Šoulet z naklíčeného hrachu

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Kuchyňa: Česká kuchyňa
Druh jedla: Hlavné chody
Šoulet z naklíčeného hrachu
Ingrediencie:

hrnček hrachu
hrnček jačmenných krúp
cibuľa
soľ, korenie, majorán, cesnak

Postup:

Tradičný šoulet sa pripravuje z vareného hrachu. Ja som si ale v poslednej dobe obľúbil hrach naklíčený. Síce si naň musíte dva dni počkať, ale čistého času jeho príprava zaberie len niekoľko minút. Celý zelený hrach preberieme od úlomkov. Potom ho v klasickom pohári “zaváračke” zalejeme aspoň dvojnásobkom vody a necháme napučať. Potom ho 2-3x denne preplachujeme, kým nevytvoria cca centimetrové klíčky. V letných mesiacoch to trvá zhruba 48 hodín.

Krúpy prepláchneme a ideálne necháme tiež napučať aspoň niekoľko hodín (varí sa potom kratšiu dobu). Osolíme a uvaríme do mäkka. Na panvici rozohrejeme repkový olej, na ktorom osmažíme nadrobno pokrájanú cibuľu do zlatista. Pridáme naklíčený hrach a niekoľko minút ho orestujeme. Osolíme, pridáme rozotretý či nadrobno pokosený cesnak a nakoniec všetko premiešame s krúpami. Na záver chutíme majoránom a čestvo mletým čiernym korením.

Podľa klasického receptu sa šúľať ešte zapekajú v pekáčiku, servírovať ho ale môžete rovno. Výbornou prílohou je kyslá kapusta.

Počet porcií:
2 porcie
Doba prípravy:
45 minút + klíčenie hrachu
Tagy:
Hrach Krúpy
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.