Pesto z medvedieho cesnaku

Recept pridal/a: Pavel Ovesný
Druh jedla: Ostatné
Pesto z medvedieho cesnaku
Ingrediencie:

120 – 150g g medvedieho cesnaku
10 g soli
100 ml za studena lisovaného oleja

Postup:

Medvedí cesnak v posledných rokoch hojne spropagovali médiá a bohužiaľ v niektorých lokalitách prebieha doslova drancovanie. Pri jeho zbere sa prosím chovajte ohľaduplne k prírode. Z každej rastliny odtrhnite len niekoľko listov opatrne tak, aby ste nepoškodili cibuľku, z ktorej rastie.

Listy doma opláchnite, nechajte odkvapkať a premiestnite do mixéra. Pridajte soľ a olej a rozmixujte. Silice z medvedieho cesnaku sú veľmi výrazné, takže chuť prirodzená chuť oleja sa v peste príliš nepresadí. Pretože medvedí cesnak je lokálna surovina, voľte aj lokálny olej – repkový, slnečnicový alebo konopný. Určite však za studena lisovaný, ktorý si zachováva najviac výživných látok.

Pesto premiestnime do čistého pohára a uchováme ho v chladničke. Pokiaľ ho nebudete okamžite využívať, prilejte trochu oleja nahor, ktoré pesto oddelia od styku so vzduchom, a tak ešte lepšie zakonzervujú. Takto upravené pesto vydrží niekoľko týždňov.

Výborné je zamiešané do teplých cestovín, ale aj v tenkej vrstve na toasty.

Počet porcií:
10 porcií
Doba prípravy:
10 minút
Grizly.sk - potraviny pre zdravú cestu životom Zháňate orechy a semienka, strukoviny a obilniny? Na jednom mieste je spoločne so sušeným ovocím, orechovými masly a ďalším pestrým výberom zdravých potravín za férové ceny nájdete v e-shope Grizly.sk.

zisti viac

E-mailový obežník Vegmania.sk

Chcete dostávať užitočné tipy a triky z rastlinnej kuchyne alebo tematické recepty podľa ročných období do vašej pošty? Venujte mi e-mail a ja vám 1x do mesiaca napíšem.