým nárokom na špeciálne uskladňovanie, sa spolu s ostatnými tekvicami stala obľúbeným jedlom námorníkov, vďaka ktorým sa potom postupne rozšírila do celého sveta. O tom, že sa jedná o veľmi cenenú plodinu, svedčí aj to, že tekvica hokaido a ostatné tekvice boli používané ako platidlo.

Obsah živín

Veľkou prednosťou hokaido je jej nízky energetický obsah a naopak vysoký obsah minerálnych látok a vitamínov. Nie je žiadnou náhodou, že hokaidová sezóna štartuje na jeseň, pretože táto tekvica prehrieva organizmus a v kombinácii s pohánkou je ideálnym obedom pre chladné dni. Tekvica hokaido je bohatá na draslík, ktorý je hlavným zaisťovateľom správnej funkcie svalovej a nervovej sústavy a svojimi účinkami sa efektívne stará o naše srdce.

Hokaido v sebe ukrýva aj vysoké množstvo vitamínov B, a to konkrétne B1, ktorý je dôležitý pre štiepenie cukrov a tukov v tele. Zásoba vitamínov B1 sa neukladá, vystačí zhruba na necelý týždeň a preto je dôležité ho pravidelne dopĺňať. Ďalej potom B2, ktorý udržuje v dobrej kondícii naše oči a kožu. V neposlednom rade potom aj vitamín B3, ktorého prínosom je zníženie únavy a eliminácia ako fyzického, tak psychického vyčerpania. Vysoký podiel v hokaide tvorí aj betakarotén, ktorý chráni našu pokožku pred nepriaznivými vplyvmi UV žiarenia a jej starnutím.

Dýňová polévka

Hokaidové vychytávky

Počiatočné podozrenie, že s tekvicou hokaido je príliš práca, sa veľmi rýchlo rozplynie. Na rozdiel od iných druhov tekvíc, u tekvice hokaido sa nemusí lúpať jej vrchná vrstva. Stačí ju poriadne umyť a môže sa spracovávať aj so šupkou. Tá počas tepelnej úpravy krásne zmäkne a pokiaľ tekvicu chcete napríklad následne rozmixovať, bez problému sa to podarí aj vrátane rozmixovania šupky bez zostatku akéhokoľvek tuhého kúsku.

Tekvica hokaido je tiež vhodná na zamrazenie a neskoršie okamžité využitie na varenie. Stačí si tekvicu umyť, nakrájať a nadávkovať do vrecúšok podľa požadovaných porcií a následne zamraziť. Mať takto pripravenú porciu tekvicu je veľmi praktické a obzvlášť potešujúce je aj fakt, že tekvica zamrazením žiadnu chuťovú kvalitu nestráca. Len treba dbať na to, aby bola do vrecka vkladaná suchá bez prítomnosti kvapiek vody.

Či už tekvicu hokaido kupujete od farmára, v obchode alebo si ho sami pestujete, vždy sa pozrite na jej stopku. Stopka je u zrelého a zdravého hokaida tvrdá a suchá. Navyše celú tekvicu zakonzervuje a môžete ju tak mať uloženú niekoľko týždňov. Naopak tekvica s ulomenou šupkou sa rýchlo pokazí.

Čarujeme v kuchyni

O tom, že čarovanie s touto tekvicou nie je žiadne preháňanie, nás presvedčí rozmanitosť jej použitia. Táto potravina ponúka snáď najširší možný výber druhov dobrôt, ktoré z nej môžete vykúzliť. Najznámejším spracovaním je polievka z tekvice hokaido, bez ktorej by už snáď jeseň nebola správnou jesňou. Varí sa doma, varí sa v školách, varí sa v reštauráciách aj na svadbách. Je na nej množstvo rozmanitých receptov a postupov prípravy. Všetky však spája jedno: polievka hokaido je jemná, hladká a zahreje.

Ak si potrpíte na výživovo hodnotné jedlo bez dlhej prípravy, je tu pečená tekvica hokaido. Hodí sa na obed aj na večeru, hodí sa k zemiakovej kaši aj k ryži. Navyše vďaka špecifickej chuti samotnej tekvice nie je potreba zložitých a tajných receptov na dochutenie a chutný výsledok je zaručený aj s minimom korenia.

Tekvica hokaido recepty spestrí ako farebne, tak chuťovo. Využívať je možné ako hlavnú surovinu, na ktorej postavíte základ receptu, alebo ako vedľajšie doplnenie iného receptu. Menej známou inšpiráciou môže byť napríklad tekvicové pšenoto alebo pridanie hokaida k zemiakom do prílohovej kaše.

Cizrnové kari s dýní hokaido

Ďalšie recepty z tekvice hokaido

Dobrou správou je, že recepty z tekvice hokaido nekončia pri teplej kuchyni. Výborná je z nej napríklad nátierka, smoothie alebo hokaido hummus. Milovníci čaju si pochvaľujú aj hokaidový čaj a pripraviť z nej možno aj osviežujúcu limonádu.

Hokaido smoothie

Hokaidové smoothie obsahuje niekoľko silných bojovníkov na posilnenie imunity. Je v ňom tiež dosť priestoru na zahrnutie vlastnej fantázie a doladenie si receptu podľa toho, aké chute kto preferuje. Vytvoriť si ho môžete podľa tohto receptu:

  • pol menšej tekvice hokaido
  • 1 väčší banán
  • pol mrkvy
  • 1 pomaranč
  • štipka škorice
  • kúsok zázvoru
  • voda

Hokaido umyjeme a očistíme od semienok, nakrájame na malé kocky a pridáme nakrájaný banán, pomaranč, mrkvu a zázvor. Vodu dolejeme podľa požadovanej hustoty a rozmixujeme. Potom pridáme škoricu a podľa chuti môžeme obohatiť o datľový sirup, kokosové mlieko alebo kardamóm. Opäť premixujeme na nižší stupeň a máme hotovo.

Pomazánka z červenej repy / tekvica hokkaidó

  • 1 menšie tekvica hokaido
  • 1 lyžica tahini – sezamové pasty
  • 1 lyžica olivového oleja
  • 2 strúčiky cesnaku
  • soľ, korenie, voliteľne citrónová šťava

Tekvicu hokaido umyjeme, rozkrojíme a vydlabeme lyžicou jadra. Pokrájame ju na mesiačiky. Posolíme a ešte pokvapkáme olejom. Pečieme asi 25 – 30 minút v remoske alebo rúre na 180 ° C, kým nie je tekvica mäkká. Premiestnime ju do mixéra, pridáme olivový olej, cesnak, trochu korenia, tahini a šťavu z citróna a rozmixujeme. Ochutnáme a prípadne ešte jemne dochutíme. Výborná je teplá na čerstvom pečive, inak ju necháme vychladiť. V chladničke vydrží 2-3 dni.

Dezert, prosím!

Pokiaľ si radi pochutnáte na niečom sladkom, možno vás napadla otázka, či ponúka hokaido recepty len na slaný spôsob. Potešujúcim zistením je, že nie. Existuje celý rad sladkých hokaidových dobrôt, ktoré sú však prehliadané a nie veľmi známe. Tekvicu hokaido môžete nastrúhať a pridať do cesta na palacinky alebo do bábovky. Vytvoriť z nej môžete buchtu s dvojfarebným efektom, vďaka ktorému si hokaido obľúbia aj ľudia, ktorí si myslia, že tekvice nemajú radi.

Vďaka oranžovej farbe sa sladké recepty z tekvice hokaido hodia na detské oslavy. Stačí pridať pyré z tekvice hokaido do cesta na muffiny alebo tortu. A ak je niekto z vášho okolia nadšeným milovníkom zaujímavých variantov inak obyčajných receptov, hokaido cheesecake mu určite bude príjemným prekvapením.

Keďže je hokaido nenáročné na pestovanie a rodí sa v hojných úrodách, vhodným spôsobom spracovania väčšieho množstva tejto tekvice môže byť hokaido marmeláda alebo kúsky kandizované tekvice hokaido.

publikováno: 12. 09. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.