Čierna sôl dodá vajíčkovú chuť “tofíčkám” aj cícerovej omelete

Články » Vegánstvo » Dochucovanie » Čierna soľ

Čierna soľ

Čierna soľ (v skutočnosti skôr šedo-fialová) je druhom nerafinované vulkanickej soli s výraznou chuťou po vajíčkach, za ktorú môžu jej siričitej zložky. Okrem nich obsahuje aj železo a niektoré ďalšie minerály, proti bežnej soli naopak nie je toľko zastúpený sodík.

Populárna je najmä v Indii (pod názvom Kala Namak), ťaží sa sopečných oblastiach práve v Indii, Pakistane, Bangladéši a Nepále. Podľa ajurvédy má rad prospešných vlastností – napr. pomáha pri nadúvaní a pálenie záhy, či pri mykotických kvasinkových ochoreniach.

Použitie čiernej soli

Medzi vegánami je čierna soľ obľúbená ako dochucovadlo evokujúce chuť vajec. Pridáva sa preto do tofu praženice alebo “tofíček” (ideálne ešte s lyžičkou lahôdkového droždie). Využiť ju môžete aj na dochutenie bezvaječného leča alebo hubové praženice. V jednej raw reštaurácii som ochutnal “vajcia” z avokáda dochuteného práve čiernu solí (pripomínajúce guacamole bez paradajok).

Ak jej dosolíme cícerová či hrachovú múku, získate zmiešaním s vodou “cesto” na skvelé slané omelety alebo cestíčko na obaľovanie. Ale hodí sa aj do šalátov alebo nátierok a pri rade ďalších príležitostí, kde by sa využila bežná soľ. Siričitý “zápach” pomerne rýchlo vyprchá predovšetkým tepelnou úpravou.

publikováno: 25. 07. 2021   napsal/a: Pavel Ovesný

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.