Domáce sójové mlieko

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Kuchyňa: Bezmäsité jedlá
Druh jedla: Nápoje
Domáce sójové mlieko
Ingrediencie:

500 g sójových bôbov
3,5 litra vody (+ ďalšia voda na namáčanie)
štipka soli

Postup:

Pretože je sójové mlieko treba variť, je výhodnejšie si rovno urobiť väčšie množstvo. Pol kilogramu sójových bôbov (ideálne v bio kvalite) namočíme na 10 – 12 hodín do studenej vody. Pokúsime sa prepadnúť bôby v rukách a zbaviť ich aspoň časti šupiek. Väčšia časť oligosacharidov spôsobujúcich nadúvanie je práve v nich a mlieko bude aj chutnejšie. Šupky sú ľahké, takže pri preplachovaní vyplávajú skôr k hladine, a tak ich môžete scediť.

Bôby zalejeme 1 litrom vody a rozmixujeme ich na hustú kašu. Tú prelejem do väčšieho hrnca, pridáme 2,5 litra čistej vody, štipku soli, premiešame a privedieme do varu. Stiahneme plameň a na miernom ohni varíme 15 – 20 minút. Tu a tam pozbierame penu. Husté mlieko necháme pre lepšiu manipuláciu vychladnúť a potom ho precedíme cez plátno alebo jemnejší sitko. Drvina, ktorá zostane, sa volá okara a môžeme ju ďalej použiť. Mlieko necháme úplne vychladnúť a potom stočíme do čistých fliaš. V chladničke vydrží 4 – 5 dní. Odporúčam časť nechať sfermentovať s probiotikami na jogurt. Ten vydrží bežne aj viac ako týždeň.

Počet porcií:
5 porcií
Doba prípravy:
45 minút
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.