Nepečená torta s lesným ovocím

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Kuchyňa: Bezmäsité jedlá
Druh jedla: Dezerty
Nepečená torta s lesným ovocím
Ingrediencie:

korpus
100g sušených datlí
100g sušených mandlí

krém
200g kešu
60g kokosového oleja
2 lyžice rastlinného sirupu

Postup:

Korpus:

Variant 1 (silný mixér): Mandle namočíme cez noc. Ráno ich osušíme a rozmixujeme na hrubšiu múku. Za ďalšieho mixovania postupne pridávame datle, kým sa nespoja v konzistentné cesto.

Variant 2 (mixér so slabším výkonom): Okrem mandlí namočíme aj datle. Vodu z nich zlejeme (môžeme ju použiť na dosladenie napr. kaše). Z datlí sa pokúsime vytlačiť čo najviac vody. Mandle rozmixukeme na hrubšie múky a pridáme rovno všetky datle. Cesto je v tomto prípade mäkšie a je potrebné ho zahustiť niektorou z ingrediencií, ktorá absorbuje časť vlhkosti – hodí sa napríklad lyžica psyllia, tri lyžice strúhaného kokosu prípadne ovsené vločky (tie však prešli tepelnou úpravou). Bolo by možné použiť aj mleté ​​ľanové alebo chia semienka, ale tie už ovplyvňujú chuť.

Cesto potom natlačíme do tortovej formy a necháme v chladničke stuhnúť.

Krém:

Kešu namočíme aj cez noc a ráno vodu zlejeme a orechy prepláchneme. Kokosový olej roztopíme vo vodnom kúpeli, aby stekutel (pomôže to mixovanie). Kešu s kokosovým olejom a rastlinným sirupom (agávový, ryžový, datľový, slivkový…) rozmixujeme na hladký krém, ktorý rozotrieme na korpus. Dozdobíme ovocím (je som použil čučoriedky).

Poznámky: toto bol môj prvý pokus o domácu raw tortu. Konzistencia korpusu bola o niečo mäkšia (silnejší mixér som mal v oprave, tak som použil variant 2), takže nabudúce skúsim o niečo viac nahrubo pomletých orechov s menej ďatľami, ktoré poslúžia ako lepivé spojivo. Krém sa mi zdal veľmi tučný, nabudúce chcem vyskúšať variant s menej kešu a naopak ovocím, aby som ho odľahčil. Na toto množstvo ingrediencií som použil formu s priemerom 15 cm, nabudúce vyskúšam širší priemer.

Počet porcií:
4 - 6 porcií
Doba prípravy:
30 minút + doba tuhnutia
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.