Baba ganoush

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Druh jedla: Nátierky
Baba ganoush
Ingrediencie:

2 veľké baklažány
4 strúčiky cesnaku
2 lyžice olivového oleja
2-3 lyžice tahini pasty
šťava z citróna
1 lyžička rímskej rasce, soľ

Postup:

Baklažánová sezóna je tu. Už ste vyskúšali plnené baklažány, zapečené baklažány, urobili ste ich na grile a pridali do rizota… a stále vám zostávajú ďalšie fialové plody na použitie… A poznáte Baba Ganoush? Na túto orientálnu nátierku spotrebujete baklažánov hneď niekoľko. Pečú sa totiž v rúre, čím sa odparí časť vody a ubudnú tak na objeme.

Ingrediencie vám najskôr veľmi pripomenú recept na hummus. Existuje viacero variantov, ale v tej jednej sa baba ganoush skutočne líši len tým, že namiesto cíceru sú tu baklažány. Tie najskôr umyjeme, a potom v radoch pozdĺžne prepicháme šupku vidličkou, aby mala pri pečení odkiaľ unikať voda v podobe pary.

Predhrejte rúru/remosku na 180 °C a baklažány pečte na plechu cca 45 minút. Povrch budú mať veľmi skrabatý a budú veľmi mäkké. Nechajte ich vychladnúť, opatrne rozkrojte a vydlabajte lyžicou všetku mäkkú dužinu.

Pokiaľ nemáte rímsku rascu nadrvenú, vhoďte lyžičku do nádoby stolného mixéra a prežeňte na niekoľko otáčok. S ostatnými ingredienciami už by sa neposekal tak dokonale. Prihoďte olúpaný cesnak, pokosený na menšie kúsky, olivový olej, tahini pastu a dužinu z baklažánov. Ľahko osoľte a rozmixujte do hladka. Vyskúšajte a podľa chuti dolaďte soľou a citrónovou šťavou.

Servírujte posypané čerstvou vňaťou s pečivom alebo ako dip k pečenej zelenine.

Počet porcií:
2-3 porcie
Doba prípravy:
50 minút
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.