Zeleninové rizoto

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Kuchyňa: Bezmäsité jedlá
Druh jedla: Hlavné chody
Zeleninové rizoto
Ingrediencie:

1 hrnček celozrnnej ryže
1 cibuľa
1/2 menšieho póru
1/2 menšie cukety
1 mrkva
1 červená paprika
5 hlavičiek šampiňónov
2 lyžice hrášku (sterilovaného alebo mrazeného)
2 lyžice kukurice (sterilovaného alebo mrazeného)
100 ml zeleninového vývaru

Postup:

Príprava celozrnnej ryže zaberie zhruba dvojnásobok času. Oproti klasickej bielej ryži ale získate viac vlákniny, minerálov, vitamínov a dlhší pocit sýtosti. A to dosť pádnych dôvodov celozrnnú ryžu aspoň občas do jedálnička zaraďovať.

Dobu varenia skrátime, ak ju na niekoľko hodín namočíte do vody. Opäť platí, že na prípravu 1 hrnčeka ryže použijeme 2 hrnčeky vody. Dáme si ju variť aspoň pol hodiny pred prípravou ostatných surovín. Celkový čas varenia celozrnnej ryže je 40 – 45 minút.

Olúpeme cibuľu a pokrájame ju na drobno. Na panvicu nalejeme 2 lyžice oleja a necháme ho rozohriať. Pridáme cibuľu a zvoľna ju vyprážame do ľahkého zlatnutia. Medzitým si očistíme a pokrájame zeleninu. Varianty záleží na sezóne, ja som ich volil tak, aby bolo rizoto čo najviac farebné – pór, cuketu, mrkvu, červenú papriku a tiež niekoľko hlavičiek šampiňónov. Všetko pokrájame na malé kocky.

Akonáhle cibuľa začne zlátnuť, pridáme na panvicu najskôr pór, mrkvu a šampiňóny, ktoré potrebujú dlhší čas. Občas zmes premiešame a po niekoľkých minútach pridáme aj cuketu a papriku. Po niekoľkých ďalších minútach občasného miešania bude zelenina vhodne mäkká. Pridáme uvarenú ryžu, hrášok, kukuricu a všetko podlejeme zeleninovým vývarom. Za stáleho miešania necháme prepojiť chute a odpariť prebytočnú tekutinu.

Ochutnáme a podľa vlastných preferencií prípadne dosolíme a okoreníme. A taniermi posypeme gomasiom alebo posypkovým semienkovým “syrom”. Dobrú chuť.

Počet porcií:
2 porcie
Doba prípravy:
35 minút
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.