Ovsené vločky nie sú len na kašu. Skúste z ich lievance alebo spojivo do karbonátkov

Oves

Ovsené vločky by nemali chýbať prakticky v žiadnom jedálničku. Sú mimoriadne zdravé, ľahko dostupné a až na výnimky dobre stráviteľné. Okrem starej známej ovsenej kaše sa pridávajú aj do fašírok, polievok alebo lievancov. Ale ich chuť nie je hlavným dôvodom, prečo s nimi nešetriť. Sú to hlavne zdravotné benefity, kvôli ktorým je ovos stále žiadanejší.

Výživové vlastnosti

Ovos sa dnes radí medzi funkčné potraviny, a to znamená, že obsiahnuté zložky priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka. Najviac zastúpenou zložkou sú sacharidy, ktoré sa uvoľňujú pomaly a zasýtia tak až na niekoľko hodín. Ďalej je tu značný podiel tuku, dokonca s ideálnym pomerom nasýtených a viacnasýtených mastných kyselín. Nechýba ani vláknina ak tomu široké spektrum vitamínov a minerálov.

Z vitamínov dominuje skupina vitamínov radu B, najmä B1, B2 a B6. Medzi najhojnejšie zastúpené minerálne látky patrí železo, mangán, horčík, zinok, fosfor a draslík. Okrem toho obsahuje kyselinu listovú a pantoténovú. Všetky spomínané vitamíny a minerály má ovos podstatne viac ako iné druhy obilnín.

Ako stvorený na zníženie cholesterolu a inzulínu

Ovos síce obsahuje tuky, kvôli ktorým sa mu možno niekto vyhýba. Avšak nie sú tuky ako tuky. Tu prítomné totiž obsahujú látky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu v črevách a tým pomáhajú znižovať jeho hladinu v krvi. Okrem toho priaznivo ovplyvňujú funkciu nervovej sústavy.

Obsiahnutá vláknina sa postará o dlhodobý pocit sýtosti, pretože dokáže vstrebávať vodu a tým zvyšovať svoj objem. Zároveň spomaľuje vstrebávanie cukrov do tela a tým sa stáva ideálnym pokrmom pre diabetikov. Vláknina v črevách navyše prirodzene fermentuje, čím poskytuje energiu črevným bunkám. Tá potom udržuje ideálnu črevnú mikroflóru a tým aj imunitný systém.

Ovos sa pripravoval pred každou bitkou

Ovos je vôbec najmladšou kultúrnou obilovinou. Uvádza sa, že v starom Grécku bola považovaná za ťažkú ​​burinu. Avšak v rovnakom čase záznamy ukazujú, že medzi základnú potravu germánskych kmeňov patrila ovsená kaša. Údajne verili, že ide o pokrm bohov a svojim spôsobom mali pravdu. Ovos má totiž neobyčajné výživové vlastnosti. Niet sa čomu diviť, že ho pripravovali pred každým vojnovým ťažením.

Pri ovse rozoznávame dva hlavné druhy – pluchatý a bezpluchý. Pôvod toho prvého siaha do oblasti Malej Ázie a vyrábajú sa z neho predovšetkým ovsené vločky. Pretože obsahuje pluchy (šupku), musí sa pred spracovaním olúpať. Bezpluchý ovos vznikol spontánnou mutáciou v Číne a Mongolsku, v Európe sa vyskytuje ako divoko rastúci. Obilka sa pri zbere z obalov uvoľní a zostane “nahá”, podobne ako je to u pšenice alebo raže. Prezýva sa mu “európska ryža” a podobne sa tiež využíva.

Ako sa vyrábajú ovsené vločky?

Ako už bolo povedané, u nás sa ovsené vločky vyrábajú najčastejšie z ovsa pluchatého. Po olúpaní a dôkladnom očistení mieri do pariacej komory, kde sa naparuje v teplote okolo 80 °C. Tým dochádza okrem iného k inaktivácii tukov, ktorá je dôležitá aj pre neskoršie skladovanie. Vločky vďaka tomu nežlknú. Následne putuje na stláčaciu stolicu, kde sú jednotlivé zrná lisované a na záver vysušené. Po tomto kroku sú vločky hotové. Avšak na trhu sú k dostaniu aj tzv. jemné a instantné. Tie čaká ešte ďalšie spracovávanie.

Jemné vločky sú pred lisovaním narezané. Nie je to tak, že by sa iba rozdrvili už hotové a vysušené vločky. Tým opäť dôjde k aktivácii procesov, ktoré dodávajú vločkám ich vlastnosti. Ďalší proces už je totožný. Instantné vločky sa vyrábajú z hrubej ovsenej múky. Svojím spôsobom tak ide o opačný proces. Ovos sa najprv rozdrví a až potom sa z neho ešte len vyrábajú vločky.

Ako je to s lepkom?

Ovos je prirodzene bezlepkový. Niektoré druhy obsahujú minimálne množstvo, iné majú nulový podiel lepku. Avšak aj také sú pre celiakov vhodné. Problém ale pramení v dvoch faktoroch. Prvým z nich je skutočnosť, že ovos sa spracováva vo výrobniach spolu s ďalšími druhmi obilnín a je preto kontaminovaný. Avšak existujú produkty s označením bezlepkový ovos, s ktorým máte záruku, že so žiadnou takou surovinou neprišiel do kontaktu.

Ďalším problémom je precitlivenosť na bielkovinu avenín. Hoci s lepkom nemá prakticky nič spoločné, tak 5% celiakov má po jeho konzumácii rovnaké problémy ako po požití lepku napríklad z pšenice. Ovsené výrobky bez aveninu bohužiaľ neexistujú.

Ovesná kaše

Ako využiť ovos v kuchyni? Akokoľvek!

Ovsené vločky sú vďaka nevýraznej chuti možné pridať prakticky do akéhokoľvek slaného aj sladkého jedla. Možností je nespočet.

Ovos bezpluchý

Celé zrná je lepšie vždy cez noc namočiť. Varenie sa tým výrazne skráti, ale zároveň sa aktivujú enzýmy a ovos začne klíčiť, aj keď to na prvý pohľad nie je vidieť. Po uvarení sa dá použiť ako príloha a tiež do rizôt. Môžete ho vyskúšať aj na prípravu nátierky, kaše, dokonca aj knedle, fašírok a ďalšieho. Je veľmi tvárny, ľahko sa s ním pracuje a dá sa použiť ako základná surovina na prípravu nielen spomínaných jedál.

Ovsená kaša

Možností, ako ovos spracovať je celý rad. Najčastejšia je ovsená kaša, ktorá sa stala obľúbenou raňajkami. Jej príprava je rýchla, a to hlavne z jemných ovsených vločiek. Dajú sa do nej „schovať“ superpotraviny a ochutiť všetkým možným. Tak môže byť aj ovsená kaša každý deň iná, zaujímavá a navyše mimoriadne výživná.

Lievance z ovsených vločiek

Ak už vás kaše na raňajky omrzeli alebo chcete zmenu, rovnako jednoduché a rýchle sú aj ovsené lievance. Stačí iba zmiešať vločky s vodou alebo rastlinným mliekom, pridať banán a kypridlo. Lievance sa tiež dajú pripraviť z prebytkov ovsenej kaše.

Sušenky z ovsených vločiek

Na desiatu sú zase ideálne ovsené sušienky. Aj tie môžete pripravovať zakaždým inak. Nezabúdajte ale pridať buď časť špaldovej múky alebo lyžičku škrobu. Vzhľadom na to, že je ovos bezlepkový, by sušienky nedržali tvar. Jednoduchšie je najskôr pripraviť ovsenú múku. Priamo dokonalá kombinácia je kokos s kakaom alebo karobom.

Korbonátky stokrát inak

Stále populárnejšie sú fašírky z ovsených vločiek. Plnia rovnakú funkciu ako strúhanka, ale sú o poznanie zdravšie. Pripravte si zmes podľa svojich chutí, pridajte nasekané bylinky, povarenú zeleninu, pokojne kúsok tofu alebo tempehu, ktorý dodá údenú chuť, a všetko to spojte práve ovsenými vločkami. Majú príjemnú konzistenciu, sú chuťovo nevýrazné a výsledok je aj vzhľadovo zaujímavejší.

Polivka z ovsených vločiek

Za zmienku určite stojí aj polievka z ovsených vločiek, ktoré nahradia pšeničné rezance. V tomto prípade sa vyhnite jemným vločkám, ktoré by boli po chvíli mazľavé, a pri opakovanom ohrievaní by sa rozvarili. Tiež nezabúdajte, že vstrebajú veľké množstvo tekutiny, takže sa celkom ľahko môže z polievky stať slaná ovsená kaša.

ovesné vločky

Najlepšie ovsené mlieko vie švédska firma Oatly

Možno už máte aj za sebou pokusy s prípravou domáceho ovseného mlieka. Bohužiaľ to väčšinou nie je ono. Ovsené mlieko býva mazľavé, nie príliš chuťovo výrazné a napríklad do kávy sa veľmi nehodí. Švédska značka Oatly objavila spôsob, ako to robiť oveľa lepšie. Na trhu pôsobí už od roku 1995. Nielen, že ponúka vôbec najlepšie ovsené mlieka, ale snaží sa aj o ekologické dopady výroby. Drvivú väčšinu produkcie realizuje v bio kvalite. Ich tajomstvo spočíva vo fermentácii obilia. Môžete sa pokúsiť s namáčaním a fermentáciou experimentovať, ale priblížiť sa k originálu nie je ľahké.

Má cenu skúsiť ovsené mlieko doma?

Rozhodne. Začnite so základným receptom, ktorý obsahuje iba ovos, prípadne ovsené vločky (nie jemné) a vodu v pomere 1 : 4. Vo vode by mali byť vločky aspoň 20 minút, aby napučali. Potom ich stačí rozmixovať a scediť. Ďalšou možnosťou je pridať jeden diel kokosu, štipku soli pred mixovaním, niekoľko vykôstkovaných datlí, škoricu… Skrátka čokoľvek, čo vám chutí a dodá mlieku o niečo inú chuť.

Ak chcete vyskúšať fermentované mlieko, pripravte si večer diel ovsených vločiek, vody a pridajte kefírové kultúry známe pod názvom tibi kryštály< /a>. Tie umiestnite napríklad do kovového sitka na sypaný čaj. Ak by ste ich tam voľne nechali a ráno rozmixovali spolu s ovsom, ďalej by kvasili a vytvorili tak kefírový nápoj. Nádobu zakryte a nechajte do rána. Potom už stačí zmes preliať do mixéra. Fermentované nápoje by sa nemali tepelne upravovať. Samotnému mlieku to nevadí, ale ochudobníte sa tým o vzniknuté laktobacily, ktoré stimulujú imunitu, bránia usídľovaniu patogénov, postarajú sa o správne vstrebávanie živín, eliminujú usadzovanie toxínov v tele a mnoho ďalšieho.

Ovsená smotana zjemní chuť jedla

Čo tiež rozhodne musíte skúsiť, je ovsená smotana. Suroviny budú rovnaké ako pri príprave základného ovseného mlieka. Zmení sa iba pomer, a to na 1: 1. V tomto prípade sa tiež nebojte pridať napríklad diel strúhaného kokosu. Ovsená smotana zjemní chuť každého pokrmu. Dokonale sa hodí hlavne do omáčok alebo krémových polievok. Prečítajte si celý recept na ovsenú smotanu.

Kupte si bezpluchý oves nebo bio ovesné vločky v eshopu Grizly.cz.

publikováno: 03. 11. 2022   napsal/a: Alena Teclová

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.