Vegánske grilovanie – hodíte na gril klobásu alebo melón?

Vegánske grilovanie

Leto, slniečko, žiadny spech, priatelia, pohoda na záhrade, grilovanie. Leto ako maľované! Či už je grilovanie vašou letnou tradíciou alebo ste si len nedávno kúpili gril, pár tipov na čisto rastlinnú grilovačku sa vždy hodí. Grilovaná zelenina sa nikdy neomrzí, ale preložiť ju sem tam nejakou alternatívou mäsa, často chuťovo veľmi vierohodnou k živočíšnemu originálu, vnesie do grilovania zase nový rozmer. A už ste zistili, že gril vie potešiť aj milovníkov sladkých bodiek? Grilované ovocie si rozhodne nenechajte ujsť!

Skúste teda tento rok grilovať veggie – či už pre planétu, zvieratá, zdravie alebo kvôli novým lahodným chutiam, ktoré vás rozhodne nesklamú. Určite nezostaňte u grilovaného baklažánu či cukety, ale vyskúšajte to najmodernejšie, čo trh s rastlinnými produktmi ponúka. Pripraviť si veggie grilovačku zvládnete ale aj bez kupovaných burgerov či vegan klobás – inšpirujte sa našimi tipmi a receptami. Na týchto jedlách si pochutnáte bez ohľadu na to, či mäso bežne jete alebo nie.

Marinády

Základom grilovacieho úspechu sú marinády. Vďaka koreniu a olejom sú nositelia chuti, čím pri grilovaní premenia aj planejšie suroviny na chuťami nabité jedlo. Najzákladnejšia verzia marinády je úplne jednoduchá: zmiešajte obľúbené korenie a bylinky s olejom a voila… ide sa marinovať. U niektorých alternatív mäsa sa hodí ešte pridať chuť umami, sójovou omáčkou Shoyu alebo Tamari. Časom si to človek chce vytuniť, tak začne skúšať. Rôzne kombinácie, rôzne prísady, rôzne pomery. Marinády samy o sebe nie sú o presnom recepte, ako skôr o kúzlení s rôznymi prísadami na mieru našej chuti. Aké suroviny sú na marinády najviac vhodné?

Korenie:
soľ, korenie, paprika sladká, chilli, sušený cesnak a cibuľa, sušený zázvor, barbecue korenie, karí, koriander, aníz, biele horčičné semienko, kurkuma, rímska rasca.

Oleje:
Odporúčajú sa oleje, ktoré majú vysoký dymový bod (čiže bod, kedy sa začne olej prepaľovať). Najvhodnejší je olej repkový, slnečnicový, kokosový, sezamový a ryžový.

Omáčky:
Dlhodobo fermentovaná sójová je zložením najčistejšia, je tiež základom pre marinády teriyaki. Existujú potom už viac spracované omáčky, ako je napríklad hoisin, ktoré už mávajú aj pridané látky.

Ostatné:
limetková alebo citrónová šťava, ryžový ocot, balsamico, bylinky, trstinový cukor.

Seitanové klobásky

Alternatívy mäsa

Snáď najväčší priestor na kúzlenie pri grile podľa vašej chuti, ponúka alternatívy mäsa. Väčšina z nich už je dosť možná na vašich tanieroch samozrejmou súčasťou, ale už ste si ich vychutnali v grilovanej podobe? Zoberme to ale z gruntu pre tých, ktorým sú slová ako seitan alebo tempeh cudzie.

Seitan

Ak ste sa s ním ešte nestretli, seitan je alternatíva mäsa vyrábaná z pšeničnej bielkoviny, teda lepku. Svojou textúrou mäso skutočne pripomína a navyše sa dá ľahko ochutiť obľúbeným korením rovnako ako mäso či z neho dokonca vytvarovať rastlinné klobásky či upiecť sekanú.

V zdravých výživách je k dostaniu seitan natural, ktorý je vhodný na pokrájanie na zhruba centrimeter hrubé plátky, ktoré vopred namarinujete. Chuť naturalu totiž nie je príliš výrazná, v tomto prípade určite nešetrite sójovkou. Grilujeme ich potom z každej strany zhruba 5 minút. Oproti tomu seitan špeciál sú už vopred namarinované a orestované menšie kúsky, ktoré sa hodia skôr na špíz alebo zmes grilovanú v alobale. V tomto prípade už bude stačí ich len potrieť olejom a korením, chuťovo je výraznejší.

Robi

Robi je blízky príbuzný seitanu, obilná alternatíva mäsa, ktorá je už z výroby tepelne upravená, takže ani robi mäso vám na grile príliš času nezaberie. Na grilovanie sa najlepšie hodí kúpiť robi oválky, ktoré na to majú najvhodnejší tvar. Aj tu stačí robiť naložiť do marinády a ugrilovať.

Sójové mäso

Sójové mäso nie je určite potrebné predstavovať nikomu. V kuchyniach vegetariánov a vegánov zdomácnelo už pred nejakou dobou, ale s dostupnosťou iných alternatív sa pomaly začína zase vytrácať. A to je škoda, pretože je ideálnou súčasťou zeleninových špízov aj ako rastlinné “steaky”. Na grilovanie vyberieme najlepšie sójové plátky, ktoré uvaríme podľa nášho populárneho návodu a naložíme do marinády. Sójové plátky nie je potrebné grilovať dlho – pretože sú už uvarené, stačí ich nechať na grile zatiahnuť. Na prípravu špízov sa hodia skôr sójové kocky.

Tofu

Naložené tofu v alobale na gril. Dokonalosť, a pritom tak jednoduchá. Zmiešate dostatočné množstvo sójovej omáčky a olivového oleja (v pomere cca 3:2, ale kto má čas odmeriavať si ingrediencie?), pridáte lyžicu jablčného octu. A to je vaše plátno. Potom môžete použiť svoje najmilšie korenie, ja osobne používam údenú papriku, granulovaný cesnak, ligurček, tymian, sušenú cibuľu, soľ a korenie. A keď vám niečo z toho chýba, improvizujte! Dopadne to skvele. Z tofu vytlačte prebytočnú vodu a nechajte naložiť na minimálne hodinu, alebo cez noc, pokiaľ grilujete až zajtra. Pokiaľ budete grilovať na rošte alebo na špajli, siahnite radšej po pevnejších značkách, ako je Sunfood či Vitall, ktoré majú súdržnejšiu konzistenciu, oproti tomu napríklad Lunter je skôr drolivejší.

Tempeh

Chuť ochuteného tempehu je výrazná sama o sebe, pokiaľ si vyberiete už údený či marinovaný. Takýto tempeh nie je potrebné nijako zložito pripravovať, naopak je pripravený na okamžitú akciu. Stačí ho pozdĺžne rozkrojiť a zľahka potrieť marinádou a grilovať do zlatista. Na čundra ho potom stačí napichnúť celý na prút, opekať a postupne orezávať či okusovať okraje, a znovu opekať až k samotnému stredu. Natural tempeh odporúčame na gril iba skúsenejším dochucovačom, má pomerne špecifickú chuť.

Veganské hotovky na gril

Chcete si na grilovačke vychutnať chuť mäsa aj bez mäsa? Žiadny problém! Dnešná doba ponúka širokú paletu rastlinných alternatív vo forme hotoviek – na grilovanie sú potom ako stvorené párky, klobásky, burgre či steaky. Situácia sa rýchlo mení, ale upozorníme aspoň na stálice:

  • Garden Gourmet a Beyond Meat – ich výrobky sa v poslednom čase tešia stále väčšiemu záujmu, a to úplne oprávnene! Pre grilovačku určite oceníte ich burgre, ktoré robia v niekoľkých variantoch. Pozornosť si zaslúži aj Veggie grilovaný filet.
  • Linda McCartney – od tejto značky pozvite na gril predovšetkým klobásky, párky a burgre.
  • Wheaty – špecialisti na veggie klobásy a párky. Jedná sa o pikantné rastlinné páriky zo seitanu a cibule. Veľmi vierohodná alternatíva, ktorá zmätie a poteší chuťové bunky aj tým, ktorí vegánstvo vôbec nefandí. Bohužiaľ cena je trochu vyššia.
  • Lunter – párky Lunter sa hodí skôr na ohriatie ako na gril, ale vybrať si môžete z niekoľkých druhov tofu, určených priamo na grilovanie.

Pečený baklažán

Grilovaná zelenina

Zelenina nesmie pri grilovaní chýbať, a to ako čerstvá, tak grilovaná. Všeobecne sú na grilovanie vhodné tieto druhy zeleniny:

  • zemiaky
  • fazuľové či hráškové struky
  • kaleráby
  • papriky
  • kukurica
  • cukety
  • paradajky
  • baklažány
  • mrkvy
  • šampiňóny portobello

Ak chcete vybrať to najlepšie, siahnite po cukete, baklažáne a paprike. Cukety aj baklažány kúpte skôr menšie, pretože tie majú jemnejšiu chuť a nie sú prezreté. Papriku zvoľte červenú, oranžovú alebo žltú, zelená sa na gril nehodí, pretože je horkastá. Skvelou voľbou sú aj klasy kukurice, cibule, paradajky a z húb šampiňóny. Chcete ugrilovať zemiaky? Potom ešte pred grilovaním samotným aspoň 10 minút predvariť v šupke.

Nebojte sa improvizovať a skúšať nové druhy. Dôležité je samozrejme vhodné ochutenie zeleniny a správna príprava.

Ako forma grilovania zeleniny sú vhodné aj zeleninové špízy – ideálne pre menšie kúsky zeleniny, ktoré vďaka špajli držia kompaktne pri sebe a sú pohodlné na manipuláciu. Zelenina všeobecne vyžaduje dlhší čas grilovania, často aj za sprievodu alobalu. Napríklad také baklažány – mnohí ľudia majú na baklažán spadnuté, pretože im nechutí. Kúzlo však tkvie v tom, nezložiť ho z grilu čoskoro, ale počkať na to, až naozaj zmäkne a stratí pórovitú tuhú konzistenciu. Na baklažány tiež nie je dobré šetriť s marinádou – výsledkom sú potom kúsky baklažánov plné intenzívnej chuti a jemnej štruktúry.

Čerešnička na grile – ovocie

Naozaj! Ešte než to úplne zavrhnete, čítajte ďalej. Grilované ovocie je svieži letný dezert, navyše rýchly a zdravý. A čo všetko si môžeme ugrilovať? Melón – pred grilovaním ho nakrájame na trojuholníčky so silnejšími plátkami, zľahka osolíme av cedníku necháme vykvapkať. Na gril sa hodí aj banán, ktorému vyrobíme marinádu z pomarančovej šťavy a škoricového cukru, vďaka čomu získa karamelový nádych. Broskyne, marhule, nektárinky, slivky – tým tiež urobte miesto na grile. Hodí sa k nim kvapka balsamica. Ďalej na gril prihoďte napríklad plátky jabĺk, ananásu, pomaranča či hrušiek.

Hor sa ku grilu!

Či už preferujete klasiku alebo doteraz nepoznaný závan chutí, veggie grilovanie má veľa čo ponúknuť pre každého. A ak by ste snáď namietali, že bývate v byte bez balkóna a grilovať nie je kde, mnohé mestá umožňujú zapožičanie grilu v parkoch. Tak, teraz už nič nebráni užiť si grilovaciu sezónu naplno. Čo si na rozpálený gril hodíte ako prvé vy?

publikováno: 17. 06. 2022   napsal/a: Natálie Hrubá

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.