Pučálka

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Kuchyňa: Česká kuchyňa
Druh jedla: Hlavné chody
Pučálka
Postup:

Ak tá vojna potrvá, tak budú ľudia zase jesť šťavel a pučálku. Beztak už nevedeli rúpavy čo robiť. Už im ani to baranie nešlo pod fúzy!,” sťažoval sa starý ovčiak v slávnom románe Osudy dobrého vojaka Švejka. Čo je pučálka? Dnes takmer zabudnutá, ale skôr celkom bežná pochúťka z naklíčeného hrachu.

Potrebovať k nej budete celý zelený hrach – ja pre klíčenie kupujem vždy bio semená. Ten je dobré prebrať a vyradiť polovičky a úlomky, ktoré nevzklíčia a mohli by kvasiť. Na klíčenie stačí obyčajný zavárací pohár “sedmička”. Hrach nechajte cez noc namočený vo vode. Potom vodu zlejte a nechajte odkvapkať. Preplachujte 2-3 denne – robím to jednuducho tak, že pohár naplním vodou a potom k nej pevne priložím väčšie sitko, otočím dnom nahor a zatrepem. Klíčky vyrašia väčšinou počas tretieho dňa, dlhšie budú za ďalšie dva (viac o klíčenie nájdete v tomto článku).

Recepty z pučálky

Hrach naposledy prepláchnem a snažím sa ho ľahko prepadnúť a odstrániť nadbytočné šupky. Na panvici rozohrejem repkový olej a hrach na ňom zhruba 5 minút zľahka osmažím. Vďaka tepelnej úprave trochu zmäkne a zosladne. Vďaka tomu sa dá pripraviť rovnako dobre nasladko ako naslano. Ja som zvolil druhý variant, ľahko ho osolil a okorenil a zamiešal do uvarenej pohánky. Ako oblohu som použil kyslú kapustu.

Ako pučálku použiť?

  • Samostatne ako zdravšiu pochúťku
  • Uvarte si k nej obilninu, zmiešajte ich dohromady, pridajte majoránku a cesnak a máte hlavné jedlo. Naši predkovia používali predovšetkým jačmenné krúpy, ale môžete použiť napríklad ryžu alebo pohánku.
  • Môžete ju uschovať v chladničke a pridávať do šalátov, polievok, posypať si s ňou chlieb s nátierkou

Variant pučálky

  • Použite rôzne dochutenia – cesnak (čerstvý aj granulovaný), skaramelizovanú cibuľku, lahôdkové droždie…
  • Rovnakým postupom vyskúšajte aj pučálku z cícera. Nie nadarmo ju prezývajú rímsky hrach.
Počet porcií:
1-2 porcie
Doba prípravy:
5 minút + naklíčenie hrachu
Tagy:
Hrach
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.