Nie je droždie ako droždie. Lahôdkové droždie sú sušené vločky, ktoré poznajú hlavne vegáni. U nich sa pre toto “chuťové psychedelikum” vžila vo facebookových skupinách skratka LSD (lahôdkové sušené droždie). Sám som na jeho existenciu prvýkrát narazil pred mnohými rokmi na jednom blogu, venovanom výrobe rastlinných “syrov”. Lahôdkové droždie vystupovalo takmer vo všetkých receptoch ako hlavné ingrediencie. Keď som si ho priniesol zo zdravej výživy a slupnul prvá lyžičku, bola to láska na prvý ochutnanie.
Nutričné a chuťové vlastnosti
Lahôdkové droždie vám bude dosť možno chutiť aj v prípade, že to bežné droždie nepustíte ďalej cez pery. Má príjemnú sladko chuť a navyše obsahujú kvalitné bielkoviny, vitamíny skupiny B (thiamín, riboflavín, niacín), minerálne látky a stopové prvky (okrem iného napr. Chróm). Vďaka tomu sa lahôdkové droždie (poznáme aj ako pochúťkové droždie) dá považovať nielen za výborné dochucovadlo, ale aj ako výživový doplnok.
- 47 – 53 g bielkovín
- 28 – 34 g sacharidov
- 4 – 8 g tukov
- jeho kalorická hodnota je 1110 kJ
Vyrába sa pomocou kvasiniek na substráte bohatom na cukry. Niekoľko dní sa nechajú namnožiť a potom sa suší ľahko nad teplotu okolo 45 ° C (známu hranicu z princípov surovej stravy), pri ktorej sa deaktivujú kysnúce zložky.
Kde kúpiť lahôdkové droždie?
Kúpite ich v priehľadnom igelitovom vrecúšku v obchodíkoch so zdravou výživou. V súčasnej dobe potom aj na váhu do vlastnej nádoby v mnohých bezobalových obchodíkoch. Naraziť môžete na dva varianty – vzhľadovo tmavšie so sladom (väčšinou obsahuje pri porovnaní väčšie vločky, pripomínajúcich strúhanku) a svetlejšie a drobnejšie bez sladu. Ak ste bezlepkárov, siahnite určite po tom druhom.
Lahôdkové droždie v kuchyni
Zahusťuje polievky a omáčky, zlepší nátierku, výborne sa hodí na prípravu domácej vegánskych syrov. Lahôdkové droždie skrátka v kuchyni využijete v mnohých variáciách – je výborné na dochucovanie širokej palety jedál od nátierok cez polievky po šaláty. Jednou z jeho príjemných vlastností je fakt, že viaže vodu, ideálne sa teda hodí k zahusťovanie polievok, chuťovo vyšperkuje gulášu (namiesto múky).
Výborný je k cestovinám, či už v sypkej forme, alebo rôznych pseudosýrových vegánskych omáčok, zaujímavo dochutí tiež šaláty. Recepty s lahôdkovým droždím, ako je “syrová” omáčka, bezvaječné praženica, hubová omáčka a mnohé ďalšie nájdete pod tagom lahôdkové droždie.
A kde všade teda lahôdkové droždie využiť?
- skvele sa dopĺňa s ďalšiemu chuťami – napríklad v haluškách s kyslou kapustou a dozlata opraženou cibuľkou (skúste rýchlo pripravené tofufleky s kyslou kapustou )
- báječné je na dochutenie strong> šalátov alebo posypanie chleba s nátierkou
- viaže vodu strong> a tak vie napomôcť ku smotanovej konzistencii omáčkam alebo polievkam – prisypte si ho napríklad do cesnačka
- ozvláštnite ním domáci nátierku
- v tofu praženicu dovedie spoločne s čiernou soľou napodobniť chuť vajec strong >
- sezam rezanie strong> – rozmixujte alebo zomeľte sezamové semienko, na dva diely pridajte jeden diel lahôdkového droždie a štipku soli – máte výbornú posýpka na cestoviny. Podrobnejšie na konci článku
- gomasio -z pohľadu ingrediencií prakticky podobný recept, len s iným pomerom – na semienka, ktoré môžu byť opatrne opražená, pripadá zhruba 1/4 lahôdkového droždia a 1/15 soli
- osvedčuje sa pri výrobe domácich orieškových syrov. Vyskúšajte jednoduchý nátierkový syr: 100g natural kešu namočte cez noc a namočiť dajte aj pár sušených paradajok (ak ich máte v oleji, dajú sa použiť rovno). Ráno zlejte vodu z kešu, sušená paradajky pokrájajte na malé kúsky a rozmixujte ich dohromady s trochou čerstvej vody a dvoma kávovými lyžičkami lahôdkového droždie.
Lahôdkové droždie má skrátka všestranné použitie. Aj keď ho mám však veľmi rád, pri pridávaní do jedál je z mojej skúsenosti potrebné byť opatrný – ak to s ním preženiete, vie prehlušiť ostatné chute a môže sa vám na nejaký čas prejesť.
V receptu sa dajú zameniť rôzne orechy alebo semienka, nájdite si svoju optimálny variant. U mňa doma momentálne vedú tekvicové semienka.
I. varianta: vlašské orechy, slnečnicové semienka, lahôdkové droždie v pomere 4: 2: 1, orechy a semienka rozmixovať do polohruba, pridať droždie a výraznejšie osoliť
II. varianty: sezamové semienka a lahôdkové droždie v pomere cca 3: 1, semienka pomlieť v mlynčeku na mak, pridať droždie a osoliť